A Toekomstgerichte uitzetters gevraagd! Abraham zei niets en keek door het raam naar buiten. Lena dronk haar koffie en staarde peinzend over de rand van de kom. "Een tijd geleden heb ik mannen gezien meteen verrekij ker op een driepoot.Ze diepte nog verder in haar geheugen. "Ze schreeuwden naar anderen die een eind verderop stokken in de grond staken. Ik dacht dat het gewone vogelaars waren, maar nu ik erover nadenk.ze deden iets anders". Abrahams ogen draaiden verontrust naar zijn dochter. PreciesLand meters en ingenieurs!", riep Ezekiel. "Ze hebben natuurlijk het hele terrein met theodolieten opgemeten om een exacte land kaart te kunnen makenDit is een passage uit de nieuwe sociale roman 'De woede van Abraham' van Conny Braam over de aanleg van het Noordzeekanaal (Meulenhoff, 42,95). Het is het traditionele beeld van civiele landme ters die de bestaande toestand opmeten om er grote veran deringen in te bewerkstelligen. Later zetten ze de toekomst nog uit ook met hun piketten. Lieden van die professie zul len ook hun eigen toekomst wel uitzetten, zo denkt men. Prof. Groot en de NCG schreven in dit tijdschrift al over het externe rapport Bakkenist over het beroepsprofiel van de geodeet en de opleidingen die niet meer aan de vraag zullen kunnen voldoen. Een uitbesteding van het slaan van een piket voor de toekomst? Er blijft dan sprake van regie voering: de NCG belegt in november een brede bijeen komst voor genodigden over het beroepsprofiel. Eindelijk leek er dit voorjaar helderheid te komen over de locatie van de TDN in de geo-infrastructuur buiten Defen sie. Nu geldt: nog steeds wordt een fusie onderzocht tussen het Kadaster en de TDN. Politieke besluitvorming door de Ministeries van Defensie en VROM was op korte termijn gepland, aldus de Ravi-nieuwsbrief van juni. Vier grote in genieursbureaus namen daarop het initiatief tot een funda mentele discussie over de publieke taak bij basisbestanden. De vier bedrijven zonden daar een brief over aan de staats secretaris van Defensie. Het heeft er alles van weg dat de bedrijven pleiten voor een meer op Amerikaanse leest ge schoeide methode. Bestanden zouden dan meer in handen van het bedrijfsleven zijn, ook voor 'hergebruik'. In Europa is reproductie van overheidsbestanden voor de handel nog taboe en zijn overheidstarieven weinig transparant. De dis cussie is dus niet misplaatst, al moet deze niet worden ver vuild met de angst voor een 'te sterk Kadaster'. Immers, angst is een slechte raadgever. En was angst, risicomijding, bij het bedrijfsleven niet dé reden dat men het AHN (Ac tueel Hoogtebestand Nederland) niet zelf oppakte, maar deelopdrachten van samenwerkende overheidspartijen voor hoogtebestanden afwachtte? De rijksoverheid schuwt de discussie niet (meer). Al op 20 april 2000 zond minister Van Boxtel een beleidslijn over de vrije beschikbaarheid van overheidsinformatie aan de Tweede Kamer. De kern van de beleidslijn dat overheids informatie tegen maximaal de verstrekkingskosten beschik baar moet zijn voor burgers en bedrijven, zullen velen on derschrijven. Toch zijn er ook kanttekeningen denkbaar en geplaatst. Zie bijvoorbeeld de resultaten van een workshop terzake op de nieuwe site www.ravi.nl, een goed voorbeeld van eigentijdse openheid. De Ravi zelf komt met een nieuw ambitieus beleidsplan, ook een heel tracé van piketten. Er is in het besloten geo-informadeveld mijns inziens geen kans voor en sprake van verborgen agenda's en stiekem ge doe. Discussie over dienst- en bedrijfsoverstijgende zaken als de opleidingen en de kwestie publiek-privaat: meer pu bliek svp en niet alleen in de kantine. De kolommen van dit tijdschrift staan open voor 'toekomstgerichte uitzetters'. Al tweeënveertig jaar! Adri den Boer 442 2000-10 GEODESIA Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 57614 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-iz uur) fax (055) 57614 41 e-mail: redactie@geodesia.nl (adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 2000. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk voor het eind van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij^mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. H. G. Bruins De Nachtpauw 9 - 7609 JJ Almelo tel. (0546) 5414 60/fax (0546) 63 28 89 privé (0546) 63 28 70 e-mail: h.bruins@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia ir. R. van Noord A. Thaerlaan 13 - 3571 eb Utrecht tel. (030) 235 84 21/fax (030) 235 76 41 privé (030) 271 87 29 e-mail: r.van_noord@gni.railinfrabeheer.nl Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 4