Kleine afwijkingen in de positie konden ook worden weg- gekotterd door de kotterassen excentrisch van het ruwe gat te plaatsen. De kotterwerkzaamheden werden uitgevoerd door Furmanite uit Ridderkerk, één van de meest gespe cialiseerde bedrijven in Nederland op het gebied van machinale bewerking op locatie met mobiele apparatuur. Om de kottermachines nauwkeurig te kunnen uitlijnen, zijn in eerste instantie de theoretische hartlijnen van de gaten afgetekend op de binnenste ogen. Daarna is het total station in een luik dusdanig opgesteld, dat door de ogen heen kon worden gekeken. Daarmee ontstond er een meting, waarbij de nauwkeurigheid vrijwel uitsluitend werd bepaald door de hoekmeting van het instrument. Aangezien deze op korte afstand verhoudingsgewijs aan merkelijk nauwkeuriger is dan de afstandmeting, kon de lokale nauwkeurigheid van +/- 0,5 mm voor het plaatsen van de kotteras worden gerealiseerd. Controle van de fabricage kleine en relatief slappe constructie, die dan ook zonder problemen kon worden geplaatst (fig. 5). Voor alle betrokkenen was het plaatsen van de toren een spannend moment, maar ook hier bleek datgene wat de metin gen reeds hadden voorspeld, namelijk dat de toren zonder problemen kon worden geplaatst (fig. 6). Voor Passe- Partout was een grote en verantwoor delijke opdracht met groot succes af gesloten. Voor Verolme Botlek restte nog behoorlijk wat vervolgwerk: het elektrisch en hydraulisch aansluiten van de nieuwe installatie. Maar het meest spannende is het voor de men sen aan boord van de S 7000: zal de nieuwe installatie goed functioneren op volle zee en zal de installatie renda bel blijken, want de totale investering bedroeg een slordige driehonderd mil joen gulden. Nawoord Een klein jaar na het gereedkomen van dit megaproject is het leuk om te ho ren dat Heerema Marine Contractors uit Leiden, Nederlandse concurrent van Saipern, overweegt haar grootste kraanschip, de Thialf, ook te laten uit breiden met een zogenaamde J-lay pij- penleg-installatie. Verolme Botlek is gevraagd een aanbieding te maken voor het uitvoeren van de ombouw en Verolme Botlek heeft op haar beurt gevraagd of Passe-Partout de maat voering weer voor haar rekening wil nemen. Na lang wachten op een weerssituatie die goed genoeg was om de toren veilig te kunnen hijsen met de eigen kranen, werd eerst het A-frame geplaatst. Verhoudingsgewijs een Dimensional surveying for the conversion of a floating crane Purpose of this article is to explain the particular demands to dimensional sur veyors in the industrial sectors and the difficulties they meet carrying out their tasks. Following an example project, the J-lay conversion of the Saipem S 7000 while afloat, the demands and diffi culties are illustrated. Use of a Sokkia MonMos systems turns out to be a major part of all solutions to the problems. Requirements a surveyor will have to meet to be successful in the industrial sectors are different from those in land- surveying. Natuurlijk is het zinloos om de bevestigingsogen volgens de nominale maten te plaatsen, wanneer Huisman-Itrec niet in staat zou blijken de toren en het A-frame ook vol gens nominale maten te bouwen. Vanuit de opdracht die Verolme Botlek had verkregen van Saipem, was het niet aan Verolme Botlek om bij Huisman-Itrec controles uit te voeren. Daarom kreeg Passe-Partout van Saipem direct de opdracht om de meest kritische maat voering te controleren. Speciaal voor deze mega-opdracht heeft Passe-Par tout aan Huisman-Itrec een Sokkia MonMos 3D-meetsysteem geleverd met een deskundige werknemer van Passe-Partout erbij. De controles ble ken niet veel meer dan een formaliteit. De as-built rapporten bleken volledig reproduceerbaar en de maatvoering was ook binnen de toleranties. Telkens nadat een sectie was geplaatst, werd de ligging van het bevestigings oog gecontroleerd, ook na de machi nale bewerkingen. Maar nooit waren alle ogen in een meting gecontroleerd. Nadat het lassen van alle ogen gereed was gekomen, is er nog een meting uitgevoerd om de maatvoering van alle ogen in één sessie te controleren. Ge lukkig bleek hieruit dat al het stel- en meetwerk had geleid tot een bijna ideale situatie. Niet alleen bleken de bevesti gingsogen binnen de toleranties te liggen, maar zelfs dicht in de buurt van de nominale maten. Daarom was het wach ten op het moment waarop de toren kon worden geplaatst. Plaatsen van de toren Fig. 6. Het plaatsen van de 85 m hoge en 2000 ton zware toren met behulp van de kranen van de S 7000 zelf. GEODESIA Summary Eindcontrole

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 26