persoonlijke opdracht tot het vormen van een Studiecom missie Grootschalige Basis Kaart (GBK) in samenwerking met de NVG. De commissie werd samengesteld uit des kundigen van de rijksoverheid en het wetenschappelijk on derwijs, allen met een geodetische achtergrond. Op merkelijk is dat dus geen vertegenwoordigers van de nuts- sectoren en de gemeenten in de commissie werden opgeno men! Deze sectoren werden overigens wel geraadpleegd door de commissie. In december 1972 publiceerde prof. Koeman, lid van de Studiecommissie GBK, een spraakmakend artikel in Inter mediair, getiteld "Versplintering van de kaartering in Nederland" [2], waarin nut en noodzaak van een uniforme grootschalige basiskaart werden aangetoond. Dit artikel gaf een duidelijke impuls aan de meningsvorming bij bestuur ders van overheid en bedrijfsleven ten aanzien van het be lang van een grootschalige basiskaart. De Studiecommissie GBK bracht in het voorjaar van 1973 een interim-rapport uit [3] en organiseerde in mei 1973 een studiedag die geheel was gewijd aan de realisering van een uniforme grootschalige basiskaart voor Nederland. De commissie stelde het probleem als volgt: is het mogelijk om voor het gehele land tot een groot schalige kaart te komen met een zodanige inhoud, schaal en nauwkeurigheid dat de vraag naar deze kaart de ver vaardiging en bijhouding rechtvaardigt? op welke wijze moet deze kaart worden vervaardigd en bijgehouden en wie kan hiervoor zorgdragen? Het doel van de grootschalige kaartvoorziening in Neder land was volgens de commissie tweeledig: eenheid brengen in de chaos van kaartindelingen, vor men en schalen; een kaartinhoud verschaffen, die voor vele doeleinden voldoende gegevens bevat om als ondergrond te dienen voor aanvullingen naar behoefte van de gebruiker, die deze zelf zal verzorgen. In het rapport werd aandacht besteed aan de volgende aspecten: beschrijving van de inhoud; fotokaart of lijnenkaart; behoefte aan raamkaart op schaal 1:2000; primair in landelijk gebied; geen topografische databank; toepassing van fotogrammetrie; landelijke organisatie verantwoordelijk voor planning en uitvoering (kadastrale dienst?). Tijdens de discussie werd opgemerkt dat de behoefte van de gebruikers meer zou moeten worden gepeild. Vrij alge meen werd uitgesproken dat men zich niet zou moeten be- 320 perken tot landelijk gebied. In dat ver band werd ook gewezen op de ontwik kelingen bij gemeenten en hun am bitieuze automatiseringsplannen geïn spireerd door de SOAG (Stichting Óverleg Automatisering Gemeenten). Er werd door velen een voorkeur uit gesproken voor schaal 1:1000. Som migen pleitten voor een digitale aan pak vanaf het begin. De kaartinhoud werd in relatie gebracht met de kosten, die voor een naverkende kaart in landelijk gebied op schaal 12000 werden geraamd op 2300,- per km2. Er waren hierover verschillende stand punten. Tenslotte werd er groot be lang gehecht aan regionale samen werking. Na het uitkomen van het interim rapport in 1973 werd een uitgebreide enquête gehouden door de Commis sie GBK en uitgewerkt door de TU Delft. Door deze enquête werd de fotokaart als optie afgewezen, vooral omdat de nutssector daar geen brood in zag. Op basis van nader onderzoek en van de resultaten van deze enquête is het eindrapport van de Studiecom missie GBK verschenen in 1974 [4] in een speciale uitgave van het Neder lands Geodetisch Tijdschrift. In dit rapport werden de volgende conclusies getrokken: de belangstelling voor een groot schalige basiskaart is groot; de schalen die in aanmerking ko men, zijn 1:2000, 1:1000 en 1:500; een lijnenkaart in de vorm van een raamkaart in het stelsel van de Rijks driehoeksmeting in het formaat 50 x 100 cm; als maat voor de nauwkeurigheid is een standaardafwijking in de coördi naten van goed identificeerbare ob jecten van 0,2 mm aanvaardbaar; de inhoud wordt beperkt tot be grenzingen van wegen, kanten van wegverhardingen, twee soorten ver harding, waterwegen, sloten, onder en bovenkant dijken, bruggen, heg gen, alle opstallen, aanduidingen van aaneengesloten hoge begroeiing, straatnamen en huisnummers; weergave van objecten door gelijke lijndikte; afbeelding op maatvaste film; jaarlijkse bijhouding van belangrijke veranderingen. 2000-7/8 GEODESIA Aanloop

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 6