2000-I1 GEODESIA Mark Herbold liet de deelnemers smullen van het nieuwe troetelkind Geography Network waarmee een toegang tot informatie over de hele wereld mogelijk wordt. In een (erg Amerikaanse) video, vervaardigd door de BBC, gaf een aantal wijze oudere heren, waaronder Amerika's ESRI- directeur Jack Dangermond, hun visie op deze nieuwe ontwikkeling. Mark gaf drie toepassingsvoorbeelden: een supermarktketen die zijn klantenbe stand wil vergroten, een planstudie van een overheidsinstantie en een va kantiereisbureau. Alledrie wisten door slimme koppelingen de informatie die via internet was verkregen, waardevol ler en vollediger te maken. Geography Network haalt de verschillende gege vens bij elkaar en maakt er nieuwe databases van. Dat opent de weg naar meer mogelijkheden en vooral nieuwe klantenkringen. De vraag rijst daarbij wie nu de rechten (en de opbrengsten) van die nieuwe database in de zak mag steken. De aperitieflezing (vlak voor de lunch, en jullie zijn al af getobd door drie sprekers) nam Alain de Taeye voor zijn rekening. "Ik ben de baas van TeleAtlas", zo stelde hij zich voor, "en jullie zullen al wel gemerkt hebben dat ik Belg ben". Hij boeide zijn toehoorders met de uitleg van de mis sie van TeleAtlas. Wij maken geen applicaties en we ver kopen geen technologie. Wij verkopen wel kaarten, maar dan ook de beste van de wereld. Wij richten ons op een groot publiek dat niets afweet van geo-informatie, maar die informatie wel gebruikt. Ons doel is dus kaarten maken, maar dat is geen einddoel: die kaarten moeten ook worden gebruikt. Wij maken het mogelijk dat onze klanten er steeds meer mee kunnen doen. Internet zorgt ervoor dat die moeilijke technologie voor iedereen beschikbaar komt. Wij (TeleAtlas) zorgen ervoor dat de data beschikbaar komt. ESRI maakt het anderen mogelijk ermee te werken (en ESRI is net als wij wereldleider). In de film van ESRI had Alain gezien hoe daar naar nieuwe markten wordt gezocht en dat onder andere slechts 5% van de zeebodem in kaart is gebracht. Maar dat interesseerde hem weinig: "Wie gaat daa aar nou in het midden zwemmen: Toen kwam de mededeling binnen dat Pieter van den Hoogenband goud had gewonnen op de honderd meter vrije slag. Gelukkig, verzuchtte Alain, als het bericht was gekomen dat jullie zwemmer was verzopen, had ik het verder wel kunnen schudden. Nu kreeg hij nog alle aan dacht voor zijn demonstratie hoe je met stemherkenning de pc kunt bedienen. Maar je moet daarbij wel accentloos Vlaams spreken, zei Alain en commandeerde: "Toon mij de bestanden van de provincie Utrecht; toon mij de kaart; toon mij de waterputten; voeg toe de spoorlijnen; sluit het venster". Gehoorzaam volgde het beeldscherm de com mando's en sloot ook weer gewillig toen dat werd opge dragen. Maar inmiddels was zijn boodschap overgekomen en konden de deelnemers uitzwermen naar de lunch, de demomarkt en later naar de lezingzalen. En in tegenstelling tot andere congressen viel het op dat de demomarkt vrijwel voor de demomarkt. helemaal leeg was op de momenten dat de sessiezalen vol zaten. Daar valt vast iets van te leren. De tweede dag werden enkele sessies herhaald, het Geography Network werd uitgebreid uit de doeken gedaan door Bert Vermeij en Jeroen van Winden, en er werd ook nog toege licht hoe het staat met de openbaar heid en de privacy bij het gebruik van overheidsinformatie die steeds veelvul- diger via internet beschikbaar komt. Prof. mr. J. de Jong van de Delftse TU gaf daarop haar visie met behulp van een aantal interessante cases ge richt op het gebruik van Geography Network. De tendens in Nederland is dat overheidsinformatie steeds meer 'open' is; overheidsinformatie is in principe openbaar. Dit beperkt zich echter tot bestuurlijke informatie. Voor de overige informatie, waar onder vastgoedinformatie, moeten de openbaarheid, privacy-aspecten en kostenverrekening nog worden uitge zocht. Verder is het de vraag of en wel ke vastgoedinformatie onder de (nieu we) privacy-wetgeving valt. Dit be perkt zich tot natuurlijke personen, die met de informatie identificeerbaar is. Dus een GBKN niet, maar een luchtfoto wel, eventueel. Kortom, het laatste woord is hier nog niet over ge zegd of geschreven. Uitwisseling van Gewapend met heel veel nieuwe geo- ervaring. grafische informatie en kennis, en ge voed en gelaafd door een uitstekende voorziening van de inwendige mens, keerden de bezoekers (en de organi satoren) aan het einde van die twee dagen voldaan huiswaarts, in de geluk kige wetenschap dat ze nu nog meer weten dan ze al dachten. 520

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 34