42c jaargang no. 11 nov. 2000 Tijdschrift voor geodesie en geo-informatie ing. IJ. W. van der Bent ir. W.H. van Ooijen ir. M. C. P. van Hengstum Niet alleen letterlijk (door asfalteren), maar ook figuurlijk (met nieuwe meettechnieken en een andere rol van de Meetkundige Dienst) timmert Rijkswaterstaat aan de weg. De steeds strengere eisen aan de veiligheid en de doorstroming van het verkeer bepalen de speurtocht van de Meetkundige Dienst naar methoden en systemen om te kunnen meten zonder snelwegen te betreden. In dit artikel wordt een overzicht gegeven van deze zoektocht, voorlopig culminerend in de uitbreiding van het ARAN-systeem en de Dienst Weg- en Waterbouwkunde (DWW). 499 Generaliseren van vlakken- partities (2) GAP-trees, testresulaten en verbeteringen drs. D. van Putten prof.dr.ir. P.J.M. van Oosterom De GAP-tree is een structuur waarmee zodanig kan worden gerekend in grote ruimtelijke datasets, dat voor elke kaartschaal snel een passende generalisatie kan worden bepaald. Dit is vooral van belang voor een efficiënt gebruik van kartografische gegevens via internet. Tijdens het navigeren van klein- naar grootschalige kaartniveaus kan snel een correcte weergave van de gegevens worden getoond. In het eerste deel van het artikel zijn de auteurs ingegaan op de theoretische achtergrond en implementatie. In dit tweede en afsluitende deel wordt het testen met de vlakGBKN en de ToplOvector besproken en worden mogelijke verbeteringen van het generalisatieproces behandeld. 597 drs.J.E. Stoter De GIS-markt zou fors kunnen groeien indien de barrières tussen GIS- systemen worden geslecht en geografische databestanden eenvoudig kunnen worden uitgewisseld en geïntegreerd. Het OpenGIS Consortium is een wereldwijd initiatief om deze samenwerking tussen geografische informatie systemen en databestanden te bevorderen. Bedrijven en instellingen kunnen participeren in het consortium, en regelmatig worden de vorderingen onderling uitgewisseld. Dit artikel doet verslag van de OpenGIS Technical Committee meeting van juni in München en bespreekt enkele ontwikkelde specificaties. Een echt mens aan de telefoon De GBKN en de kloof met Rijkswaterstaatsbestanden Meervoudig ruimtegebruik Je weet meer dan je denkt - verslag ESRI GIS-conferentie Van het web N CG-kwartaalbericht Uit de losse pols Berichten Agenda In memoriam Dirk van der Steenhoven Verslagen Techniek Bij de voorplaat Scripties Bij hoge uitzondering een kijkje bij een redactielid thuis! Na vijf tien verdienstelijke jaren in de redactie van Geodesia maakt Berry van Osch een doorstart als internet-redacteur. Zie p. 523 voor de aftrap van zijn nieuwe rubriek. Stichting Geodes www.geodesia.nl ISSN: 1385-7517 Geodesia Serie Technisch Meten (3) Rijkswaterstaat herprofileert OpenGIS Technical Committee meeting en verder... 489

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 3