Landmeten op de vrije school Een redelijk alternatief voor de mbo-opleiding? surveying, mapping, education j keywords landmeetkunde, kaartvervaardiging, onderwijs trefwoorden Theo Scheele, redacteur. Kenmerkend voor de bovenbouw klassen (klas 8 t/m 12) zijn de practica waarin opgedane theoretische kennis in praktijk wordt gebracht. Aan het eind van het tiende schooljaar (de zes tienjarigen) heeft men gekozen voor een practicum landmeetkunde om de kinderen te leren welke wiskundige De Rudolf Steinerschool in Leiden. Het zal de landmeetkundige wereld goed doen dat er naast de reguliere landmeetopleidingen op mbo, hbo en universitair niveau en een nog veel groter aantal com merciële instellingen, nog een hele grote groep jongeren jaarlijks serieus bezig is zich de eerste beginselen van het landmeten eigen te maken. Bij de Nederlandse (en buitenlandse) zogenaamde 'vrije scholen' heeft men ontdekt dat er geen betere methode is om de droge formules van de goniometrie en de ruimtemeetkunde begrijpelijk te maken dan door gebruik te maken van de landmeetkunde. De vrije school leidt op voor een havo/ mavo- of vwo-diploma, waarbij de vrijheid niet in het lespakket maar in de methode wordt gevonden. formuleringen het de echte landmeter mogelijk maakt landerijen en gebouwen op te meten, te berekenen en in kaart te brengen. Vooraf worden hun de beginselen van het meten en karteren bijgebracht en ter afsluiting gaan ze een week op kamp om, net als hun grote broers en zussen van de TU Delft, een stuk van Nederland op te meten. Het heeft alles te maken met de theorie van de vrije scholen waarvoor Rudolf Steiner heeft bedacht dat de vrije pedago gie moet leiden tot een juiste plaatsbepaling (van het kind) in de wereld en de maatschappij. Als die bewustwording zou volgen uit de landmeetformules alleen, zouden alle geodeten zich daardoor een goede plaats in de maatschappij hebben veroverd, maar er komt meer bij kijken. De land meetkunde blijkt geen doel, maar middel te zijn tot die bewustwording. Het volgt onder meer uit het teamwerk in het landmeetkamp waarin de leerlingen als team hun opdracht moeten vervullen, zich moeten voegen naar wat anderen denken, en leren afspraken te maken met elkaar en vooral samen te werken. Later zullen ze leren dat dit tegen woordig teambuilding heet. De eerste Om te kunnen landmeten moet je eerst de basiskennis beginselen van het verwerven. Achtereenvolgens komen de reeksen, de loga- waterpastoestel. ritmen, de ruimtemeetkunde, de goniometrie en de trigo- 349 GEODESIA2000-7/8

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 35