De marketing- en verkoopactiviteiten van beide concerns zijn samengevoegd en in de wereldomspannende organi satie van Spectra Precision geïnte greerd, waarvan het Europese hoofd kantoor in Darmstadt zetelt. De be staande vestigingen voor productont wikkeling en fabricage in Jena (Duits land) en Danderyd (Zweden), de hoofdvestiging van Spectra Precision AB, zijn gebleven. Door deze stap moet de toekomstige positie van Spec tra Precision als één van de aanbieders op het gebied van landmeetsystemen verzekerd zijn. Het productenpakket omvat laser- meetapparatuur, machinebesturingen, positionerings- en bewakingssystemen inclusief software. De divisie geodesie behoorde vóór de fusie tot het onder deel 'optisch-elektronische systemen' van Carl Zeiss Jena GmbH. Deze is weer een volledige dochter van de Carl Zeiss Groep, met hoofdvestiging in Oberkochen (Duitsland). Dit concern op het gebied van optiek en precisie- mechaniek produceert een scala aan technologisch geavanceerde optische apparatuur en systemen. Het produc tenpakket varieert van brillen, con tactlenzen, verrekijkers en fotografi sche lenzen tot en met microscopen, operatiemicroscopen, oogheelkundige instrumenten, industriële meettech niek, microlithografische systemen voor de vervaardiging van microchips, telescopen en satellietspiegels. Inlichtingen: Jürgen Kliem, Spectra Precision GmbH, Siemensstrasse 20, 64289 Darmstadt, telefoon 06151- 708-40, fax 06151-708-162. De rayoncommissie Zuidwest heeft donderdagmiddag 20 april 2000 in de Zeeuwse bibliotheek te Middelburg een studiemiddag verzorgd onder het motto 'Zeeland veilig!! De strijd tegen het water gaat voort!De spre kers van deze middag waren drie medewerkers van het Waterschap Zeeuwse Eilanden, dat in 1996 is ont staan door een fusie tussen de Water schappen Walcheren, Schouwen-Dui- veland, Tholen en Sint Philipsland, Noord- en Zuid-Beveland, en het Wegschap Walcheren. Het resultaat van de toetsing van de Technische Adviescommissie Water keringen (TAW) van de Dienst Weg en Waterbouwkunde van de Rijks waterstaat bracht ruim drie jaar gele den aan het licht dat een groot deel van de zeeweringen in Nederland een te lichte steenbekleding heeft. Deze constatering heeft bij 'waterschap- pend' Nederland geleid tot nadenken over onder andere: hoe toetsing van de waterkeringen zo professioneel mogelijk kan wor den aangepakt; hoe aan de toekomstige primaire ta ken kan worden voldaan; hoe tijdig en adequaat kan worden gereageerd op calamiteiten. Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gekozen voor het opzetten van een geografisch informatiesysteem (GIS). Tevens is in opdracht van een aantal waterschappen door een con sortium van drie organisaties het IN- Tegraal Waterschaps InformatieSys- teem (INTWIS) ontwikkeld, dat bij de opzet van het GIS is betrokken. De rayoncommissie heeft de aanwezigen geconfronteerd met de weg die het Waterschap Zeeuwse Eilanden be wandelt om te komen tot een GIS. Denken in dijken De heer Heidens, hoofd van de afde ling Planvorming Waterkeringen, zet te de ontwikkelingen in het 'denken over dijken' uiteen. Er hebben zich ingrijpende veranderingen in het den ken over dijken en over bescherming tegen overstroming voorgedaan. Eeu wenlang was er sprake van een passieve houding: na een storm werd gekeken of de dijk niet was beschadigd. Was dit het geval, dan werd de dijk gerepa reerd en dat was het dan. Nu is er spra ke van een meer actieve houding: we willen vóór de storm weten dat de dijk veilig is, en om aan deze wens te kun nen voldoen is een aantal instrumen ten nodig: normstelling: de kans dat zich in Zeeland een overstroming mag voordoen, is één keer in de vierdui zend jaar; beheerregister: actuele toestand van de huidige waterkeringen; legger: de gewenste toestand van de waterkering; toetsing: voldoen de huidige water keringen aan de normstelling; beheerplan: voldoen de waterkerin gen niet, hoe en wanneer gaan we er wat aan doen; keur: hoe voorkom ik dat anderen de waterkeringen vernielen. Het beheerregister vormt de basis voor de totstandkoming en het gebruik van de overige instrumenten. Dit stelt ho ge eisen aan de manier waarop de be treffende gegevens worden verzameld, opgeslagen en beheerd. Gegevens niet toereikend Na de pauze zette de heer Van Cra- nenburg, hoofd van de afdeling Car- to- Hydrografie, uiteen waarom de beschikbare gegevens niet toereikend waren om, op basis van de genoemde instrumenten en moderne inzichten, de waterkeringen te beoordelen en te beheren. Voor dat doel zijn geometri sche en administratieve gegevens van de waterkeringen langs de Wester- en Oosterschelde verzameld, die essen tieel zijn voor de primaire taakuitoefe ning, maar tevens de bestaande toe stand van de waterkering weergeeft. Voor wat betreft de administratieve gegevens gaat het daarbij vooral om constructiegegevens die uit de archie ven beschikbaar waren of door middel van veldwerk zijn geïnventariseerd. Er is een driedimensionaal bestand ver vaardigd (Digitaal Terrein Model) 359 GEODESIA VERSLAGEN Rayonbijeenkomst Zuidwest X, .Jür.y-V;? -0 7 Hansweert

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 45