Alle aandacht voor de uitleg. nometrie aan bod. Dan volgt de omgang met een heuse Wild-theodoliet en -waterpasinstrument, de meetband, het prisma en rekenmachientjes. Nee, over de tachymeter wordt niet gerept, want je moet leren begrijpen wat je aan het doen bent en zomaar op een knopje drukken maakt niets duidelijk. Er wordt geleerd hoe nauwkeurige hoek- waarden door een theodoliet kunnen worden gemeten en dat een net van driehoekspunten stabiliteit verleent aan een kaart. Dat meten met de instrumenten is nog weieens een probleem als de eerste gemeten richting in het vierde kwa drant ligt en de tweede richting in het eerste kwadrant, te meer daar de leraar lekker niet vertelt dat je de rand op nul kunt zetten bij die eerste richting. De eerste verrichtingen met het pentagoonprisma zijn ook wel komisch als je nog niet begrijpt hoe je jezelf kunt in richten in de lijn. Bij waterpassen met de oude baak waar de cijfers op zijn kop zijn gezet, is het altijd prijs als er 'tussen gerekend' moet worden. Maar als het eenmaal lukt, is er vreugde over het begrip van de toepassing van de droge wiskundeformules, waarmee je al gauw in staat bent de hoogte van een boom of huis te berekenen of de opper vlakte van een perceel. Maar het gaat nog verder. Ook op de vrije school wordt er van uitgegaan dat de aarde niet vlak is, maar een bolvorm heeft, en dat dus de vlakke meetkunde daarop tekortschiet. Er wordt geleerd hoe je de problemen moet oplossen om afstanden en vlakken op die bol te berekenen dan wel te projecteren op een plat vlak. Een jaar later leren ze ook dat het voor zeevarenden wenselijk is dat de hoekwaarden die van de zeekaarten worden afgelezen, correct zijn, en wat er komt kijken bij de astronomische navigatie. Jawel, het worden al gauw bijna echte landmeters en men popelt om op kamp te gaan om al die kennis in praktijk te gaan brengen. De tiende klas van de Rudolf Steiner- school in Leiden kiest daarvoor al enkele jaren een bijzondere plek: het eiland Terschelling. Er wordt natuur lijk maar een klein stukje van dat eiland opgemeten, maar het leven op zo'n eiland is toch een aparte beleve nis. En voor de leraren en begeleiders heeft het ook voordelen: ze lopen niet zomaar naar huis. En nu even Je kunt wel naar huis gestuurd worden, uitwerken, legt leraar Jep van Hartingsveldt de ouders uit. We zijn wel een vrije school, met een vrije pedagogie, maar iedereen moet zijn eigen grenzen ken nen en in die leeftijdsgroep wil men weieens graag verkennen wat er voor bij die grenzen ligt of wat precies de grens van de leraar is. Daarom worden er ook afspraken gemaakt, niet te streng, maar toch: het moet leuk blij ven voor iedereen. Lukt dat niet, dan volgt correctie of in het uiterste geval terugzending naar huis. "Ik hoop dat u het daarmee eens bent", vroeg Jep de ouders op een ouderavond. Het bleef nogal stil, want ja, sommige ouders waren van plan nou zelf ook even op vakantie te gaan. Jep legt het stilzwij gen uit als instemming en demon streert vervolgens de eenvoudige toe passing van moeilijke formules waar mee des ouders kinderen straks gaan Jep legt de werken. Ook hier wordt gekozen voor sinusregel uit. de praktijkervaring en de ouders wor- 350 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 36