sulterend in magere classificatieresul taten. De Spatial and Spectral Classifier (SSC) is een nieuw ontwikkelde me thode die de nadelen van conventione le classifiers omzeilt. Dit gebeurt door homogene gebieden uit het beeld te extraheren met behulp van de grote hoeveelheid spectrale informatie per pixel. De beelden worden daarna ge classificeerd door informatie over de locatie van de homogene gebieden te combineren met spectrale informatie per pixel. Tijdens het afstudeeronderzoek, uitge voerd aan de Landbouw Universiteit Wageningen, zijn testen uitgevoerd op beelden van de eerste Europese ima ging spectrometer, de DAIS-sensor. In deze testen laat de SSC-methode ver beterde resultaten zien ten opzichte van conventionele classificatiemetho den en daarmee de potentie voor het gebruik van imaging spectroscopy voor bodem- en vegetatiekartering. Sander Oude Elberink (Afstudeerdatum: 26-5-2000) De laatste jaren is gebleken dat laser- scannergegevens zeer geschikt zijn voor de vervaardiging van Digitale Terrein Modellen (DTM's). Naast DTM-vervaardiging wordt laserscan- ning ook gebruikt voor kartografische toepassingen en voor GIS-data inwin ning, waaronder de detectie en model lering van 'man-made' objecten. De detectie van gebouwen in laserscan- ningdata wordt reeds toegepast met behulp van additionele data, zoals be staande GIS-bestanden (o.a. ToplO- vector) of met behulp van multispec- trale gegevens. Indien er geen nauwkeurige additio nele data beschikbaar zijn, is het inte ressant om te kijken wat de mogelijk heden zijn om enkel uit de laserscan- nerdata objecten te classificeren, zoals huizen, schuurtjes en bomen. Tijdens de classificatie van deze zogenaamde hoogte-objecten is het allereerst nood zakelijk om de trend van het terrein uit de data te schatten en deze vervol gens van de originele gegevens af te trekken. Vervolgens verschaffen rich- tingsafhankelijke textuurmaten infor matie over de hoogtevariatie in de om geving van een bepaald punt. In het afstudeeronderzoek is gebruik gemaakt van kenmerken in de co- occurrencematrix, die aan de hand van de configuratie van hoge en lage pun ten zeer nauwkeurig onderscheid kan maken tussen bomen, huizen en ande re objecten als schuurtjes en auto's. Overige objecten, zoals wegen, gras land en akkerland, worden aan de hand van de intensiteitsgegevens van de laserpuls geclassificeerd. Sandra Verhagen (Afstudeerdatum: 26-5-2000) Hedendaagse modellen van het zwaar- tekrachtsveld hebben een hoge nauw keurigheid. Deze modellen zijn een re- presentatie van het statische en tijdsva- riabele veld. De tijdsvariabiliteit wordt veroorzaakt door getijden, hydrologie, luchtdrukvariaties, oceaanstromingen en zeespiegelrijzing, en processen in de vaste aarde. Immers, al deze processen impliceren massaverplaatsingen en dus zwaartekrachtsveranderingen. Wanneer de massaverplaatsingen in de loop van de tijd bekend zijn, kan wor den berekend hoe het zwaartekrachts- veld in de tijd verandert. In dit onder zoek is dat gedaan voor luchtdrukver anderingen, die vrij eenvoudig in mas saveranderingen vertaald kunnen wor den. Met behulp van dagelijkse luchtdruk data zijn de tijdsvariaties in het zwaarte- krachtsveld gemodelleerd. Verschillen de modelaannamen en mogelijke fou tenbronnen zijn bestudeerd, wat heeft geresulteerd tot een beschrijving van het te gebruiken berekeningsmodel. Uit een Fourier-analyse is gebleken dat met name jaarlijkse en halfjaarlijk se effecten een belangrijke invloed hebben op het gemeten zwaarte krachtsignaal. Dit is van belang voor toekomstige satellietmissies die het zwaartekrachtsveld met nog grotere nauwkeurigheid gaan meten. Enkele missies zullen zelfs tijdsvariaties gaan meten, maar voor alle missies geldt dat het gemeten signaal gecorrigeerd zal worden voor het effect van de atmo sfeer. In het onderzoek is beschreven hoe dat kan worden gedaan. GEODESIA Het gebruik van textuurmaten in de classificatie van laserscan- nergegevens Tijdsvariaties in het zwaarte- krachtsveld - Het effect van de atmosfeer 2000-I0

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 45