Tijdschrift voor geodesie er» geo-informatie 42c jaargang no. 6 juni 2000 Over profiel en identiteit VS stoppen met opzettelijke verslechtering van GPS Navigeren langs de spoorwegen De Groene Meridiaan Even voorstellen: een nieuwe Topografische Dienst Studiemiddag 'De vernieuwing van de geometrische infrastructuur van Nederland, RD, NAP en ETRS89' Studiemiddag werkgroep Management in de Geodesie - verslag Uit de losse pols Agenda Berichten Techniek Publicaties Personalia Technische metingen: elke dag een interessante werkplek. Zie het artikel op p. 265. Met het artikel over het uitvoeren van deformatiemetingen aan kademuren in Rotterdam wordt de spits afgebeten van de serie Technisch Meten. Er wordt niet diep ingegaan op de theoretische aspecten, maar met name op de praktische kanten. Het blijkt dat deformatiemeten een zaak van de lange adem is, vaak tientallen jaren, en dat de arbeidsomstandigheden en terreinsituatie een grote rol spelen bij het plannen en uitvoeren van de metingen. 197 198 199 391 393 393 395 399 In het april- en meinummer werden de geodetisch-astronomische metingen beschreven, die recent zijn uitgevoerd ter vergelijking met de oorspronkelijke stermetingen voor de bepaling van het RD-stelsel. Tevens werden de historische metingen beschreven en aan een nadere analyse onderworpen. In dit derde en afsluitende artikel wordt aangetoond dat de Bessel-ellipsoïde scheef is georiënteerd ten opzichte van het astronomische stelsel. Daarmee wordt een verklaring gegeven voor de aanwezige rotaties in de transformatie van RD naar ETRS (GPS), zoals vermeld in de HTW. In februari 2000 is The London Eye in gebruik genomen, een 135 meter hoog reuzenrad in het hartje van Londen. Het is een uniek project, dat in korte tijd moest worden gerealiseerd. Dit artikel beschrijft de bijdrage van een team van geodeten aan begeleiding en ondersteuning van de bouw en oprichting van het rad, en hoe civiele ingenieurs en aannemers steunen op direct beschikbare driedimensionale gegevens die door vakgenoten worden verzameld, bewerkt en gepresenteerd. ing. F. 11. Schreutelkam/i Meetwerk voor The London Eye P. J. van Os R. Kooijmdn Geodesia GEODESIA komt ELF maal per jaar uit (juli en augustus gecombineerd). www.geodesia.nl issn: 13SS-7517 Bij de voorplaat en verder... 101 189 191 195 163 Serie Technisch Meten Inleiding Irwin viin lianen Frank Kemelaar 165 Serie Technisch Meten I Deformatie metingen aan kademuren M. B. Schejjin ing. W. wiggen 175 Is de Bessel- ellipsoïde scheef georiënteerd? 183

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 3