grotere eindnauwkeurigheid door verbeterde vereffe ningsmethode; verbeterde productiviteit; goede mogelijkheden voor geautomatiseerde verwerking door digitale beschikbaarheid. Verwerking meetgegevens De waterpassing wordt uitgelezen en berekend. De grens waarde voor de sluitfout is 5 VT mm (1 lengte in kilo meters). Punten die dubbel waren gemeten, worden gemid deld (toelaatbare verschil maximaal één millimeter). De horizontale meetgegevens worden uitgelezen en opge schoond tot een file waarin de waarden van de twee onaf hankelijke metingen naast elkaar zichtbaar worden. Voor de horizontale deformatiemeting is alleen de X-waarde no dig (de richting waarin de deformaties moeten worden vastgesteld). De Y-waarde wordt alleen gebruikt om op een situatieschets aan te geven waar de punten in lengterichting van de kade zitten. Bij het middelen worden verschillen tot zes millimeter geaccepteerd. Invoering meetprotocol Veranderingen doen zich niet alleen voor op technisch ge bied, maar ook op het vlak van de organisatie. Waar in het verleden mensen (zeer) lange tijd dezelfde functie uitoefen den, wordt tegenwoordig flexibiliteit gevraagd bij de inzet van meetcapaciteit. In het verleden werd een bepaalde de formatiemeting veelal door dezelfde landmeter gedaan. Hij wist wat en hoe moest worden gemeten, en steunde daarbij voor een niet onbelangrijk deel op zijn geheugen. Deze kennis en ervaring laten zich niet analoog of digitaal op- 272 slaan, zodat een landmeter die voor de eerste keer een bepaalde herhalingsme ting moest gaan doen, eerst uitvoerig mondeling moest worden geïnstru eerd. Om dit proces structureel effi ciënter te laten verlopen, hebben we het meetprotocol geïntroduceerd, een instructie waarin kort en bondig alle relevante zaken objectief zijn vastge legd. Het meetprotocol geeft de land meter een overzicht van het volgende: waar moet worden gemeten; wat moet worden gemeten; hoe moet worden gemeten; welk instrumentarium en overig materieel zijn nodig; hoe moet de meting worden ver werkt; wat moet met de resultaten van de meting gebeuren; welke (specifieke) veiligheidsmaatre gelen gelden ter plaatse; welke persoonlijke beschermings middelen zijn nodig. Toekomst De inzet van het zelfrichtende total- station bij nieuwe metingen bevalt goed. Het streven is om steeds vaker deformatiemetingen met total-stations te gaan uitvoeren. Vanwege de kosten van aanschaf en opleiding zal dit gelei delijk aan gestalte krijgen. De moge lijkheden om met GPS real-time te meten, zijn de laatste tijd sterk verbe terd. Om te zien of dit voor horizonta le deformatiemetingen bruikbaar is, zal waarschijnlijk nog dit jaar een proef worden uitgevoerd. Summary Deformation measurements of quays The practical aspects ofthe measurement of deformations of the quays of Rotter dam Port are described. The measure ments are repeated over long periods of timeeven several decades. The results are used to take action when the defor mity of a quay is more than its design parameter, and also to improve the structural design of quays. Methods and practical limitations are described for measurement of both horizontal and vertical displacements. 2000-6 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 14