Studiemiddag werkgroep Management in de Geodesie VERSLAG Strategisch niveau GEODESIA Leidinggeven is niet voor iedereen weggelegd. Daarom bestaan er hon derden uiteenlopende cursussen en minstens evenveel boeken voor het aanleren van managementvaardighe den. De basiskennis en vaardigheden verschillen weinig per vakgebied. Waarom richtten geodeten dan een aparte werkgroep management op Helikopterview, bewustwording, ge voel, zelfreflectie en zelfs pijn zijn woorden die in de meeste theorieën naar voren komen. Met goed luiste ren, medewerkers belonen en het over zicht bewaren lijkt iedereen een goede manager te kunnen worden. Ook de leden van de werkgroep 'Management in de Geodesie' zijn gecharmeerd van deze terminologie, want de 'leermo menten' vlogen door de zaal op don derdagmiddag 30 maart 2000 in Apel doorn. De werkgroep Management in de Geodesie heeft tot doel de positie van de geodeet in het algemeen en die van de leidinggevende in het bijzonder te verbeteren, zo blijkt uit de voor dracht van dagvoorzitter Leen Murre, directeur van het Landelijk Samen- werkings Verband GBKN en van het Nationaal Clearinghouse Geo-Infor- matie (NCGI) in Apeldoorn. Want aan die positie schort het een en ander, zo constateert Murre. Het grote pro bleem van geodeten schuilt erin dat geodeten het nauwelijks tot leiding gevende weten te schoppen doordat zij 'zichzelf niet kunnen verkopen'. Intro vert en onvoldoende gericht op de context van de problematiek waarbij ze zijn betrokken, hebben geodeten in het bedrijfsleven en bij de overheid weinig kans een leidinggevende positie in te nemen. Om het aantal geodeet managers te vergroten, ontstond twee jaar geleden het idee een werkgroep op te richten. Een zestal leden van de NVG en de WL boog zich vervolgens over de positionering van de geodeet. Het rapport dat onlangs het licht zag, signaleert de ontwikkelingen die de geodeet bedreigen en de kansen die zich op korte termijn kunnen voor doen. Uiteraard komen daarin termen naar voren, zoals digitalisering, mobi liteit, globalisering en verzakelijking. Karien Ris, freelance redacteur. Waarom maakt de werkgroep zich zorgen? Murre: "De ta ken van een algemeen manager worden steeds uitgebreider en zwaarder. Het up-to-date houden van de bedrijfsvoering op financieel, personeel en marketinggebied is onder de ta ken van de manager komen te vallen". Omdat de marges steeds krapper worden, is het maken van winst voor een be drijf of afdeling zo belangrijk, dat er een grote last op de schouders van een manager terechtkomt. In de verandering van procesgericht naar marktgericht denken kan niet iedere geodeet zich vinden en dat betekent een moeilijke periode waarvan het einde nog niet in zicht is. De oorzaken daarvan zijn volgens het rapport divers. "Om een bedrijf of afdeling in de geodesie te kunnen managen, is het nodig overzicht over de processen te hebben. Dat zijn processen van ruimtelijke planvorming, inrichting, belas tingheffing en ruimtelijke informatievoorziening". Juist het begrip voor de veelzijdigheid van geo-inforntatie en het be waren van overzicht zijn essentieel voor het organiseren van ruimtelijke processen. Dat geodeten moeite hebben om tot strategisch beslissingsniveau op te klimmen, is volgens de werkgroep in de eerste plaats een direct gevolg van de in houd van de opleidingen geodesie zoals die in Nederland worden aangeboden. Het huidige studiepakket van geo deten zou te weinig aansluiten bij de eisen die vanuit orga nisaties aan managers worden gesteld. Daar was de eerste spreker op deze middag het slechts gedeeltelijk mee eens. Joke van de Beek, hoofd Advies en Consultancy bij Kafi Advies, was van mening dat de uitgangspositie van geo deten zeker niet slecht is. In een zeer persoonlijk getint verhaal waarin zelfs de onderwerpen hobby's en relaties de revue passeerden, vertelde ze de aanwezigen over haar loop baan bij Arcadis. In vijf verschillende managementfuncties ondervond zij dat de opleiding geodesie haar een stevige basis had geboden. "Het ligt zeker niet voor de hand dat een geodeet manager wordt, want de opleiding biedt wei nig theoretische kennis op het terrein van sturing en moti vering van medewerkers. Je moet er zelf veel voor doen, maar het is niet onmogelijk daarna leiding te gaan geven aan een groep mensen". De analytische manier van denken die de TU had aangeleerd, kwam haar dagelijks van pas, maar het bleek vooral de training sociale vaardigheden die Van de Beek 'enorm op weg had geholpen'. "Die training was echt een keerpunt in de manier waarop ik naar mezelf en naar mijn werk keek", aldus het hoofd Advies en Con sultancy. Ze sloot haar verhaal af met enkele algemene tips voor aankomende managers: "Volg opleidingen en trainin gen, maak je eigen keuzes, creëer zelf kansen en onderhoud contacten". Helaas wist ze de vraag uit het publiek naar de vaardigheden die een manager nodig heeft, niet te beant woorden. "Dat zijn er eigenlijk heel veel. Ik zou het zo snel niet kunnen opnoemen. In ieder geval moet je goed kun nen luisteren". 299

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 41