A wisselend en zal daarom wat beheer betreft meer aandacht vergen. Het beheer van kademuren is in drie onderdelen opgesplitst. Inspectie en schouw. Dagelijks zijn vier mensen van het GHR (eenheid Beheer Havenvoorzieningen) onderweg om visueel controles uit te voeren. Dit geschiedt zowel vanaf de wal als vanaf het water. Soms geschiedt dit naar aanleiding van gebreken die door derden worden gecon stateerd, maar meestal betreft het reguliere schouw. De bevindingen worden vastgelegd in een rapportage, waar na actie kan worden ondernomen. Lodingen. Het GHR heeft een eenheid Beheer Water en Bodem die lodingen uitvoert in alle havens. De frequen tie is onder andere afhankelijk van de mate waarin havens dichtslibben en varieert van maandelijks tot jaarlijks. De gegevens van de lodingen worden enerzijds gebruikt 0111 te bekijken of wordt voldaan aan de contractdiepte (waterdiepte) die met bedrijven is afgesproken. Is dit niet het geval, dan zal gebaggerd moeten worden. Anderzijds worden de lodingen gebruikt om de constructiediepte van de kademuur te bewaken. Er moet een minimale maat overblijven tussen de bodem van de haven en de onderkant van de constructie om schade aan de kade muur te voorkomen. Deformatiemetingen. Het verrichten van deformatieme tingen is door het GHR vanaf 1963 opgedragen aan de afdeling Landmeten en Vastgoedinformatie van Ge meentewerken Rotterdam (LV). De productie-eenheid Constructie- en Deformatiemetingen voert deze metin gen uit op ruim honderd locaties. Het werkpakket be draagt gemiddeld 2,3 manjaren per jaar. De frequentie van meten varieert van eens per drie maanden tot eens per twee jaar. Incidenteel worden tussentijds extra metin gen uitgevoerd, bijvoorbeeld wanneer werkzaamheden De havens van op of nabij kademuren hiertoe aan- Rotterdam. leiding geven en natuurlijk ook bij schadegevallen door aanvaring. De constructie van de kademuur, het gebruik en daarmee de belasting van het haventerrein en de gedragingen van de kademuur door de jaren heen zijn bepalend voor het vaststellen of aanpassen van de meetfrequentie. Bij geconstateerde, grote of niet ge bruikelijke deformaties wordt het GHR onmiddellijk op de hoogte ge steld. De overige metingen worden maandelijks digitaal aangeleverd. Eenmaal per drie maanden vindt af stemmingsoverleg plaats. De onder werpen die hierbij worden bespro ken, zijn - naast de financiën - nieuw uitgevoerde metingen (nul metingen) en de problemen die zich in de afgelopen periode van drie maanden hebben voorgedaan. Het geheel aan monitoring moet ervoor zorgen dat problemen tijdig worden onderkend en dat calamiteiten zo veel mogelijk worden voorkomen. Bij kademuren die LV in opdracht van het GHR meet, wordt de in de definitie genoemde verplaatsing in twee richtingen vastgesteld: horizontaal (loodrecht op de lengterichting van de kade); verticaal. Het begrip deformatiemeting is in principe eenvoudig te definiëren: "Een meting die, bij herhaling uitgevoerd over een lange periode, inzicht verschaft over de absolute verplaat sing van een object in die periode". Bij alle metingen geldt dat, na het een duidig verzekeren van de meetpunten, eenmalig de uitgangssituatie (nulme ting) wordt vastgelegd om na een her halingsmeting de verschillen ten op zichte van die nulmeting te kunnen vaststellen. Maasvlakte Waalhaven Botlek 2000-6 GEODESIA S GW Soorten deformatiemetingen Definitie deformatiemeting 266

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 8