base. Met andere woorden: moet in de database worden opgeslagen in welke kleur een object moet worden gepre senteerd? De auteur is van mening dat deze informatie niet bij het object hoort, maar bij de applicatie die de in formatie gebruikt. In de huidige opslagmethode is voorzien in de opslag van een XY-paar èn een Z-coördinaat. Dit is vanuit land meetkundig oogpunt zeer goed verdedigbaar, het is alleen de vraag of elke applicatie deze informatie wel accepteert. De Simple Features Specification [4] beperkte zich in eerste instantie tot 2D, maar is later uitgebreid tot 3D- opslag, terwijl Oracle 8i meer dimensies toestaat. Een vlak dat door meer dan drie punten met een Z-coördi naat gaat, is niet eenduidig te beschrijven. Veel gebruikers van basisbestanden hebben ook te maken met profielgegevens. Deze problematiek speelt vooral bij waterschappen en provincies. Een ruimtelijke database voorziet niet in opslag van profielen. Daarom is hier ge kozen voor een eigen methodiek, waarbij gebruik wordt gemaakt van blob's (binary large object, een datatype van Oracle 8i). Basemaps in a spatial database Knowing the pros and cons of CAD-structures and application data-formats, Grontmij Geogroep has developed an applica tion for storing and maintaining topographical objects in a spatial database. This article describes which decisions have been made before developing the application, how the datastructure is implemented and how the procedures for editing data are set up. [1] Siethof, ir. J.J. ten, Topografisch bestandsbeheer in een nieuw daglicht. Geodesia 1997 no. 3. [2] Topografie-sofiware besteknr. 2- 007-99. Gemeentewerken Rotterdam, 1999. [3] Michael Zeiler, Modeling our world, The ESR1 Guide to Geodatabase design. 1999. [4] OpenGIS® Simple Features Specification For SQL, Revision 1.1. OpenGIS Project Document 99-049. Open GIS Consortium, Inc., 3 mei 1999. [5] Handleiding VZK Gemeentewerken Rotterdam, 1990. HPI050C - HPI055CM i«r-e_ jiAppfiej GEODESIA Summary Literatuur Hewlett Packard connect supplies reseller De nauwkeurige en betrouwbare groot formaat afdruk oplossing voor elke GIS-gebruiker. G.T.R. levert het complete programma HP printers, zowel groot- als kleinformaat met meer dan 50 soorten bijbehorende media en alle inkjet cartridges. De Panoven ISA 4191 GW Geldermalsen Tel.: (0345) 58 02 00 Fax: (0345) 58 01 88 Internet: www.gtr.nl E-mail: gtr_ll@gtr.nl 456

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 18