De visie van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) Praktische benadering verdient aanbeveling De NAM beheert ruim 800 miljoen coördinaten en 350 miljoen hoogten van concessiegrenzen, seismiek, boringen, productielocaties, zakelijke rechtsgrenzen, kabels, leidingen, operationele belemmeringen, bo demdaling en topografie. Controle over inwinning en referentiesystemen van al deze gegevens varieert van totaal (voor de eigen inwinning) tot geen (voor verkrijging uit buitenlandse bronnen). De eigen inwinning is in nagenoeg al le gevallen relatief ten opzichte van herkenbare punten in de oude situatie. Inhomogeniteiten in het bestaande RD/NAP uiten zich daarom alleen in een slechtere 2e fase aansluiting bij grondslagverdichting. Dit is een bekend fenomeen en levert dus weinig problemen op. Door het kleine aantal, goed te on derscheiden coördinatensystemen in gebruik in Nederland is het doorgaans mogelijk ook bestanden op onbekende referen tiesystemen via een intelligente gok op het gemeenschappelijke RD/NAP-systeem te krijgen. Voor de distributie en het beheer van coördinaten en hoogten wordt gebruikgemaakt van een groot aantal kopieën van origi nele gegevens en derivaten op tapes, disks en papier in diverse digitale formaten en analoge rapporten op een aantal verschil lende plaatsen. Gebruikerssoftware neemt doorgaans voet stoots aan dat de aangeboden coördinaten ten opzichte van één en hetzelfde referentiestelsel zijn bepaald. Zo'n veertig computerapplicaties, waarvan de ontwikkeling maar in beperkte mate door NAM te beïnvloeden is, hebben de mogelijkheid coördinaten van een aantal bekende stelsels om te zetten in andere. De voorgestelde RD-oplossing, waarin voor dagelijkse toepassingen het bestaande RD-stelsel de facto wordt gehand haafd en voor wetenschappelijke toepassingen een conversie mogelijkheid naar ETRS89 wordt geboden, wordt door de NAM volledig ondersteund. De verantwoordelijkheid voor en kosten van conversie worden neergelegd bij partijen, die terza ke deskundig mogen worden verondersteld en de voordelen van conversie ook zelf genieten. De voorgenomen herziening van alle NAP-hoogten is wat meer problematisch. De noodzaak om voor significante, loka le, fysieke bewegingen te corrigeren, wordt niet betwist. Hier voor bepleiten wij de toevoeging van een dalingssnelheid in millimeters per jaar. Voor andere, meer regionale effecten ver dient een praktische benadering analoog aan die van RD stel selherziening aanbeveling: hou het NAP waar het is voor dage lijkse toepassingen en biedt een conversiemogelijkheid aan voor wetenschappelijke doeleinden. Adriaan Houtenbos De visie van gemeentewerken Rotterdam Herziening wordt toegejuicht De gemeente Rotterdam is zowel gebruiker als beheerder van GPS- en klein- en groot schalige kartografische bestanden. Sinds 1997 wordt gebruikgemaakt van GPS. Na enkele maanden Warn men tot de ontdek king dat er in bepaalde gebieden 'fouten' zit ten in de bestaande RD-coördinaten. In Hoek van Holland liepen de verschillen op tot 14 cm. Na overleg met het Kadas ter bleek dit probleem bekend te zijn, maar een oplossing zou naar verwachting nog enige tijd op zich laten wachten. Rotter dam besloot daarom twee jaar geleden om een transformatieset in te voeren. In een groot gebied (50 bij 25 km) in en rond Rotterdam zijn in totaal ongeveer twintig kernnetpunten ge meten met GPS. Uit deze metingen is een transformatieset be paald, die vanaf dat moment bij GPS-metingen wordt ge bruikt voor het berekenen van RD-coördinaten. Het voordeel van een transformatieset is, behalve een vermindering van meet- en rekentijd, dat alle (toekomstige) metingen in een be paald gebied op één en dezelfde manier worden omgerekend naar RD. Aangezien aan het eindproduct niets is veranderd, hebben de gebruikers niets van deze aanpassing gemerkt. De RD kiest nu voor een zelfde aanpak. Het is een goede ont wikkeling dat er nu een landelijke transformatieset komt. Rot terdam heeft als voorloper wel last van een 'remmende voor sprong' omdat nu mogelijk opnieuw moet worden overgestapt op een (andere) transformatieset. We hebben hier nog geen resultaten gezien van het nieuwe stelsel, dus eerst zal moeten worden onderzocht hoe groot de verschillen met de huidige Rotter damse transformatieset zijn. Het is overigens de vraag hoe lang dit vernieuwde stelsel mee gaat. Hoe lang zal het duren voordat GPS zo is ingeburgerd, dat er alsnog wordt besloten om af te stappen van de RD? Misschien sneller dan men nu denkt. Als het zover komt, zullen we graag meepraten over de effecten die een over stap naar een geheel nieuw stelsel met zich meebrengt. Met elk jaar veertig vaste afnemers van de topografie en een gemeente lijk ingenieursbureau dat 32.000 ontwerpen heeft gemaakt, gerelateerd aan deze topografie, zijn we zeker in staat om de gevolgen in te schatten. De herziening van de NAP-hoogten wordt door Rotterdam toegejuicht, mits er aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. Zo moeten alle gebruikers tijdig op de hoogte worden gesteld, moeten alle instanties bekend zijn met de verande ringen en deze ook doorvoeren, en moeten alle hoogtemerken opnieuw worden gerelateerd aan de nieuwe hoogten van de ondergrondse merken. De consequenties van de herziening van het NAP zijn overigens minder verstrekkend dan bij de RD. Louis Smit Judith Handgraaf 404 2000-9 GEODESIA NAM

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 38