A wat rustiger aan toe dan bij het beken de beeldhouwwerk van Laoköon en zijn zonen (fig. 1). De vragen leken soms knap lastig, maar de promoven dus bleef er kalm onder en diende wel overwogen en bedaard van repliek. Spannend waren bedenkingen over de mogelijkheid van onderhandelende software-agenten en over de eventuele wenselijkheid van participatief ont werpen: waarom laat je de belangheb benden niet zelf, met computeronder steuning, de plannen maken? Maar volgens de promovendus heb je bij meer dan vijl belanghebbenden al een onafhankelijke herverkavelaar nodig. Fig. 1. Laudatio De promotor, prof. Willem de Vos, sprak de promovendus na het behalen van de titel 'doctor in de technische wetenschappen' toe: "Geachte doctor!! Beste Maarten!! Met oprechte bewondering wens ik u van harte geluk met het behalen van de titel van doctor in de technische wetenschappen! We hebben samen de aanleiding tot dit onderzoek meegemaakt tijdens ons vroegere beroep van landmeter-des kundige in ruilverkavelingen en later bij de ontwikkeling van de automati sering in de landinrichting. We had den een boeiend vak, waarbij we in de praktijk zijn gevormd door oudere er varen landmeters. Een werkmethode in die tijd betekende 'papieren' regis ters en kaarten, afwegingen, en veel gezond verstand en grote ervaring. Onze leermeesters discussieerden veel en fel met elkaar over het vak in het toenmalige Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, en in de toen ook nog bestaande Ruilverkavelingsbode. En je leerde van je fouten. Terugkijkend zult u het met mij eens zijn dat het een fantastische tijd was met veel aandacht voor de automatise ring van het herverkavelingsproces. Uw paranimfen hebben daaraan alle bei belangrijke bijdragen geleverd. U heeft uw proefschrift verdedigd in een vertrouwde omgeving. Als ingenieur bent u een bouwer. U bent niet alleen een bouwer, maar u heeft zich ontwikkeld tot een systema tisch analyticus, zoals uit uw proef schrift is gebleken. U bent een door zetter door naast uw drukke werkkring bij het Kadaster dit onderzoek te vol tooien. Wij beiden weten dat uw am bities nog verder gingen. U wilde de bouw van een op kennis gebaseerd sys teem voor herverkaveling, waarin be slissingen en keuzes worden voorbe reid, nog voltooien. Het was echter noodzakelijk om nu, op dit moment, te kiezen voor het vastleggen van de resultaten van het onderzoek. Op dit moment nog ver der gaan met de echte ontwikkeling van het kennissysteem zou de afron ding van uw onderzoek te veel naar de toekomst hebben verschoven. Het Kadaster heeft met het voorlig gende resultaat een waardevol start punt gekregen voor de verdere ont wikkeling van een op kennis gebaseerd systeem voor herverkaveling. De om vang van gegevens en afwegingen voor een plan van toedeling in een herver kaveling is enorm en daardoor nauwe lijks voor de menselijke geest met een zekere mate van volledigheid en nauw keurigheid te verwerken. Voor zelf leren van je fouten en voor het opbouwen van eigen ervaring is te genwoordig helaas onvoldoende tijd beschikbaar. Deze tijd vraagt om snel le resultaten en inzichten. Het zal duidelijk zijn dat ondersteu ning van de beslissingenreeks bij de totstandkoming het plan van toede ling dringend noodzakelijk is. Het is in het afgelopen uur duidelijk gewor den dat automatisering de tijd verslaat en ook toelaat dat de complexe proble men rond het opstellen van een multi functioneel herverkavelingsplan kun- nen worden opgelost. Beste Maarten, ik denk dat er een hele last van je is afgevallen. Onderschat ook niet de opluchting en trots van je promotor en je meewerkende en -den- kende vakbroeders en collega's. Je krijgt nu weer enige tijd voor jezelf en je kring van vrienden in Roermond, en je hebt zelfs bij hoogwater in Roer mond wat meer tijd voor het in veilig heid brengen van je wijnkelder! Doctor Moolenaar, nogmaals mijn zeer hartelijke gelukwensen!!". Na afsluiting van het formele gedeelte volgden de felicitaties. Blijdschap bij Maarten na meer dan tien jaar inspan ning. René van der Schans Chrit Lemmen PERSONALIA Per 1 juli 2000 trad de kartograaf drs. M.A. Damoiseaux als GIS-coördinator in dienst bij het Wa terschap Peel en Maasvallei te Venlo. Daarvoor was hij achttien jaar in dienst bij de Meetkun dige Dienst van de Rijkswaterstaat, laatst bij de afdeling Advies en Onder zoek GIS. Per 1 september 2000 treedt dr. ir. L. L. F. Janssen als hoofd van de afde ling Advies en On derzoek GIS in dienst bij de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat. Lucas Janssen stu deerde te Wageningen en was laatste lijk werkzaam als universitair hoofd docent Geoinformatics bij het ITC. Ir. Eugène-Emile A. M. C. Kuis is sinds 1 juni 2000 werkzaam bij Twyn- stra Gudde Management Consultants in Amersfoort. Als adviseur ruimtelij ke informatievoorziening bij de Orac- tice Area ICT, is hij actief op het raak vlak van geodesie, organisatie en infor matie/communicatie. Voorheen was hij als adviseur vastgoedinformatie verbonden aan Ned Graphics bv te Utrecht bij de Business Unit GIS. 361 GEODESIA 2000-78

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 47