De 'overdreven kaart' van Gendringen 460 GEODESIA De (studenten)- zomerkamp- commissie verzorgt onder andere de avondprogramma 's en heeft een be langrijke taak bij de voorbereiding. In het gemeente huis van Gendringen is een rekencentrum ingericht. hebben ze begrepen. En ook dat er 'op satellieten wordt gemeten'. Voordeel is in ieder geval dat de burgers weten waarom al die jongelui rondom hun huizen zwalken met merkwaardige stokken en meetbanden. Zwaar be pakt en bezakt gaan de eerste ploegen al om half negen op stap. Sommigen met nog wat kleine disco-oogjes, maar wel met goede moed, hoewel: het be gint wat te regenen. Moet je dan wel gaan meten? Natuurlijk, zeggen de docenten, het werk moet klaar en we hebben maar twee weken. Ja maar, kunnen de instrumenten daar wel tegen, probeert nog iemand. Maar die zijn heel wat vochtbestendiger dan de bedieners zelf. Martine wil wel graag direct op stap; gisteren hebben we bij een caféhouder zijn grens uitgezet, vertelt ze. Die man had een veldwerk van het Kadaster, maar daar kon hij geen wijs uit. Martines ploeg hielp de man en tekende zijn grens met een dikke krijtstreep op zijn parkeerplaats. Daar mogen we vandaag terugkomen om koffie met gebak; regen of geen regen. Ook de andere ploegen gaan bepakt en bezakt, te voet, op de fiets of met een gehuurde auto op stap, elk naar een opdracht op zijn of haar eigen niveau. Docent Edward Verbree en zijn collega Rien Kremers zorgen dat de twee referentiestations bij de in gang van de camping worden opge steld en aan het waarnemen slaan, want de GPS-metingen van alle ploe gen worden hieraan gerelateerd. staan voor voldoende sfeer en het be nodigde geluidsvolume. De foto's aan de wand illustreren de belangrijkheid van de gebeurtenissen en gaan bijna al lemaal over de vrijetijdsprogramma's. Toch is het de mix van de avondactivi teiten en de serieuze werkzaamheden overdag, die de waarde van het kamp bepaalt. Het is de gezamenlijke bele ving van dat alles, die de studenten dichter bij elkaar brengt (soms zicht baar), maar ook weieens aversie en ver wijdering veroorzaakt. Kortom: je leert elkaar kennen in goede en kwade dingen, maar van die eerste het meest. Het zomerkamp moet blijven, vinden studenten en docenten, daarover is geen enkele discussie. Of toch wel? Het duurde vroeger drie weken, nu nog maar twee. Dat is dan ook wel het minimum, al hangt daar altijd wel het fmancieringsspook boven. De grootste opdrachtgever van weleer, het Kadaster, heeft wat minder behoefte aan uitvoe ring van grote projecten zoals het leggen van grondslagnet- ten, maar gelukkig blijkt daar nu wel behoefte aan praktijk onderzoek. De financiering van die zijde is voorlopig veilig gesteld door onderzoek naar toepassing van GPS bij akte- posten en andere inwinningsmethoden. Daartegenover blijken gemeenten een nieuwe bron te zijn voor praktijkop drachten. De landmeetkundige dienst van Gendringen kon een nieuwe digitale kaart van een woonwijk en een bedrij venterrein heel goed gebruiken en er was ook wel behoefte aan een goede meetkundige grondslag. Geld had de ge meente niet direct beschikbaar, maar vergoeding in natura bracht een oplossing. Een stukje gemeentehuis mag als re kencentrum worden gebruikt. Zo is het zomerkamp weer gered. Het plaatselijk dagblad Graafschap meldt zijn burgers dat de Delftse studenten Gendringen in kaart gaan brengen: een 'overdreven gedetailleerde kaart' moet het worden,

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 22