A Terschelling in kaart De landmeetweek op Terschelling Dag 4 2000-7/8 vast. Na een gespannen stilte ontstaat wat geroezemoes en vragen om hulp links en rechts. Gelukkig is er op zo'n mo ment een leraar voorhanden, die kan uitleggen dat je nu eerst met de sinusregel aan de slag moet en pas daarna de cosinusregel kunt toepassen. Het was de laatste les voor het grote kamp. Maandag ver trekt de eerste groep naar Terschelling. Daar zullen ze nog wat 'zandbakoefeningen' doen met de instrumenten en Voorbereiding Voordat we naar Terschelling vertrokken, leerden we hoe alles in zijn werk gaat bij het opmeten van een stuk land. Er werd ons verteld welke verschillende manieren van meten er zijn en welk apparaat bij welke meting hoort. Het klonk allemaal vrij simpel en we stapten in de bus met de gedachte: "Ach, dat doen we even". Maar dat bleek af en toe flink tegen te vallen! Dag 1 De stemming in de bus op weg naar Terschelling was opper best; iedereen had een echt vakantiegevoel. Na de busreis nog twee uur in de boot en na vier a vijf uur reizen kwamen we op de plaats van bestemming: kampeerboerderij Jort van Gossen. Toen iedereen zijn eigen bed had gevonden en zijn spullen had neergegooid, riep onze wiskundeleraar, Jep van Hartingsveldt, ons bij elkaar om iets te vertellen over het gebied dat we in kaart moesten brengen. We liepen de route en iedereen moest tekenen hoe de weg liep. Per groep werd de beste tekening uit gekozen en die zou als schets worden gebruikt om alle metin gen op te noteren. Dag 2 Keurig om acht uur zat iedereen uitgeslapen aan het ont bijt en bekeek het schema dat aangaf wat we gingen doen. Wij hadden gelijk de rotste meting (hoogtemeting) en daar kwam nog bij dat het goot van de regen. Vooral het waterpas stellen was een probleem. Het zorgde voor veel irritaties, vooral toen we dat ding op een bergje waterpas moesten krijgen. Ondanks de hulp van de klassenmentrix en het feit dat we allemaal erg ons best deden, duurde het toch veel te lang en dat had tot ge volg dat het concentratievermogen van menigeen wat inzakte. Hoewel het uiteindelijke hoogteverschil niet helemaal klopte (de metingen waren niet altijd even precies) kregen we het toch af. Terug in de boerderij moesten we de hoogteverschillen be rekenen. Dag 3 Die dag was voor ons, qua meting en weer, de leukste. We moesten prisma-meten en lengte-meten, en dat beviel ons goed, want het was simpel, we werden goed geholpen en het weer was zalig. Half één waren we klaar en daarna werd druk gevoetbald. Bijna iedereen was die dag vrolijk, hoewel de eerste heimweesteekjes opdoken, 's Avond gingen we naar het be roemde café Hessel (een uurtje stevig doorstappen door het bos). GEODESIA Weer of geen weer, het meten gaat door. Deze dag hadden we één van de leukste begeleiders: Kees. Hij is zelf nog scholier en begreep dus wat we 'doormaakten'. Met Kees gingen we hoekmeten, wat eigenlijk heel leuk en simpel is, en vrij snel ging. Het was ontzettend lekker weer en ook zij die eerst heimwee hadden, kregen er weer zin in. Ondanks dat er toch wat irritaties de kop opstaken en enkele traantjes waren gelaten, bleef de stemming er goed in, zeker toen we 's avonds op gehuurde fietsen naar een bowlingcentrum gingen. Dag 5 Voor iedereen waarschijnlijk de meest gestresste dag van de week. We begonnen al vroeg met het maken van de tekening (want die moest af vandaag). Na wat uitleg waren we zo dom te denken dat het zo gepiept was, nou, het tegenovergestelde was waar. Het moest namelijk zo precies, dat velen na twee uur kei hard werken nog niets op papier hadden wat klopte. De leraar die de tekening moest nakijken, zat in een huisje naast de boer derij. Af en toe mocht je naar hem toe om te vragen of alles nog klopte. Eigenlijk kon je dat het best gaan vragen nadat je de eerste lijn op papier had gezet, want dat had velen een hoop gum- en stresswerk bespaard. Vaak zag je ook mensen met een blij gezicht naar de leraar gaan en met een onweergezicht terug keren. Maar de eindresultaten waren allemaal heel mooi en daardoor was dag vijf ook een geslaagde dag. Dit keer werd het eten niet in de boerderij opgediend, maar in café 'De Rustende Jager'. Dat was erg gezellig, net als de rest van de avond. Alhoe wel, een paar mensen zullen zich vast niet meer kunnen herin neren dat het zo gezellig was. Achteraf Alles bij elkaar was het een geslaagde week. Tijdens het kamp is daar vaak anders over gedacht, maar dat schijnt elke klas te hebben. We zouden het best nog een keer willen meemaken, want de sfeer in een kamp is toch heel anders dan in de klas. En wat het meten betreft: zelfs dat was leuk en leerzaam. Het gaf je een goed gevoel als je aan de hand van andermans bere keningen kon zien dat je het goed gedaan had, en was het fout, nou ja, dan schreef je het stiekem eventjes (heel af en toe natuurlijk) over van iemand waarvan je zeker wist dat die het goed had Anna en Marieke, klas 1 OA 352

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 38