Over profiel en identiteit Het door de Nederlandse Commissie voor Geodesie opge dragen rapport 'Het beroepsprofiel van de geodeet, nu en in de toekomst' heeft een brede discussie losgemaakt in de beroepsgroep. Er wordt over gesproken in de collegiale contacten (zelfs in de NVG-regioborrel!), het gaf aanlei ding tot een ongebruikelijk intensieve discussie in de leden vergadering van de NVG op 23 mei jh, en bij mijn stukken voor de NCG-vergadering van aanstaande week zitten al drie schriftelijke reacties. Het NVG-bestuur zal ook nog reageren. Alle problemen rond identiteit en profiel van 'de geodeet' passeren in het rapport en in de maatschappelijke discussie de revue. Dit is trouwens niet nieuw, want hoe kort is het nog maar geleden dat het Nationaal Geodetisch Plan ons bezighield? Wat is daarvan trouwens geworden, 'en waar om niet'? Nu is een belangrijk element het inderdaad zeer bedreigen de probleem van de veel te lage instroom van studenten op alle drie niveaus; dit schijnt de mbo-opleiding inmiddels de kop te kunnen gaan kosten. Ergo: wat willen aanstaande studenten horen? Tja, een witte doktersjassen- of brandweermannenuitstraling kan ons vak nu eenmaal niet presenteren, en het gaat overigens hoe dan ook om een vrij kleine beroepsgroep. Wat is de kern van het vakgebiedIn afwijking van de veel gehoorde mening dat de geodesie een wel erg smalle niche vormt, vind ik het vak juist erg breed gedefinieerd, zo breed dat dit naar mijn inschatting buiten het voorstellingsver mogen van menig toeschouwer valt: van baanparameters van aardsatellieten tot en met stedelijke herinrichting; waar liggen in dit hele scala de grenzen tussen het vak zelf en zijn toepassings-gebieden "Overheidsorganisaties en commerciële buro's leggen een toenemende druk op (hun) geodetische afdelingen om hun toegevoegde waarde de legitimeren". Hoe cruciaal de geo- informaticakant is in de beeldvorming bij onze 'moeder organisaties', is ons in de afgelopen maanden ook weer eens duidelijk geworden binnen NS Railinfrabeheer. Er moet nog steeds veel moeite in gestoken worden om te eenzijdige associaties met ouderwetse identiteitsbeelden te overwin nen. Een feit is dat de 'GIS-kant' te weinig automatisch aanwezig is in veler beeldvorming over de geodeet. Des te treuriger vind ik het dat 'wij' er jaren over moesten doen om hiervoor een hoogleraarbenoeming in Delft te realise ren. Zou dit een kwade vrucht van teveel versnippering over de band Enschede-Wageningen-Utrecht-Delft zijn? Per saldo blijft de vraag: waarom al deze onzekerheid? Naar mijn beleving heeft het vak toch een paar unieke steunpun ten voor zijn identiteit en profiel. In de eerste plaats de complete piramide van dagopleidingen: wo, hbo, mbo, in mijn werkomgeving een dagelijks gevoelde realiteit. Dan de breedte van de markt: in wetenschap en onderwijs, binnen overheidsdiensten en infrastructuurbeheerders, en als com mercieel bedrijfsleven met een flinke diversiteit (van een stuk of vijf robuuste marktleiders tot en met kleine zelfstan digen). En dan is er natuurlijk de enorme institutionele samenhang (uniek?) op basis van persoonlijk lidmaatschap, ook in de Stichting Geodesia, waarvan dit eigen tijdschrift de (niet commerciële) spil hoopt te blijven. De full-curriculum opleidingen op wo- en hbo-niveau blij ven, samen, de onmisbare randvoorwaarde voor het be houd van de identiteit, en mogen dan ook niet ter discussie worden gesteld En: er moet een snelle reddingsactie voor de mbo-opleiding komen. Ik ben benieuwd naar de discussie in de NCG, en het ver volg dat daar aan de kwestie gegeven wordt. Herman Queehoofdredacteur 262 2000-6 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 2000. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk voor het eind van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wi) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintereik 38 - 5682 HM Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - si 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. H. G. J. Bruins De Nachtpauw 9 - 7609 jj Almelo tel. (0546) 5414 60/fax (0546) 63 28 89 privé (0546) 63 28 70 e-mail: h.bruins@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia ir. R. van Noord A. Thaerlaan 13 - 3571 eb Utrecht tel. (030) 235 84 21/fax (030) 235 76 41 privé (030) 271 87 29 e-mail: r.van_noord@gni.railinfrabeheer.nl Giro 223150; abeAmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 4