Meetwerk voor The London Eye Reuzenrad als monument voor een nieuw millennium surveying, data capture, applications I keywords landmeetkunde, gegevensinwinning, praktijk trefwoorden In februari 2000 is 'The London Eye' geopend: een reuzenrad van 135 m hoog in het hartje van Londen, dat sindsdien één van Engelands spectaculairste attracties is geworden. Ontworpen en gerealiseerd door de architecten David Marks en Julia Barfield, zet het reuzenrad de grootse traditie voort van beroemde con structies, zoals de Eiffeltoren in Parijs en het Vrijheids beeld in New York. De voor het rad toegepaste technie ken stelden nieuwe normen voor architectonische en technische innovaties, zowel op bouwkundig als op landmeetkundig gebied. Als de Engelse pers in 1995 oproept tot ideeën om het millennium te vie ren, worden markeringspunten en monumenten voorgesteld. Marks en Barfield vinden echter dat het méér dan een gedenkteken moet zijn. Het is hun droom om een constructie in Londen te creëren, die de bevolking in staat zal stellen deze wereldstad te zien vanuit een adembenemend perspectief en daarmee de bezoekers een gevoel van betrokkenheid te geven. Het con cept van een wiel als ideaal symbool voor het millennium is geboren. Het vertegenwoordigt de overgang naar een nieuwe eeuw en is een universeel aanvaard symbool van regeneratie en tijd ('turn of the century, turn of time'). In 1996 stelt British Airways als sponsor de architecten in staat hun droom in werkelijkheid om te zetten. De voorbereidingstijd voor dit gecom pliceerde project is erg kort, omdat het rad natuurlijk vóór 1 januari 2000 klaar moet zijn. Een Japanse aannemer geeft de opdracht van een studie voor het ontwerp terug, waarmee kostbare P. J. van Os, directeur Delta Surveys bv, en R. Kooijman, bedrijfsleider Delta Surveys bv. tijd wordt verspeeld. Op het moment van opdracht aan de Nederlandse aannemer Hollandia is alleen een ongecertifi- ceerd concept beschikbaar. Een Nederlands ingenieurs bureau wordt verantwoordelijk voor de berekeningen en het maken van de werkplaatstekeningen. De productie start op een globaal ontwerp, gestuurd door tijdig beschik bare producten en fabriekscapaciteiten. Uitwerking, aan passingen en certificatie vinden plaats in teamverband tus sen ingenieursbureaus, productie- en montage-afdelingen, certificeerder en de architect/opdrachtgever. Verder zijn andere gerenommeerde Nederlandse aannemers van de partij, zoals Smit-Tak en Mammoet voor het transport en zware hijswerk, en Delta Surveys voor de landmeet kundige begeleiding. Vaak wordt een beroep gedaan op het landmeetkundig team om voorshands uitspraken te doen met betrekking tot meetnauw- keurigheden in de diverse fasen van het project ten behoeve van de con structieve berekeningen. Technische tegenslagen in details van het ontwerp in de eindfase van het project veroor zaken vertraging en maken dat de oplevertermijn van eind december 1999 uiteindelijk toch niet wordt ge haald. De constructie van The London Eye wijkt sterk af van andere reuzenradconstructies. Gewoonlijk heeft een reu zenrad vaste, massieve spaken die het wiel een starre vorm geven zoals bij een fietswiel. Het rad kan dan ook eenvoudig gekanteld of gehesen worden tot verticale stand. Verder wordt een reuzenrad in opge richte positie doorgaans aan beide zij den van de as ondersteund door A- frames. In Londen wordt één A-frame gebruikt, dat onder een hoek van 66 graden staat, en geschoord wordt 283 GEODESIA 2000-6 Hoge tijdsdruk HRU ISH AIRWAYS Ontwerp

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 25