Gooi maar eens een balletje op... 2000-7/8 GEODESIA Aan het begin van dit jaar organiseerde mijn werkgever een feestdag om met collega's eens iets anders te doen dan het maken van een offerte, het opzetten van een meetplan of vergaderen. Iedereen kon zich inschrijven voor een team sport, een survival-parcours of individuele cursussen. Na het doorlezen van het inschrijfformulier had ik ai snel een keuze gemaaktik wilde weieens een uurtje jongleren. Op de bewuste dag stond ik met een aantal collega's en elk drie mooi gekleurde balletjes elkaar aan te kijken en met de balletjes in de hand te beweren dat het toch niet zo moeilijk moest zijn. Een uur later wist ik beter! Bij jongleren gaat het niet alleen om het vangen van de bal. Het gooien, of liever gezegd het op het juiste moment loslaten van de bal is de basis van jongleren en kost veel moeite. Het juiste moment van loslaten deed me stiekem denken aan het werk. Door drukte en nieuwe ontwikkelingen worden wij er dage lijks mee geconfronteerd dat we dingen moeten loslaten. Met die gedachte liep ik een maand geleden over de grach ten in Amsterdam op zoek naar een jongleerwinkel. Ik wilde graag zelf mooi gekleurde balletjes om de kunst van het jongleren onder de knie te krijgen. Eenmaal binnen wist ik niet wat ik meemaakte. De winkel lag vol met aller lei soorten balletjes, kegels, jojo's, enz. De eigenaar was net zo kleurrijk als het materiaal in zijn winkel. Ik raakte met hem aan de praat, maar na vijf minuten was ik in de war en brak het klamme zweet mij uit. De termen flexibiliteit, creativiteit, durven falen, loslaten en blijven vernieuwen vlogen om mijn oren. Deze 'jongleer'-termen hoor ik elke dag. Zit mijn werkgever hierachter? Het leek wel een solli citatie. Toen ik dit zei, schoot hij in de lach. Wij praatten verder, maar ik ontdekte dat er wel degelijk overeenkom sten zijn tussen jongleren en werken. Bij het zoeken naar de juiste balletjes dwaalden mijn gedachten verder af naar de link tussen het jongleren en werken. Technologische ontwikkelingen dwingen ons om oude patronen los te laten en creatief te zijn in het vinden van nieuwe mogelijkheden. Bij jongleren is het niet anders. Je moet ook loslaten, anders gebeurt er niks en doordat je niet elke keer het balletje exact hetzelfde gooit, moet je creatief zijn en improviseren. Om nieuwe mogelijkheden te vinden en een onbekende weg in te slaan, moet je ook niet bang zijn om te falen. Van jongs af aan hebben wij geleerd om niks te laten vallen, maar leren jongleren zonder iets te laten vallen is onmogelijk. Vooruitgang boeken gaat met vallen en opnieuw opgooien. Om een nieuwe weg in te slaan, moeten we ook breder denken. Niet alleen bewegen in onze rechte, geodetische lijn, maar ook een zijwaartse be weging durven maken. Als we de jongleerballen beschou wen als ideeën of brokjes informatie en die zijwaartse bewe gingen achterwege laten, ontstaan er botsingen. De ballen bewegen allemaal in hun verticale baan en vechten om el- kaars ruimte. Hierdoor beperk je de snelheid, waarmee het idee of de informatie wordt verspreid. Door af te wijken van het verticale volgt er ruimte en zijn er dus meer moge lijkheden. Om breder te kunnen denken, moeten we onze oude denkpatronen kunnen uitschakelen en ons concentre ren op iets anders. Concentreren op het gooien en vangen is een goede remedie. Na deze overpeinzing liep ik tevreden de winkel uit met drie mooi gekleurde jongleerballen op zak. Van plan om veel te oefenen en direct daarbij creatief te zijn, te vernieu wen en ook te falen. Mocht u mij zien oefenen, vraag dan gerust of u het ook eens mag proberen. Wie weet wat dat voor nieuwe ideeën binnen de geodesie oplevert! Katinka Roebert Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 57614 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssei ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s. v.p. schriftelijk) 2000. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk voor het eind van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wt) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) 318 Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. H. G. J. Bruins De Nachtpauw 9 - 7609 JJ Almelo tel. (0546) 54 14 60/fax (0546) 63 28 89 privé (0546) 63 28 70 e-mail: h.bruins@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia ir. R. van Noord A. Thaerlaan 13 - 3571 eb Utrecht tel. (030) 235 84 21/fax (030) 235 76 41 privé (030) 271 87 29 e-mail: r.van_noord@gni.railinfrabeheer.nl Giro 223150; abeAmro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 4