In de hijsoperatie is het vrijkomen van het wiel van de op- legpunten een kritieke fase. De spanningen in de hijskabels zijn dan maximaal en uit veiligheidsoverwegingen wordt in deze fase het hijssysteem getest op 110%. In deze fase, met het wiel ongeveer 20 cm vrij van de oplegpunten, worden plotseling ongewenste vervormingen gemeten, die buiten de toleranties vallen. De oorzaak wordt al spoedig duidelijk als enige van de bevestigingspunten van de hulpdraden het begeven. Deze tijdelijke hulpdraden zijn aangebracht om de velg extra steun te geven tijdens de hijsoperatie van de horizontale stand tot ongeveer 35 graden en worden in een later stadium verwijderd. Gelukkig is het nog mogelijk het 1500 ton wegende gevaarte terug te leggen naar zijn uitgangspositie op de oplegpunten, maar vertraging is onvermijdelijk. De Engelse pers, die van het begin af aan kritisch was ten opzichte van het wiel vanwege de voor namelijk buitenlandse (Europese) betrokkenheid bij de bouw, reageert spottend op het mislukken van de eerste poging het wiel recht te zetten. Het dagblad de The Sun kopte op 11 september met 'The Dutch can't get it up' en 'Millennium Wheel boob'. Het aanbrengen van de verbeterde bevestigingsconstructies en het opnieuw aanbrengen van de hulpdraden neemt drie weken in beslag. Groot is de opluchting bij opdrachtgever, sponsor en aannemers als het wiel in het weekeinde van 10 oktober 1999 alsnog succesvol en zonder problemen naar de eindstand van het A-frame van 66 graden wordt ge trokken. De hijsoperatie j Gaikhorst> E D en M.B. Kant, in volle gang. n j 6 6 Positioneren van objecten in drie dimensies, met toetsing en kwaliteitsbeschrijving. Afstudeerscriptie Hogeschool van Utrecht, 1996. Bij het monteren van de gondels doen zich weer problemen voor met de ophanging. Hoewel het wiel al functioneert, wordt vanuit veiligheidsoverwegingen besloten de opening voor het publiek uit te stellen. In februari 2000 wordt het wiel, een maand na de beoogde opleverdatum, feestelijk in gebruik genomen. Het rad is nu een monument voor durf, Europese samenwerking, innovatie en doorzettingsvermo gen, ondanks de aanvankelijke Engelse scepsis. Surveying privities for the construction of The I.o don Eye In febrnary 2000 the 'London Eyewas opened. The deve lopment of the concept, the design and the construction of this giant wheel have taken years. This article describes some specific technical challenges, and focuses on the surveying activities of Delta Surveys bv in the design phase, at the con struction site and during the erection of the wheel. This project is an outstanding example of how technical innovation can be achieved through close cooperation between different disciplines and contractors in a project of this size and com plexity. 2ooo-6 GEODESIA Fig. 10. Literatuur Summary full-colour, dubbelzijdig, 600 DPI, diverse papiersoorten, bel voor meer info! Official distributor van Star en Laserscan software voor Nederland Platinastraat 31-33 2718 SZ Zoetermeer Postbus 74 2700 AB Zoetermeer TEL: 079 361 05 86 FAX: 079 361 72 17 ISDN: 079-363 03 04 MODEM: 079 362 09 39 E-mail: dpa@euronet.nl 288

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 30