Gedurende het congres werden panel discussies gehouden. Eén daarvan was het mega-panel bestaande uit verte genwoordigers van Byers Engineering Company, Autodesk, Oracle Corpo ration, Intergraph Publis Safety, ESRI en Smallworldwide PLC. Opvallend was dat de heren zich grondig hadden voorbereid en zeker niet te veel of te uitdagende uitspraken lieten horen. Het gevolg was een wat matte discus sie, terwijl er onderwerpen werden aangesneden, die wel degelijk tot dis cussie hadden kunnen leiden. Het pa nel was het eens over dat voor verbete ring van opslag van ruimtelijke data de IT en databasespecialisten moeten worden ingeschakeld. Daar ligt immer de kennis voor data-opslag. De verte genwoordiger van Oracle ziet daarin geen probleem, omdat ruimtelijke da ta niet bijzonder zijn ten opzichte van andere data: 'Spatial is not Special'. De vertegenwoordigers van ESRI, Autodesk, Smallworld en Intergraph fronsten de voorhoofden: 'Spatial is Special' was af te lezen. Maar daar bleef het bij. Blijkbaar wil iedereen Oracle als goede vriend behouden. Verder zagen de panelleden webtech nologie en e-commerce als belangrijke ontwikkeling voor levering van pro ducten, ontsluiting van data en ont wikkeling van software. Op de vraag ol producten in de toekomst goedko per worden, gaven de leveranciers een eenduidig antwoord. Er zal een grote re diversiteit aan GIS-pakketten ko men. Simpele pakketten zijn al gratis beschikbaar via internet en aan meer geavanceerde pakketten hangt een prijskaartje. Dit zal in de toekomst zo blijven. De panelleden onderkennen het belang van kwalitatief goede, be trouwbare en beschikbare gegevens. In de toekomst zal het probleem van ver schil in formaten afnemen, maar het probleem van gebrek aan beschikbare, betrouwbare en consistente data ver dient de aandacht. De beschikbare da ta in Nederland werd als voorbeeld ge noemd als zijnde goed ten opzichte van de rest van de wereld. Een tweede paneldiscussie handelde over componenten, GIS en webtech nologie. Volgens het panel is het in de toekomst mogelijk binnen een organi satie componenten van verschillende leveranciers met elkaar te laten samen werken. Standaardisatie is daarbij van groot belang. De panelleden zien te vens een belangrijke rol voor XML,. Het congres werd afgesloten met een paneldiscussie waarbij vier nutsbedrij ven hun ervaringen vertelden over de plaats van IT in een fusie van bedrij ven. Conclusie is dat IT-aspecten in een zo vroeg mogelijk stadium van het fusieproces moeten worden meegeno men. Expositie Op de expositieruimte waren zo'n honderdveertig stands opgebouwd, waarin bedrijven hun nieuwste tech nologieën aan de man probeerden te brengen. De ene stand was nog fraaier opgetuigd dan de andere. Door simpel het achterlaten van een visitekaartje waren auto's, fietsen, DVD-spelers en noem maar op te winnen. Om aan dacht te trekken werd zelfs een quiz met acteurs gehouden, met als hoofd prijs een auto. Helaas viel de finale van de quiz samen met het mega-panel, waardoor de heren van de grote leve ranciers niet echt veel toehoorders hadden. De expositie bood goede mogelijk heden kennis te maken met nieuwste snufjes en daarover door specialisten te worden ingelicht. De tijd voor een be zoek aan de expositie was echter be perkt wanneer je ook zoveel mogelijk lezingen wilde bijwonen. Sociale activiteiten Het programma stond bol van de re cepties en feestelijke activiteiten. Elke avond was wel een receptie met hapjes en drankjes georganiseerd om deelne mers de mogelijkheid te geven kennis te maken, bij te praten en ervaring uit te wisselen. Toch hadden de recepties een sterk commercieel karakter. Vele bedrijven probeerden op de een of andere manier opdrachten binnen te halen. Voor je het wist, was je in bezit van vele visitekaartjes in allerlei kleu ren, maten en talen. Een bedrijfje uit India, gespecialiseerd in dataconversie, was daar erg bedreven in. Volgens de vertegenwoordiger was India het goedkoopste land om dataconversies uit te laten voeren. De meeste grote bedrijven organiseer den zelf een feestavond voor hun klan ten. ESRI had een gezellig cafeetje af gehuurd, waar ESRI-gebruikers kon den smullen van het buffet, praten met ESRI-medewerkers, en Jack Dan- germond een hand geven. Tot slot De GITA-conferentie is zeer geva rieerd en breed opgezet en biedt veel informatie op het gebied van geografi sche informatievoorziening en techno logie. De niet-commerciële inslag van de lezingen en de aanwezigheid van meerdere leveranciers op de expositie geven de deelnemer de mogelijkheid de ontwikkelingen vanuit diverse standpunten te bekijken. Volgend jaar wordt de internationale GITA- confe rentie gehouden van 4 tot en met 7 maart te San Diego, Californië. ir. L.M. C. J. de Wit-de Hoon Quiz rondom 'thepower of e'en de te winnen auto. GEODESIA Paneldiscussies 2000-9

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 59