LhVf>l$m£RHEmE leren schetsen. Er wordt gemeten in groepjes van vijf en samen bespreken ze eerst de aanpak van de meting. Eerst het terrein observeren en een schets maken, proberen afstanden en hoeken te schatten, bedenken hoe je gaat meten en hoe nauwkeurig (en probeer het daarover eens te worden). En dan het grote werk, het opmeten en in kaart brengen van een deel van dat mooie eiland, 's Morgens vroeg, direct na het ontbijt op stap. Brood mee en om twaalf uur ergens langs de kant van de weg de lunch gebruiken, weer of geen weer. Niks biljarten of kaarten in een café. Dat is voor echte landmetersGelukkig zorgt de lei ding in de avonduren ook voor de nodige ontspanning en dat is maar goed ook, want het moet wel leuk blijven. Het element samenwerken en motive ren kwam ook nu goed uit de verf, al kostte dat weer de nodige spanning en soms irritaties. Maar er werd ook de voldoening gesmaakt dat het werk af kwam. Dat er goed werk is geleverd, blijkt uit de resultaten van de metin gen. Samen met leraar Jep heeft uw Eindresultaat. Kaart van Joppe Stello (klas 10A). Wegenpatroon met polygoonlijnen. Kaart van Reinder Janssen (klas 10B), omgeving camping. X lp verslaggever, namens de echte landmeetwereld, de beste kaarten mogen selecteren uit zestig exemplaren. Dat was niet eenvoudig, want er waren veel mooie werkstukken bij en bovendien, welke norm leg je aan: de meest artistieke, de meest kleurrijke of de meest technisch uitziende kaart? Gezien de aard van dit tijdschrift kozen we voor het laatste, de kaart van Joppe van klas 10A en die van Rein van 10B. En hoe leuk (en vermoeiend) het kamp was, mag blijken uit het (iets ingekorte) verslag van Anna en Marieke. De eindconclusie mag zijn dat de vrije school de bedreigde mbo-opleidingen natuurlijk niet zal kunnen vervangen, maar wie weet, kiest een enkele leerling later toch nog eens voor het vak landmeetkunde en ongetwijfeld zal die nieuwe landmeter dan beweren dat hij het op Terschelling (en van Jep) heeft geleerd. Summary Surveying at the Rudolf Steinerschool An alternative method to educate 'surveyors' is found at the so called 'free schoolsof Rudolf Steiner. Children are learning to understand mathematical formulas by practical surveying. After one year of goniometrie lessons, the children learn to work with theodolite and level. In a one-week school camp, the children have to survey a part of the island of Terschelling, which has to result in a real map. 353 GEODESIA SCHRRL 1:11X03 uurn srn-T R/K UPlRf amm. ACtbrjum0 CUUE [&4NIE3C mi bMLTALSM t.WLl.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 39