■■1 Finkeburen Typografische mental maps Beerta Stramproy Typografische mental maps vormen een bijzonder soort kaarten naast de topografische, bodem-, geologische, en alle andere denkbare kaarten die we kennen. Ze zijn een persoonlijke inter pretatie van gegevens 'in den lande'. Ik maakte er tien voor mijn examen aan de Hogeschool voor de Kunsten te Utrecht. Inmiddels ben ik grafisch ontwerper. De kaarten hebben alle be trekking op Nederland. Plaatsgebon den gegevens, zoals de aanwezigheid van dammen, verhalen die zich ergens hebben afgespeeld en bijvoorbeeld liedjes die in dialect zijn gezongen, vormen onderwerpen van de kaarten. De kaarten worden mental maps ge noemd, omdat ze een persoonlijke vertaling vormen van de verzamelde informatie. Het nauwkeurig bekijken van topo grafische kaarten vormt voor velen een belangrijke stap bij de voorbereiding van een vakantie. Informatie die daar uit naar boven komt, is vaak aanlei ding om de vakantie een bepaalde draai te geven. Voorbeelden daarvan zijn bepaalde plaatsnamen, het schijn baar vreemde tracé van een spoorlijn, enzovoort. Mijn belangstelling voor topografische kaarten komt voor een groot deel voort uit de studie Tuin- en Landschapsinrichting en het werk op een bureau voor landschapsarchitec tuur. Daarbij vormen topografische Dmchten Emmen IJmuiden Katwiik Monster Hellendoorn Nijmegen Freek Rtirup, grafisch ontwerper. an Janse Weievree ik 'tTiW/ito Urmond Voerendanl kaarten een belangrijke bron van informatie. Niet alleen de meest recente kaarten zijn dan van belang, maar juist ook oude, zoals kaarten van 1850 of van 1930. Deze verraden veel over de ontstaansgeschiedenis van een gebied en daar mee over de samenleving van tegenwoordig. In 1995 startte ik met de opleiding grafische vormgeving in Utrecht, waarvoor ik vorig jaar exa men deed. De titel van mijn examen werk was 'Typografie in de kartogra- fie'. Het onderzoek richtte zich op de wijze waarop kaartmakers met typo grafie zijn omgegaan en op de rol die typografie speelt bij de leesbaarheid van kaarten en plattegronden. De vraag 'is een kaart zonder typografie nog wel leesbaar?' vormde het onder liggende thema. Wat ik wilde maken, was een 'Typo grafische landkaart van Herinnerin gen'. Daarbij kwamen vooral veel vra gen boven: wat maakt een kaart tot een kaart, wat zijn herinneringen, wat valt er allemaal onder typografie, wat voor soort herinneringen zijn er alle maal? De gedachtengang was in het kort als volgt: Kaart 'Streek- wat is typografieDaarvoor zijn diverse definities gegeven. literatuur'. De kern van de zaak is dat het gaat om de (schoonheid van de) ordening van het zetsel, met als doelstelling de le zer in de hoogst mogelijke mate behulpzaam te zijn bij het begrijpen van de tekst (vrij naar Stanley Morison). Het gaat daarbij natuurlijk om letters en cijfers, maar ook om leestekens. Dat zijn dus de drie ingrediënten voor de te maken kaarten; wat is een kaartEen rangschikking van (geografische) gegevens ten opzichte van andere gegevens; in het platte vlak, of mogelijk in je gedachten. Conclusie: je kunt een kaart maken van alle dingen die geografisch bepaald zijn, dus ook van herinneringen. Een hele ontdekking! wat is een herinnering1. Je gaat in gedachten terug naar een gebeurtenis of situatie die je eerder hebt meegemaakt, of naar een eerdere herinnering. Kenmerk: aan welke her innering je ook denkt, een gebeurtenis heeft altijd ergens plaatsgevonden, iets heeft zich ergens afgespeeld. Ook herinneringen kun je dus op de kaart zetten. Welke herinneringen kun je onderscheiden? Persoonlijke, dus individuele herinneringen, zoals een eenzame avond thuis, of een lekke band in je eentje in het holst van de nacht. Maar er zijn ook collectieve herinneringen, zoals de beleving van een feest, een oorlog of een voetbalwedstrijd. Dan zijn er nog heldere, scherpe herinneringen en herinne- Kaart 'Logisch ringen die (bijna) zijn weggeëbd. Vage herinneringen dus. Nederland'. Een typografische vertaling hiervan zou je je kunnen voor- 471 GEODESIA Cornjum Generni'^n Dokter in de pée! (icliik kent geen grenzen Zuid-Limburg

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 33