A Serie Technisch Meten Inleiding GEODESIA Met ingang van dit nummer start Geodesia een serie artikelen over technisch-landmeetkundige metingen. Zonder tot een scherpe definitie te willen komen, verstaan we hieronder hoognauwkeurige landmeet kundige metingen ten behoeve van infrastructurele, industriële of bouwwerken. Met de toenemende druk op het ruim tegebruik is de inpassing van infra structurele werken de laatste jaren steeds meer in de belangstelling ko men te staan. Denk hierbij aan nieuwe technieken voor ondergronds bou wen. Achter al deze projecten staan landmeetkundige specialisten die zorg dragen voor een goede plaatsing, vormbepaling, passing of uitlijning. Meestal gaat de aandacht in de pu bliciteit uit naar de bouwmethode en de hoeveelheid beton, en komen de maatvoering en controle daarop nau welijks in beeld. Daaruit zou men mis schien mogen concluderen dat de landmeters blijkbaar hun werk goed uitvoeren. T echnisch-landmeetkundige werk zaamheden worden meestal uitge voerd door gespecialiseerde bureaus, waaronder een aantal kleinere dat in de wereld van inwinning en bijhou ding van geografische informatie wei nig bekendheid geniet. Deze bedrijven draaien veelal op ervaring en ver worven bekendheid in de aannemerij. Maar ook bij de overheid kom je spe cialisten tegen, zoals bij de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Nederlandse Spoorwegen en Gemeen tewerken Rotterdam. In Geodesia verschenen tot nu toe relatief weinig artikelen op het gebied Irwin van Hnnen en Frank Kenselaar, redacteuren. van technische metingen. Ook bij het organiseren van deze serie bleek dat de betrokken landmeters eerder praktische doeners zijn dan schrijvers. Met deze serie wil de redactie dit interessante deelgebied van ons vak wat meer voor het voetlicht halen. In de hoop dat er vervolgens meer spontane bijdragen over boeiende meetprojecten zullen volgen. Kort om, een oproep aan 'het veld' om van zich te laten horen Technisch-landmeetkundige projecten kenmerken zich door een aantal eigenschappen die ze onderscheiden van de landmeetkunde voor inwinning en bijhouding van geo-in- formatie. De metingen zijn afhankelijk van het bouwproces en vinden veelal plaats onder grote tijdsdruk, zeker indien de bouwwerkzaamheden ervoor moeten worden stopgezet. In veel gevallen zorgen de bouwwerkzaamheden zelf voor de nodige beperkingen aan de meetopzet, bijvoorbeeld qua ruimte en zicht. De werkzaamheden worden meestal uit gevoerd in opdracht van en in nauwe samenwerking met de aannemerij. Het is belangrijk de taal van de aannemer te verstaan en enig begrip te hebben van het bouwproces. In veel gevallen wordt een hoge precisie verlangd, van enkele centimeters tot beter dan een millimeter. De hedendaagse bouw is sterk gebaseerd op het samenvoegen van elders ge fabriceerde elementen die binnen strenge toleranties moe ten passen. Meestal wordt gebruikgemaakt van aangepast landmeetkundig of speciaal instrumentarium. Vaak kun nen de metingen ook niet worden overgedaan omdat het bouwproces inmiddels is voortgeschreden, wat hoge eisen stelt aan de betrouwbaarheid. Ook bij de controle op plaats, vorm of passing en bij herhaalde meting ter monito ring van mogelijke deformaties speelt betrouwbaarheid een belangrijke rol vanwege de kostbare consequenties die aan de uitkomsten verbonden kunnen zijn. In deze serie zal de nadruk liggen op de beschrijving van uitgevoerde projecten en de bijzondere omstandigheden waaronder de metingen moeten worden uitgevoerd. Ook de relatie met aannemers komt aan de orde. Er zal in de regel nipt diep worden ingegaan op de meettechniek en de analyse van metingen. Aan bod zullen komen deformatie metingen, industriële metingen, meetmethoden, aanslui tingsproblemen, constructiemetingen. De redactie wenst u veel leesplezier. 263

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 5