UW WERKTERREIN IS Meer weten? Bel voor documentatie of Goed leiderschap De tips van Theo Houterman, directeur ingenieursbureau Van Steenis bv en als organisator betrokken bij de studie middag, weken daar niet veel van af. "Volg opleidingen, zoek een coachende organisatie op en zorg voor actief lidmaatschap van een beroepsvereniging". Hij raadde het publiek, voor het overgrote deel bestaande uit managers, daarnaast aan voor een goed privéleven te zorgen, want "sport en rustmomenten zijn erg belangrijk". Het verslag van zijn loopbaan tot nu toe omvatte onder meer erva ringen bij de studie Weg- en Waterbouwkunde en gebeur tenissen als landmeter in Rwanda. Ook Houterman zei profijt te hebben gehad van gevolgde cursussen. Vervolgens gaf hij een beeld van de manier waarop de resul taten van de werkgroep tot stand waren gekomen. Aan de hand van een sterkte-zwakte analyse - in marketingtermen aangeduid met de term SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities en Threats) - probeerde hij de positie van de geodeet te verduidelijken (zie kader). Terwijl de geodeet volgens Houterman in potentie goed overzicht heeft en over een analytisch vermogen beschikt, zijn de zwaktes tal rijk. Zo is de geodeet slechts met moeite in staat te denken in termen van ontwikkeling van orga nisaties en productie- of dienstverle ningsprocessen. "Door de aard van het vakgebied kiezen weinig 'leiders' voor de functie van manager in de geode sie" staat letterlijk in het rapport, en door zijn naar binnen gekeerde hou ding zal de geodeet niet vaak als eerste worden benaderd voor een vrijgeko men functie. Ook is de aandacht voor het menselijke aspect, essentieel voor goed leiderschap, bij veel geodeten niet voldoende uitgekristalliseerd. Margriet Guiver, hoofd afdeling Per soneel en Organisatie bij Tauw, hecht te eveneens veel belang aan het mense lijke aspect van leidinggeven. In een zeer uitgebreide samenvatting van haar professionele loopbaan maakte zij een onderscheid tussen mannelijke en vrouwelijke eigenschappen, alfa's en bèta's, en harde en zachte manieren van leidinggeven. Het psychologische boek 'Men are from Mars, Women are from Venus' bleek daarbij haar inspi ratiebron. Op kritische vragen en op merkingen vanuit de zaal had zij steeds snel een weerwoord. Zo concludeerde ze na een vraag over het nut van de studie-inhoud van geodesie voor toe komstig leiderschap: "Managers ko men doorgaans op een hoge functie te recht door een vastomlijnd traject af te leggen. Achtereenvolgens ronden zij hun studie af, voeren ze operationeel werk uit, beginnen ze met tactisch lei dinggeven, waarna ze uiteindelijk op een strategische managementpositie De kwaliteit van uw werk staat of valt met de nauwkeurigheid en actualiteit van de ruimtelijke informatie die u tot uw beschikking hebt. Dus als u landmeetkundige werkzaamheden uitbesteedt, wilt u de zekerheid van maatwerk - in de letterlijke zin van het woord. Geleverd door mensen voor wie uw werkterrein bekend terrein is. 2000-6 GEODESIA Sterkte Zwakte brede opleiding analytisch inzicht conceptueel vermogen goed overzicht weinigen kiezen voor management managementvaardigheden worden niet tijdens de opleiding aangeleerd onvoldoende aandacht voor people-management meer probleemoplossend dan procesbegeleider Kansen Bedreigingen werkgelegenheid is goed vraag naar mensen met visie geodeet heeft de bagage om geo-informatie, de ICT en de geodesie te verbinden negatief imago van de geodesie management is niet voorbehouden aan geodeten werkgelegenheid in andere vakgebieden trekt geodeten aan

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 42