meer dan duizend woorden! het lijkt zo aannemelijk dat de waar de van een woning wordt beïnvloed door het respectievelijk ondergronds dan wel bovengronds aanleggen van een snelweg in de directe omgeving. Echter: is dat wel reëel? Kijk naar de woningen langs de grote rivieren, die enkele jaren geleden forse water schade opliepen. Hebben deze wo ningen een duidelijk lagere markt waarde dan vergelijkbare woningen met grotere afstand tot de rivier? Het effect lijkt marginaal, tot maxi maal 5-10%. Ideeën voor verbreding van de financiering Bij de in mei 2000 gehouden POLIS- expertmeeting is het onderwerp finan ciering aan de orde gekomen en kwa men tevens de volgende ideeën naar voren: via heffing van baatbelasting de eige naren van bestaande bebouwing la ten meebetalen aan de verbetering van de omgeving door ondergrondse aanleg van infrastructuur. Echter, in hoeverre kan het instrument baatbe lasting hiervoor worden gebruikt? de meeropbrengst onroerende zaak belasting (OZB) vanuit de waarde stijging van onroerende zaken rond de projectlocatie zou door de ge meente moeten worden ingebracht bij de financiering van het project. Dit heeft echter uitsluitend effect bij projecten die een grootschalig waar- de-effect hebben; de politiek zou duidelijk moeten kiezen voor waar wel en waar niet mag worden gebouwd. Hierdoor worden de grondprijzen vanzelf hoger. Dit is echter een langdurig proces; misschien bieden tolheffing en de mogelijkheden in het Fonds Boven- wijkse Voorzieningen soelaas; om de mogelij kheden voor financie ring te vergroten, zou het project vergroot moeten worden. Naast het meervoudig-ruimtegebruik-project zouden ontwikkeling van een groot gebied moeten worden betrokken en dit zou financieel in de ruimte lijke plannen verankerd moeten worden. Het zou naar onze mening zinvol zijn om de toepasbaarheid van bovenge noemde ideeën nader te onderzoeken. Rol van de geodeet Ondanks alle moeilijkheden die moeten worden over wonnen voordat meervoudig ruimtegebruik kan worden toegepast, zijn er in Nederland toch projecten in uitvoering gekomen, zoals: ondergrondse weg bij Sijtwende, Tunnel Grote Markstraat Den Haag, afvalwaterzuiveringsinstalla tie Dokhaven in Rotterdam (park erboven, woningen er langs) en station Rijswijk. Bovendien zijn er vele initia tieven die worden uitgewerkt. Dit belooft wat voor de toe komst. De geodeet kan hierbij een rol vervullen: als spilfunctie bij het aan elkaar koppelen van de specia liteiten private, publieke, economische, en technische aspecten; bij de ontwikkeling van instrumentarium ten behoeve van financieringsmogelijkheden; in een bestuurlijke/managementrol; bij onderzoek naar een 3D-kadaster en een 3D-bestem- mingsplan. Immers, juist in zo'n complex speelveld met vele aspecten op uiteenlopende gebieden en met vele belangen is voor de geodeet een meervoudige rol weggelegd. Meer informatie over optimalisatie en ver nieuwing van kaarten? Bekijk de thema's bij het werkgebied 'Geo-informatie' op onze website. www.oranjewoud.nl 517 GEODESIA 2000-11 Een ingenieus www.oranjewoud.nl

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 31