Verwerking Over pastoors... EEN 2000-7^ GEODESIA worden gemeten. De hoogte van deze punten was al be kend. Van elk punt werd in principe een foto gemaakt, met het puntnummer daarbij afgebeeld (fig. 6). Het is enkele keren voorgekomen dat het geplande peilmerk onvindbaar of onbereikbaar was, waardoor werd uitgeweken naar het reservepunt. Gegevens over verdwenen of veranderde hoogtemerken zijn doorgegeven aan het Nationaal Geo grafisch Instituut. In het algemeen kan worden gesteld dat de metingen voorspoedig zijn verlopen: het weer zat mee, de meetploegen wisten goed wat er wel en niet gedaan moest worden, en er werd slechts één keer hinder onder vonden van het langsrijdende verkeer. Er was een brief beschikbaar, ondertekend door de Belgische Sterrenwacht en de Meetkundige Dienst, met een uitleg van het doel van de metingen. De meetploegen overhandigden deze brief aan nieuwsgierigen of aan de bewoners van huizen met een peilmerk. Het totale gemeten netwerk inclusief de aansluitings- punten bestaat uit 203 punten (fig. 7). Op deze punten is 333 maal opgesteld. Er is in de herfst van 1999 gemeten, totaal op vierendertig dagen, hetgeen betekent dat er ge middeld ruim tien punten per dag zijn bezocht, overeen komend met zo'n twee kringen per dag. Voor het 2e orde net van Nederland was dit bijna het dubbele. De verklaring is te vinden in de grote reisafstanden die naar de gebieden in België moesten worden afgelegd. Op het gemeten netwerk zal nog een 'cross-validatie ana lyse' worden uitgevoerd, waarbij de berekende waarden worden vergeleken met de berekende waarden van de buur- punten. Op deze manier kunnen fouten worden gevonden in punten die, om financiële redenen, slechts één keer zijn bezocht. De verwerking van de zwaartekrachtmetingen is op te delen in een aantal stappen, die hierna worden beschreven: het digitaliseren van de waarnemingen en van de sta tionsinformatie. In het veld zijn de waarnemingen hand matig genoteerd op daarvoor bestemde meetformulieren. Op kantoor zijn de waarnemingen gedigitaliseerd in het invoerformaat voor de vereffeningssoftware. Verder dient er een bestand met stationsinformatie te worden aan gemaakt. Hierin staan van elke standplaats de RD- coördinaten en de NAP-hoogte. De gegeven Belgische Lambert-coördinaten zijn met de Coordinate Calculator van de Meetkundige Dienst omgerekend naar RD-coör- dinaten. Van de gegeven Belgische hoogten is de con stante 2,34 meter afgetrokken om NAP-hoogten te ver krijgen; 1 e orde België 2e orde België 1 e orde Nederland 2e orde Nederland S Op de ochtend van 9 november 1999 stonden Rien van Driel en Bram Herrebout keurig te wachten totdat de laatste kerkgangers de kerk van Donk (nabij Brasschaat) hadden verlaten. Toen ze de gravimeter op de dorpel van de kerk wilden opstellen, kwam juist de pastoor naar buiten. In ronduit onbeleefde bewoordingen maakte hij duidelijk dat het niet de bedoeling was dat er bij zijn kerk werd gemeten. Het feit dat Nederlanders in deze streek toch al niet populair zijn (rijke Nederlanders bewonen er grote huizen in verband met het gunstige belastingklimaat), droeg daar waarschijnlijk aan bij. HM W De kerk van Donk tijdens een eerdere meting. Er bestaan echter ook nog andere pastoors zoals die van de kerk in Kaulille. Wil van Paasen en Hennie Duisters kwa men daar rond een uur of twaalf aan, en de kerk was geslo ten. Bij de pastorie zei de dienstmaagd dat meneer pastoor net was gaan eten bij zijn moeder, en niet voor twee uur zou terugkomen. Vlak in de buurt woonde ook een oude pastoor in ruste, die een sleutel van de kerk had. Deze pastoor was niet meer zo goed ter been, maar hij overhandigde zonder problemen de sleutel van de kerk. Via de sacristie is de meet- ploeg toen binnendoor naar het kerkportaal gegaan om de meting te doen. het controleren op administratieve fouten. De foto's zijn vergeleken met de op de meetformulieren inge vulde hoogten van het instrument ten opzichte van de peilmerken. Verder hebben er controles op fou ten in de puntnummering plaatsge vonden, waarmee is voorkomen dat punten die meer dan één keer zijn bezocht door schrijf-, lees- of tikfou ten meer dan één naam krijgen; het middelen van de waarnemingen per standplaats. In het veld zijn per standplaats meerdere waarnemingen Fig. 7. gedaan. In het algemeen zijn dat er Punten van het twee, maar als die te ver uit elkaar gemeten netwerk. üggen> worden meer waarnemingen 346

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 32