In Nederland worden vier kwarten van ieder vier secties samengesteld voor transport naar Londen. Ook hier is het noodzakelijk na het samenstel len van de vier secties de vorm te bepa len van de vier kwarten. Omdat elk kwart een afmeting zal krijgen van on geveer 75 bij 30 m, vindt het samen stellen buiten de fabriekshal plaats. Voor het stellen gebruikt men dezelfde meetmethode zoals hierboven be schreven, alleen betreft het hier nu vier gekoppelde secties. Na het aflassen en schilderen van de secties wordt de vorm van het kwart bepaald. Tijdens deze laatste meting zijn er op de onder- en bovenkant van de sectie reflectorstickers aangebracht op iedere tien meter booglengte van de velg. Deze punten zullen in Londen worden gebruikt om de vier kwarten te kun nen samenstellen tot een zuivere cirkel. De bouwonderneming in Londen die de betonnen funderingsconstructies voor zijn rekening neemt, levert de gegevens van het meetnet waarin de gehele rad is geprojecteerd. Deze zijn getransformeerd naar een lokaal stel sel, met het middelpunt van het te bouwen wiel als oorsprong en de Y-as in de richting van de verankerings plaat. Dat is een kelder van gewapend beton waar de kabels zijn verankerd, die het wiel in de juiste stand moeten houden als dat de verticale positie heeft bereikt. Fig. 3. Het ontwerp geprojecteerd op de werkelijke situatie. Het hoge gebouw rechts is het Shell- gebouw van waar af de metingen tijdens het hijsen worden uitgevoerd. De overige kwarten zijn op identieke wijze gesteld, tot een bijna gesloten cirkel ontstaat (fig. 4). Het laatste kwart is niet precies 90 graden, omdat het niet mogelijk is een constructie van deze omvang en gewicht precies tussen de andere, al gepositioneerde, kwarten te manoeuvreren. Hier is een passtuk voorzien met een theoretische lengte van 76 cm. Na het stellen van het laatste kwart blijkt de ope ning 75,4 cm te zijn, wat betekent dat er aan beide zijden van het passtuk een vooropening van drie millimeter voor het lassen overblijft. De draaipuntstoelen zijn twee gietijzeren constructies die dienen- als draag- en draaipunt voor het A-frame. Bij de draaipuntstoelen is het van belang dat de horizontale afstand tussen de twee stoelen exact overeenkomt met de afstand tussen de benen van het A-frame. Tevens moet er voor worden gezorgd dat de onderlinge hoogteligging en de afstand tot het bevestigingspunt van de as van het wiel ge lijk zijn. Hiertoe zijn op referentiepunten van de gietijzeren stoelen reflectorstickers geplaatst, die gebruikt worden om te stellen. Om de spil, de as van het wiel, te kunnen plaatsen, is er in de Theems een kunstmatig eilandje van 25 bij 25 m afge- Fig. 4. Het samen gevoegde wiel, rustend op de tijdelijke eilandjes. Fig 2. Knooppunt van spaakkabels aan het wiel. Het wiel wordt in Londen, voor drie kwart boven de Theems, horizontaal samengebouwd op tijdelijke eilandjes van ongeveer tien vierkante meter. De eerste kwartsectie is na aankomst op de uitgezette stoppingen op de boule vard op zijn positie gehesen. Dit kwart wordt daarna met hydraulische vijzels op de juiste hoogte en positie gesteld met behulp van de vooraf aangebrach te meetpunten. Als het midden van het kwart exact op de as ligt en op de juiste straal ten opzichte van het theo retisch middelpunt, wordt het op dit punt gefixeerd. Daar na worden ook de uiteinden ervan op de juiste straal ge- legd. siiHissmmM GEODESIA 2000-6 Samenstellen van de vier kwarten Samenstellen van het wiel Stellen van de draaipuntstoelen Stellen van de spindel 285

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 27