deel (ruim vijftienhonderd) zich als deelnemer aan het ge hele congres had ingeschreven. De rest bestond uit bezoe kers van de tentoonstelling, partners, standhouders en dag kaarthouders. Het is altijd een hele belevenis om mensen vanuit zoveel verschillende nationaliteiten te ontmoeten, zelfs uit Albanië en Zimbabwe. De ongeveer duizend presentaties binnen het wetenschap pelijke deel van het programma werden binnen een strak tijdschema en in meer dan honderd, deels parallelle sessies gehouden, verdeeld over de zeven ISPRS Commissions. Daarnaast werden ruim vierhonderd posterpresentaties ver zorgd, eveneens onderverdeeld naar het werkgebied van de zeven Commissions; hierbij kregen de deelnemers kort de tijd om hun poster mondeling van een algemene toelich ting te voorzien. Het geheel bood een state-of-the-art over zicht van technieken en toepassingsgerichte ontwikkelin gen vanuit het gehele vakgebied. De vaktentoonstelling werd op 17 juli geopend met een daverende, wervelende slagwerkshow door de band 'The Brotherhood'. Het kan niemand zijn ontgaan dat daarmee het startschot voor de tentoonstelling werd gegeven. Het gehele vloeroppervlak dat in de Deltahal ter beschikking stond (2000 m2) was bezet door allerhande stands. In deze stands werden geo-informatieproducten en diensten van bedrijven en instellingen uit de gehele wereld tentoonge steld en toegelicht. Daarnaast was er nog een aantal stands van wetenschappelijke instellingen en verenigingen, waar lopend onderzoek werd gepresenteerd en waar allerlei in formatie werd verschaft over vakgerelateerde onderwerpen. De stands in de hal waren ruim en fris opgezet. Het weten schappelijk gedeelte van het congres werd goed bezocht, maar bleek gelukkig niet een zodanige zuigende werking te hebben dat de tentoonstellingsruimte leeg achterbleef. Integendeel, er waren voortdurend veel mensen te vinden in en rond de stands, wat de standhouders zichtbaar veel genoegen deed. Naast een aantal eigen stands van Nederlandse bedrijven was er een oranje 'Dutch-pavilion', voorzien van een aantal fraaie doeken met afbeeldingen van tulpen en trapgeveltjes en met daarin vertegenwoordigd het Kadaster, de Meet kundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Topografische Dienst Nederland, het NCGI, Oranjewoud en Fugro- Inpark. Amsterdam geeft van bovenaf gezien blijkbaar een zeer fotogenieke aanblik. Verzamelaars van fraaie satelliet posters en luchtopnamen van deze stad konden hun collec tie hier starten of in elk geval ruimschoots aanvullen, om dat veel exposanten een dergelijke poster van Amsterdam als onderdeel van hun presentatie speciaal hadden gemaakt en aan belangstellenden uitreikten. Er werden op de tentoonstelling naast reguliere producten en diensten ook een aantal noviteiten gepresenteerd, waar bij vooral de nieuwe digitale camera's voor gebruik in vlieg tuigen van LH Systems en Z/I Imaging veel belangstelling trokken. LH Systems presenteerde zelfs de naam van haar eerste klant voor haar nieuwe camera, PASCO Corporation uit Tokyo, Japan. Levering van twee systemen vindt naar verluid plaats in de loop van 2001. In teressant is te zien dat beide systemen uitgaan van een compleet ander con cept. De Digital Modular Camera (DMC-2001) van Z/I Imaging is ge baseerd op een CCD-matrix array, waardoor onder andere Forward Mo tion Compensation kan worden toe gepast. De werking hiervan was door middel van een proefopstelling in de tentoonstellingshal waar te nemen. Ook werden onlangs opgenomen beelden getoond, die vooral de krach tige radiometrische eigenschappen van digitale opnamen versus gescande luchtfoto's aantoonden. De Airborne Digital Sensor (ADS-40) van L/H- Systems is gebouwd volgens het 3 line- array principe en maakt gebruik van het geïntegreerde GPS/INS Applanix- systeem voor stand- en positiebepaling ten behoeve van geometrische correc ties. Zeer recent waren er enkele ste reo-opnamen mee gemaakt, die in de stand met het digitale fotogramme- trische werkstation te bewonderen wa ren. Welke camera uiteindelijk als meest succesvol door het leven zal gaan, zal de komende jaren moeten blijken, maar misschien zijn ze het wel allebei. Beide leveranciers denken dat de rol van de huidige analoge camera's nog lang niet is uitgespeeld, maar wat is lang in de huidige informatiemaat schappij Tentoonstelling. Natuurlijk was er ook volop aandacht voor de nieuwe mogelijkheden die de Hoge Resolutie Satellieten (o.a. IKO- NOS) nu en in de toekomst bieden, voor laseraltimetrie vanuit vliegtuigen, maar ook vanaf de grond, voor nieuwe fotogrammetrische verwerkingsappa- ratuur zoals de stereo-analyst van ERDAS en voor radar remote sensing- 476 2000-10 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 38