2000-6 GEODESIA Pseudo Range error (2 May 2000 03:00 - 05:00) 3.8 4 4.2 Time (Hours) Fig. 1. De fout in de dooi de GPS-ontvanger gemeten afstanden (pseudo-ranges) naar een aantal satellieten. Duide lijk is te zien dat na 4.05 uur UTC (6.05 uur lokale tijd) SA is uitgezet. Er is in deze gra fiek gebruikge maakt van 2-fre- quentiemetingen om de signaalver traging ten gevolge van de ionosfeer te elimineren. de positienauwkeurigheid voor het voorbeeld uit fig. 2 is in tabel 1 getalsmatig aangegeven. Volgens de specificaties moet, met SA aan, 95% van de be rekende 2D-posities binnen een straal van 100 m liggen en moet 95% de berekende hoogten binnen de 150 m vallen. Dit is de zogenaamde 95% percentiele. Uit de tabel is af te lezen dat de 95% percentiele ruim binnen deze grens valt, ook met SA aan. Dit komt onder andere doordat voor dit voorbeeld 2-frequentiedata is gebruikt om de vertraging ten gevolge van de ionosfeer te elimineren. Voor gebruikers van 1-frequentie ontvangers is de fouten marge dan ook iets groter. Hoeveel dat precies is, is afhan kelijk van de activiteit in de ionosfeer en de elevatie van de satellieten. Op dit moment neemt de ionosfeervertraging nog steeds toe ten gevolge van de toenemende activiteit van de zon. Naar verwachting wordt in 2001 een maximum be reikt. Daarom is het ook jammer dat een andere beveiliging van het systeem, het zogenaamde Anti-Spoofing (A-S), niet is uitgezet. Anti-Spoofing houdt in dat het zogenaamde P-code signaal wordt versleuteld, zodat civiele gebruikers officieel alleen op één frequentie kunnen meten met behulp van de zogeheten C/A-code. Alleen bij de militaire ontvan gers en duurdere geodetische ontvangers is het mogelijk metingen op twee frequenties uit te voeren. Alleen door met twee frequenties te meten, is het ionosfeer-effect geheel te elimineren. Dit houdt dus in dat nu voor de meeste gebruikers de ionosfeer, in plaats van SA, de beperkende factor voor de plaatsbepaling is geworden. Er zijn momenteel meer dan vier miljoen GPS-gebruikers wereldwijd, en de markt voor GPS zal naar verwachting de komende drie jaar verdubbelen van 8 miljard naar 16 mil jard dollar. Het gebruik van GPS zelf blijft gratis. Een grote groep gebruikers die een GPS-ontvanger hebben gekocht (of gekregen) voor gebruik op het water, in de auto en andere recreatieve activiteiten, zal merken dat hun ont vanger opeens tien keer zo nauwkeurig is geworden. Dit met een druk op een knop ergens in de VS en zonder dat ze Fig. 2. 3D-positie voor en na het uitschakelen van Selective Availability (SA). De posities zijn geplot ten opzichte van een referentie positie met een nauwkeurigheid van beter dan 1 cm in het European Terrestial Reference System ETRS89, de Europese reali satie van WGS-84. De gebruikte data zijn afkomstig van het AGRS.NL. er iets voor hebben betaald. Dat is nog eens een leuk presentje. Een andere toepassing die zal profiteren van het uitzetten van SA, zijn de autonavigatie en fleet-managementsystemen. Voor dien was het bijvoorbeeld niet moge lijk om met GPS eenvoudig te bepalen of een voertuig zich op de hoofdweg of een parallelweg bevond, of op welke weghelft. Deze problemen zijn nu ver dwenen, en is het mogelijk met goed kopere systemen te komen (zonder DGPS of complexe map matching). Door het uitzetten van SA wordt niet alleen de positie verbeterd, ook de nauwkeurigheid van de met GPS be paalde tijd zal sterk toenemen. Dit heeft grote consequenties voor een aantal telecommunicatiediensten die gebruikmaken van synchrone data overdracht, waardoor de capaciteit van bestaande netwerken kan worden uit gebreid. Met het uitzetten van SA zullen ande re diensten, zoals DGPS, niet overbo dig worden. De ionosfeer blijft een be perkende factor, en voor toepassingen met een nauwkeurigheid van één me ter of beter is DGPS de enige moge lijkheid. Wel is het zo dat voor een aantal toepassingen in de navigatie, waarvoor voordien DGPS nodig was, dit nu niet meer nodig is. Ook voor nauwkeurige landmeetkundige werk zaamheden, die gebruikmaken van relatieve GPS-fasemeting, heeft deze beslissing weinig effect. 2 May 2000 0:00-4:05 2 May 2000 4:05-8:10 200. 150. 100. 50. a. 0. 3 -50 -100. -150. -200. 200 150 100. 50. a. 0. 3 -50. -100. -150. -200 100 290

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 32