De diverse kwaliteitscriteria die gehan teerd worden in het bijhoudingspro- ces, lopen per regio nog behoorlijk uit een. Zo zijn er verschillen in na te stre ven actualiteit, volledigheid en nauw keurigheid. Ook door de gehanteerde methoden lopen de kosten uiteen. In ftg. 2 zijn per samenwerkingsverband de gemiddelde kosten per hectare voor de bijhouding aangegeven, waarbij door middel van bevolkingsdichtheid de informatiedichtheid van de bestan den is meegewogen. Kwaliteit en uniformiteit van de bestanden Door de verschillende manieren van aanpak zijn er verschillen in de kwali teitvan de bestanden. In de beginjaren werden dikwijls de analoge kaarten ge digitaliseerd en door bijmeting in het terrein aangevuld. Ook zijn complete digitale bestanden van gemeenten overgenomen, waardoor niet altijd kwalitatief homogene bestanden zijn gevormd. Later zijn vooral door mid del van fotogrammetrische vervaardi ging grote delen van Nederland in kaart gebracht. Afhankelijk van de fotoschaal kon een bepaalde inmeet- nauwkeurigheid worden bereikt. Ook het al dan niet naverkennen van de fotogrammetrische karteringen heeft verschillen veroorzaakt. Indien een GBKN fotogrammetrisch is vervaar digd en niet naverkend, wordt gespro ken over de minimale norm-GBKN; is er wel naverkend en zijn de dakover stekken teruggezet, dan spreekt men van een norm-GBKN. In Brabant en Limburg is zelfs voor een beperktere inhoud gekozen, de zogenaamde nuts- GBKN. Hierbij zijn van de bebou wing alleen de voorgevel en zijaanzet- ten (nietjes) in kaart gebracht en is in landelijk gebied alleen de topografie tot maximaal dertig meter uit de as van de weg gekarteerd. Wel heeft de inwinning volledig terrestrisch plaats gevonden, waardoor de nauwkeurig heid van de bestanden zeer hoog is. In aanvang was de GBKN een analoog product, waarbij de vervaardiging ge richt was op de presentatie. Ook in de eerste jaren van digitale bestanden was de productie gericht op de uiteindelij ke analoge presentatie. Hierdoor zijn er in de digitale bestanden allerlei on nauwkeurigheden blijven zitten, zoals gaatjes tussen aan sluitende lijnstukken en te ver doorgetrokken lijnstukken. In de huidige, volledig digitale omgeving veroorzaakt dit problemen wanneer de bestanden intelligenter gemaakt moeten worden door het vormen van objecten en het aan brengen van topologie. Ook qua inhoud zijn er nog steeds verschillen. Met name bij gemeenten zijn er wensen voor meer topografie, met name van de openbare ruimte. Bij het starten van sommige samenwerkingsverbanden is er daardoor omwille van de samenwerking weieens extra kaartinhoud afgesproken. De huidig na te streven inhoud is gedefinieerd in de product specificatie norm-GBKN en objectencatalogus GBKN [6], die momenteel door alle partijen wordt nagestreefd. Fig. 3. Combinatie van GBKN met leidinggegevens en eigendomsgrenzen. Afnemers en toepassingen De voornaamste afnemers zijn en blijven de deelnemers in de diverse samenwerkingsverbanden. In de regel zijn dit de nutsbedrijven voor levering van gas, elektriciteit en water, waterschappen, gemeenten, Kadaster, KPN-Telecom en kabeltelevisiemaatschappijen. In al die jaren is er in dat op zicht niet veel veranderd. De GBKN is en blijft de onder grond waarop de gebruikers hun eigen informatie inbren gen, zoals kabels en leidingen, wegmeubilair, eigendoms grenzen, inrichtingselementen in de openbare ruimte, plantopografie, enzovoort. De GBKN verschaft hiermee een referentiekader, waardoor diverse soorten informatie uit verschillende bronnen kunnen worden gecombineerd. Fig. 3 geeft hiervan een voorbeeld, waarbij eigendomsgren zen gecombineerd zijn met leidingeninformatie met als ondergrond de GBKN. Wel is er een verschuiving gaande naar gebruik van de GBKN in een GIS-omgeving, waarbij aan het bestand andere eisen ten aanzien van structuur wor den gesteld dan tot nu toe. Met name in de gemeentelijke gebruiksomgeving is een objectgerichte structuur [4] meer en meer een eis, om daarmee koppeling met allerlei attri- buutgegevens tot stand te brengen, die aanwezig zijn bin nen de gemeentelijke informatiehuishouding. In fig. 4 is hiervan een voorbeeld te vinden. 329 GEODESIA File Main view Overview V Piantvak J Verbli|fsob)ecI •i Kabel geulen Kencode punten J Lijnen v Grenzen v Percelen J ü)nen_2 V Teksten 593K X/Y: (144234.487007) -j/aal Jovo Applet Window

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 15