A De Groene Meridiaan Te voet op weg van Beauvais naar Parijs passeerde ik op 26 maart 2000 op het lie St.-Denis de Groene Meri diaan. Ik stond daar niet bij stil, want ik kwam er pas twee uur later achter. In de Cité des sciences et de l'industrie (Pare de la Villette) was een tijdelijke tentoonstelling 'Cartographier le Mon de, de l'aquarelle au pixel'. Dat leek me een mooie plek voor het eind van de wandeling. De tentoonstelling zat goed in elkaar. Het begrip kaart werd met speelse voorbeelden uiteengezet, er waren oude kaarten te zien, het kaart productieproces werd uitvoerig ge toond en er waren gelukkig ook duide lijke presentaties van de functies van kaarten. René van der Schans. De toegang tot de tentoonstelling was belegd met zo'n 100 kaarten 1:25.000, met in het midden een groene lijn: de meridiaan van Parijs. Jammer dat die lijn in het terrein en ook op de kaart 1:100.000 onzichtbaar is, want ik bleek hem al diverse malen eerder te voet gepasseerd of benaderd te hebben. Naast de meridiaan stond een aankon diging voor een toevallig alleen die middag te houden 'lecture spectacle' over 'Les mots du mètre'. Het bleek een soort toneelstukje van twee heren en een dame waarin de graadmeting van de meridiaan door Méchain en Delambre (1792-1799, lees de aardige roman van Denis Guedj besproken in Geodesia2000 no. 1, p. 41) ten behoe ve van de definitie van de meter werd overgedaan aan de hand van citaten uit 'Observations Géodésiques' en 'Dis cours préliminaires'. Op een lange tafel was het driehoeksnet getekend, en met (sjoel?)schijven werden de langzame vorderingen aangegeven. Het typisch geodetische nauwkeurigheidsfanatisme van beide heren en ook hun vele tegen slagen kwamen er uitstekend uit. Na afloop terug naar de meridiaan op de tweede verdieping van de Cité. Hij lag er als onderdeel van 'La Méridienne Verte', een project ter viering van het jaar 2000. Op 25 november 1999 zijn in verschillende gemeenten duizenden bomen op de meridiaan geplant, als blijvende herinnering. Maar de groot ste gebeurtenis komt nog: op de Fran se nationale feestdag, 14 juli, zullen al le Fransen worden uitgenodigd om deel te nemen aan 'L'Incroyable pique- nique', een ongelooflijke picknick, 'een nieuwe manier van samenleven' precies op de meridiaan. Zoiets wordt ongetwijfeld in bloemrijke en filoso fisch geladen taal, met veel Liberté, Egalité en Fraternité, aangekondigd. Sinds 12 februari is ook een schrijver bezig de meridiaan af te lopen van Duinkerken tot Barcelona, waar hij op 14 juli hoopt aan te komen. Dit moet uitmonden in een detectiveroman. Er is natuurlijk ook een uitvoerige in ternetsite over de 'groene meridiaan': http://www.2000enfrance.com/sites/ meridienne. Kindertekeningen, we tenschappelijke informatie (zelfs onze Snellius wordt genoemd!), geanimeer de gedichten, informatie over de ko mende picknick in verschillende ge meenten, het is er allemaal. Jammer toch dat de Nederlandse y-as tegen woordig in zee ligt. Maar onze oor sprong ligt in Frankrijk, tussen Sens en Auxerre, ten zuidoosten van Parijs (Louis XIV zag het goed). Zouden we daar niet eens, met alle Nederlanders, een wetenschappelijk verantwoord 'Déjeuner sur l'herbe' kunnen hou den, geheel in Franse stijl natuurlijk? (0,0) 295 GEODESIA 2000-6 ons nulpunt lumière

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 37