grondgebruik is inzicht in de haalbaarheid en financier baarheid extra complex: ondergrondse aanleg van infrastructuur heeft meer kosten ten opzichte van bovengrondse aanleg, maar levert daarnaast bovengronds extra ruimte op, die kan worden gebruikt voor nieuwe functies zoals kantoren of woningen; de aanleg van ondergrondse infrastructuur heeft ook ef fect op de bestaande bebouwing: minder geluidsoverlast, minder uitlaatgassen, echter mogelijk wel hinder van de bouwwerkzaamheden en risico's van eventuele verzak king. Bij de tot nu toe bekende voorbeelden van ondergrondse aanleg van infrastructuur, bijvoorbeeld het project Sijt- wende (Voorburg), worden de meerkosten gefinancierd uit de gronduitgifte voor aanleg van kantoren of woningen. Dit geeft tevens een beperking aan de toepasbaarheid van ondergronds bouwen: volgens bovenstaande aanpak uitsluitend financierbaar in gebieden met een hoge m2-grondprijs; financiering is gekoppeld aan ontwikkeling van econo misch sterke functies, zoals woningbouw, bouw kantoor locaties en parkeergarages. Aanleg van bijvoorbeeld een bovengronds park of recreatieve voorzieningen zijn niet financierbaar. Je kunt je afvragen of het wel terecht is om bij de financie ring van ondergronds bouwen uitsluitend de nieuwe func ties te betrekken. Ondergrondse aanleg heeft immers ook voordelen voor de eigenaren en/of gebruikers van bestaan de bebouwing in de omgeving van de infrastructuur. Mo gelijk zijn zij bereid mee te financieren in de meerkosten van ondergrondse aanleg gezien het verwachte positieve effect op de waar de van hun vastgoed. Een dergelijke verbreding van het aantal participe rende partijen zou de mogelijkheden voor ondergronds bouwen weieens flink kunnen vergroten. Door het wer ken in een PPS kan kennis worden ge deeld, kan risico worden gespreid en zal er een extra 'projecttrekker' zijn. Vooral bij de meeste ambitieuze pro jecten (groot en complex) zal deze in een vroeg stadium moeten worden be trokken. Bij dit idee hoort uiteraard een aantal kanttekeningen: gewaakt moet worden dat de balans tussen de grootte van de gemeente en de grootte van de projectontwik kelaar niet in het voordeel van de projectontwikkelaar doorslaat; de gemeente moet wel een stevige vin ger in de pap blijven houden; teneinde het effect van ondergrond- Herinricbting se aanleg op de bestaande bebou- stationslocatie wing aan te geven, is informatie no- Arnhem met dig over de betreffende bebouwing meervoudig en tevens marktinformatie over de ruimtegebruik. waarde van onroerende zaken. In hoeverre zijn de benodigde gegevens beschikbaar? investeringen op basis van verwachte positieve waarde-ontwikkeling van vastgoed: wat als de prognoses niet uitkomen? Wie draagt het risico? het betrekken van meerdere partijen bij de financiering van ondergrond se aanleg maakt het extra complex om kosten, baten en risico's per par tij op een onafhankelijke en inzich telijke wijze te kwantificeren; hoe groot is de potentiële bijdrage van private partijen aan de financie ring van projecten? Als het gaat om particuliere eigenaren van onroeren de zaken zal deze bijdrage beperkt Sijtwende: zijn; combinatie van een dergelijke aanpak werkt niet bij infrastructuur en versnipperd woningbezit waarbij de woningbouw. belangen te veel verdeeld zijn; WW'll 516 GEODF.SIA Arnhem Centraal Herinrichting stationspleinen Amhem\centraal Arnhem

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 30