Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie 42c jaargang no. 7/8 juli/aug. 2000 In 1975 werd een Koninklijk Besluit genomen, waarbij het Kadaster werd belast met de vervaardiging, bijhouding en uitgifte van de Grootschalige Basiskaart van Nederland (GBKN). In een periode van vijfentwintig jaar met vele ups en downs is de GBKN voor vrijwel het gehele land gereedgekomen. In dit artikel wordt aan de hand van de metafoor van de hink-stap-sprong een historisch overzicht gegeven van de aanloop tot dit Koninklijk Besluit tot en met de totstandkoming van de GBKN. De stand van zaken rond de GBKN wordt beschreven. Nu heel Nederland bedekt is, wordt het tijd te gaan werken aan het verbeteren van bijhoudings- procedures, uniformering van de inhoud en (boven-regionale) distributie. Ook de structuur van het LSV-GBKN moet worden aangepast aan de nieuwe eisen. Dus, hoewel al veel is bereikt, valt er nog heel wat werk te verzetten. In deel twee van onze serie Technisch Meten besteden we aandacht aan de maatvoering in de staalbouw. Ingenieursbureau Passe-Partout bv heeft de meettechnische begeleiding verzorgd van de ombouw van een enorm kraanschip tot pijpenlegger voor het leggen van pijpleidingen in diepe zee. Bijzondere aandachtspunten zijn de samenwerking met de staalconstructie- bouw, het opstellen en meten op een drijvend platform, en vervormingen van het staal. Voor het berekenen van de De Min-geoïde is tien jaar geleden een voor Nederland uniek dicht zwaartekrachtnet gemeten. Voor de aansluitende gebieden over de grens waren voldoende goede data aanwezig, behalve aan één kant.Schreef De Min al niet in Geodesia 1996 no. 5 "Het zuidelijk deel van Nederland is nog wat minder goed door het ontbreken van goede zwaarte krachtdata in het noorden van België"? De recent uitgevoerde metingen daar gaan - na een nieuwe berekening - GPS-praktijkproblemen met hoogtemeten in die grensregio oplossen. De middelbare zogenaamde Vrije scholen' hebben de landmeetkunde ontdekt als een instrument om moeilijke wiskundeformules begrijpelijk te maken. Nadat de nodige theoretische kennis is bijgebracht, gaan de leerlingen van de tiende Idas een week op kamp om een deel van het eiland Terschelling in kaart te brengen met behulp van echte landmeetinstrumenten, zoals theodoliet en waterpas. De auteur zat een paar dagen in de klas van de Leidse Rudolf Steinerschool en beschrijft hoe eenvoudig het is om landmeter te worden. Gooi maar eens een balletje op Studiemiddag 27 september 2000: routekaartje Uit de losse pols Agenda Uit de verenigingen Berichten Verslagen Personalia Stichting Geodesia 317 Vijfentwintig jaar GBKN! Polman en Murre over geschiedenis en stand van zaken van Nederlands grootste geodetische project. Zie p. 319 en 327. 349 Theo Scheele en verder... 318 355 358 357 357 357 ir.M.J.E. Crombaghs 335 Geodesia www.gcodesia.nl issn: 1385-7517 si? 319 Hink, Stap, Sprong De geschiedenis van het ontstaan van de GBKN ir. J. Pulman 317 GBKN anno 2000 De stand van zaken en het perspectief voor de toekomst ir. L.M. Murre Bij de voorplaat Landmeten op de vrije school Serie Technisch Meten (2) Maatvoering bij de ombouw van een kraanschip S. Schroder 343 Zwaartekracht metingen in België

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 3