Pi in de Pieterskerk en de UB te Leiden Over Van Ceulen, Snellius en Willem Alexander Vierhonderd jaar geleden benoemde prins Maurits de scherm- en reken meester Ludolph van Ceulen om aan de genieschool te Leiden ingenieurs op te leiden. Maurits wenste een doceren in 'die telconste ende lantmeten'. Lu- dolphs levenswerk was de verhouding tussen de omtrek en de middellijn van een cirkel, het berekenen van de deci malen van pi (in het Duits: die Lu- dolphsche Zahl). Toen Van Ceulen in 1610 overleed, had hij vijfendertig decimalen berekend. Deze werden cu rieus genoeg gepubliceerd op zijn graf steen in de Pieterskerk. Die steen ver dween in de 19e eeuw, maar in 1732 was er gelukkig een tekening van ge maakt naar aanleiding van een reisje in 1663. Op 5 juli 2000 om 21.00 uur onthul de prins Willem Alexander een nieuwe gedenksteen - 600 kg kalksteen met Adri den Boer, redacteur. Afbeelding van de grafsteen in het boek uit 1732 in de Universiteits bibliotheek te Leiden (foto: Mieke den Boer- Snoei). De nieuwe gedenk steen in de Pieters kerk te Leiden (foto: Mieke den Boer-Snoei). letters in een lichte bruin-rode teint - voor Ludolph van Ceulen, gemaakt door Cornelia van Bakkum in opdracht van het Wiskundig Genootschap en mede dankzij spon sors. Een kleine steen onder de gedenksteen memoreert de plaatsing en maakt daarmee het genootschap 'onsterfelijk'. Pi is de omtrek van een cirkel waarvan de middellijn de lengte 1 heeft. Door toedoen van de Zwitser Euler (1707- 1783) wordt dit getal sinds de 18e eeuw met de Griekse letter 7t aangegeven. Uit de Bijbel (1 Koningen 7:23) is op te maken dat pi gelijk is aan 3. Voor Salomo's tempel werd een koperen bassin gemaakt. De Statenvertaling van 1637 zegt dan "van tien ellen was sij van haren enen rant/ tot haren anderen rantl ende een meetsnoer van dertigh ellen omvinghse rontom". Het Boek uit 1988 paste in elk geval de factor 3 niet aan en stelt "4,50 meter van rand tot rand, met een omtrek van 13,50 meter". In onze tijd zijn betere rekenmethoden beschikbaar dan ten tijde van Salo mo en de door Van Ceulen benutte methode van Archi medes. In 1999 berekenden de Japanners Kanada en Taka- hashi 206.158.430.000 decimalen van pi. Van Ceulen gaf in 1596 in een boek 20 decimalen. De 35 decimalen die hij tegen het einde van zijn leven had berekend, kwamen dus op zijn grafsteen. Op een meer normale wijze werden de 35 decimalen pas in 1621 gepubliceerd in het boek 'Cyclo- metricus' van Van Ceulens leerling Willibrord Snellius. Snellius, ook in de Pieterskerk begraven, liet echter in de tiende decimaal van de ondergrens een zetfout maken: 3 moet 5 zijn! Op de gedenksteen voor Van Ceulen staat de gereconstru eerde tekst op basis van het reisverslag van de Engelse parle mentariër Sir Philip Skippon (1641-1691). R.M.Th.E. Oornes richtte samen met de Leidse Universiteitsbiblio theek een tentoonstelling in met de titel 'pi in de biblio theek', die van 4 tot en met 18 juli 2000 was te bezichtigen in de centrale hal van de Universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel. De expositie was beperkt tot de periode rond Van Ceulen en eindigde met het werk 'Cyclometricus' met 469 GEODESIA 2000-IO A

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 31