A zonken (fig. 5). Op de spil zijn geen punten gemarkeerd die kunnen die nen als referentiepunten, maar de spil is een ronde as en door verspreid over de cirkel een aantal punten te meten, kan het middelpunt worden bepaald. Dit is gedaan op het laagste en hoogste deel van de spil, en zodoende is ook de scheefstand te bepalen. Na berekening kan eenvoudig de correctie ten be hoeve van het stelwerk worden door gegeven. Hijs -operatie Nadat de vier secties, de spil, het A- frame en de spaken zijn opgebouwd tot een compleet wiel, is het op 9 sep tember 1999 dan eindelijk tijd voor het meest spectaculaire onderdeel, en de grootste uitdaging, Fig. 5. van het projecthet rechtop zetten van de horizontaal ge- De spil op het bouwde constructie. Het complete wiel, A-frame, velg en kunstmatige eiland spil moeten als één geheel omhoog worden getrokken, in de Theems. Tijdens dit optrekken worden wiel en A-frame naar 66° ge trokken, vervolgens wordt het wiel 'gekanteld' naar 90° en worden aandrijftorens en de gondels gemonteerd. verbinding kon worden gelegd, wor den de meetgegevens via een radio verbinding overgestuurd van de tachy- meter naar de computer waar de ge gevens worden verwerkt en gepresen teerd. Ten behoeve van het volgen van het wiel zijn over de hele constructie tien prisma's aangebracht, waarvan zeven op de velg, één op de spil en twee op het hijsframe (fig. 6). Tijdens het om hoog brengen van het wiel veranderen de prisma's continu van plaats in het lokale stelsel, doordat er van een hori zontale naar een verticale stand wordt overgegaan. De prisma's moeten ech ter wel hetzelfde punt ten opzichte van het wiel blijven beschrijven en de zichtbaarheid en aanmeetnauwkeurig- heid moeten in elke stand van het wiel gewaarborgd blijven. Daartoe is er een constructie gemaakt waarbij het pris ma cardanisch is opgehangen (fig. 7). Om deze kolossale constructie in zijn geheel op te tillen, ge bruikt Mammoet een speciaal hijsframe. Deze 'kraan' trekt door middel van vijzels de constructie naar zich toe. Om een constructie van een dergelijk formaat gecontroleerd rechtop te zetten, is het van groot belang om alle bewe gingen goed te volgen. Hoeveel ton hangt er in de kraan, welke kabel heeft de grootste spanning? Maar ook: hoeveel komt het wiel omhoog? Komt het wiel wel recht omhoog? Gaan de linker- en de rechterkant van het wiel evenveel omhoog? Treedt er geen vervorming op? Tijdens de hijsoperatie is het van essentieel belang om snel alle bewegingen en vervormingen van het wiel waar te nemen. Vertraging in de verwerking van de meetgegevens door handmatige invoer van de gegevens was niet accepta bel. De constructie is echter zo groot, dat de waarnemer op een aanzienlijke afstand van het wiel moet staan. De enige goede standplaats bleek het dak van het kantoorgebouw van Shell te zijn. Omdat er vanaf deze locatie geen kabel- Fig. 6. Locatie van prisma 's op velg, spil en hijsframe. Fig. 7. Prisma-opstelling tijdens de hijsoperatie. De as waarom het prisma kantelt, is zó in te stellen, dat deze evenwijdig loopt met de as waarom het wiel omhoog gaat. Een extra zware uitvoering van het geheel draagt er zorg voor dat de constructie altijd verticaal blijft en wind-onafhankelijk is. Het hoogste punt komt immers op ruim 135 m boven het maaiveld. Aan de hand van de meting worden het volgende berekend het voorlopen of na-ijlen van de spil ten opzichte van de velg; afgelegde weg; afwijkingen ten opzichte van de (lo kale) assen; actuele hoek van het wiel; toetsing van de vorm. Met het voorlopen of na-ijlen van de velg en de spil wordt bedoeld dat door de rek in de spaakkabels de spil of de as eerder omhoog zal komen tijdens het hijsen dan de velg, omdat het 286 2000-6 GEODESIA Meetpunten Meting

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 28