maken [3]. Dit gebeurt door (stati sche) GPS-metingen op een te bepalen punt tijdens een nabewerking te com bineren met GPS-data van de AGRS. NL-stations. De keuze voor (g)een herziening Het Kadaster vindt het draagvlak voor een herziening bij de gebruikers van groot belang. De gebruikers zijn daar om in ruime mate geconsulteerd. Be ginnend in het voorjaar van 1997 tot het einde van 1999 hebben verschei dene bijeenkomsten met representa tieve gebruikers plaatsgevonden. Aan de gebruikers zijn drie scenario's voor gelegd: alles bij het oude laten; voor GPS-gebruikers een nieuw stel sel te definiëren, maar voor de be standen handhaving van het be staande RD-stelsel; overgaan op een nieuw onvervormd coördinatenstelsel. In grote lijnen zijn de GPS-gebruikers voor herziening, terwijl de beheerders en gebruikers van kartografische be standen het huidige RD-stelsel ge handhaafd willen zien. De baten van een conversie van bestanden be schouwt men op korte en middellange termijn als te onzeker of te gering in relatie tot de kosten. Dit mede in het licht van de maximale vervorming van 25 cm. De grote verwevenheid van be standen maakt een conversie van be standen complex. Wel zien veel ge bruikers op lange termijn het nut van een homogeen stelsel voor de RD- publicatie en kartografische bestan den. Fig. 3. Maximale verschillen tussen coördinaten uit ETRS89 en gepubliceerde RD-coördinaten (Zeeland). Fig. 4. Karakteristieke verschillen tussen coördinaten uit ETRS89 en gepubliceerde RD-coördinaten (Friesland). 25 cm 25 cm De uiteindelijke keuze voor een scenario is getoetst aan de volgende criteria: één RD-stelsel; door één RD-stelsel te ondersteunen, wordt één coördinatenstelsel voor algemeen gebruik ge propageerd en wordt duidelijkheid geboden. Eén stelsel is voordelig voor de uitwisselbaarheid van geo-informa- tie, voorkomt verwarring en is makkelijk voor de bij houding. Nederland kent op dit moment niet, als in veel andere landen, verschillende officiële coördinatenstelsels; eenvoudig concept; het concept van een nieuw stelsel moet voor gebruikers eenvoudig en duidelijk zijn. Dit waar borgt eenduidig werken, voorkomt verwarring en maakt lokale oplossingen overbodig. Er moet een duidelijk ver band zijn tussen een nieuw stelsel en het bestaande RD- stelsel; draagvlak bij de gebruikers; de gekozen oplossing moet voor de gebruikers van RD-coördinaten werkbaar zijn en meetwaarde hebben. Het RD-stelsel dient vooral de ge bruikers en moet dus goed zijn toegesneden op hun wen sen; koppeling met internationale coördinatensystemen; bijna alle Europese landen accepteren ETRS89 (of een afgelei de nationale variant) als nieuw referentiesysteem. GPS maakt gebruik van het World Geodetic System 1984 (WGS84). Binnen Europa is ETRS89 identiek aan WGS84 voor alle praktische landmeetkundige toepassin gen. Gezien de steeds grotere inzet van GPS en de Euro pese integratie is in ieder geval koppeling met ETRS89 noodzakelijk; toekomstvast; het is ongewenst als op afzienbare termijn nogmaals een herziening van het Nederlandse coördina tenstelsel moet plaatsvinden. Nieuwe definitie RD Vooral op basis van het gebruikersonderzoek is een keuze gemaakt voor een beperkte herziening. Er komt een nieuwe definitie van het RD-systeem gebaseerd op ETRS89. Als naam voor de definitie hanteren we RD2000. Deze defini tie vervangt de definitie van Heuvelink, die bekend staat als RD1918 [6], De conversie van ETRS89 naar RD is onder deel van de definitie en heeft de naam RDNAPTRANS. 397 GEODESIA 2000-9 100154 100331

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 31