A Foto's: Rijkswaterstaat, Meetkundige Dienst, afdeling Grafische Technieken. weg ontstaat. Summary New technology for surveying road-profiles The Ministry of Public Works is responsible for the mainte nance of the quality of the national highway system. To de termine the smoothness of the road surface, it is necessary to conduct surveys. Traffic flow and safety demand that measure ments are done without closing down the highway. This article gives an overview of survey-methods used in the past and of developments in recent years to fulfil these demands. Literatuur [1] Vries, F.B. de, Nauwkeurig hoogtemeten bij 60 km per uur. NGT Geodesia 1986, no. 2, p. 46-49. [2] Joolingen, A. H. van, Contactloos landmeten. NGT Geodesia 1994 no. 5, p. 215-221. [3] Wit, L. B. de, A. J.L.Willekens, J.H. Breeman, Wegprofielmeting met inertieelgyrosysteem. Geodesia 1996 no. 1, p. 19-25. vereisen aandacht. Dit zijn dan ook de redenen geweest die de DWW en de MD hebben doen besluiten dit com plex aan veranderingen gezamenlijk op te pakken. Momenteel wordt ge werkt aan de aanvullende componen ten en de koppeling (communicatie) van de systemen. Dit najaar zal het nieuwe systeem worden opgeleverd. Daarnaast is de MD bezig met de ont wikkeling van de software om de ge gevens uit de ARAN te verwerken tot een bruikbaar hoogtepuntenbestand voor herprofileringsmetingen. Vanaf dat moment is Rijkswaterstaat in staat al rijdend herprofileringsmetingen uit te voeren. Enkel een reflector in de berm is nodig om een goed start- en eindpunt te registreren. Per rijstrook zal het profiel van de weg worden be paald en deze worden in de software aan elkaar gerekend, zodat een volle dig bestand met hoogtepunten van de HPI050C - HPI055CM De nauwkeurige en betrouwbare groot formaat afdruk oplossing voor elke GIS-gebruiker. G.T.R.. levert het complete programma HP printers, zowel groot- als kleinformaat met meer dan 50 soorten bijbehorende media en alle inkjet cartridges. 497 GEODESIA Hewlett Packard connect supplies reseller De Panoven 15A 4191 GW Geldermalsen Tel.: (0345) 58 02 00 Fax: (0345) 58 01 88 Internet: www.gtr.nl E-mail: gtr_ll@gtr.nl

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 11