A 2000-II GEODESIA derwijsvoorzieningen, passen we er goed in", aldus Bogaerts, die vindt dat de TU haar cultureel erfgoed moet koesteren. Vastgoedbeheer van de TU Delft heeft echter andere plannen met TU-Noord. Het faculteitsbestuur is er nog niet uit welke optie het voorde ligst is, omdat volgens Bogaerts de fi nanciën op verschillende manieren kunnen worden berekend. De afde lingsvoorzitter erkent dat de concen tratie in het middengebied een voor deel kan zijn voor de synergie tussen de drie opleidingen. "Maar zoals een collega van mij ooit beweerde: het duurt even lang om van TU-Noord naar Civiel te lopen als van links boven naar rechtsonder in het Civiel- gebouw". Bogaerts heelt bovendien slechte ervaringen met masterplannen: "Vijfentwintig jaar geleden verhuisden wij als eerste naar de Thijsseweg, om dat het toenmalige masterplan alle nieuwe TU-gebouwen daar plaatste. Die zijn er echter nooit gekomen, waardoor we zo afgelegen liggen". De geodeet wijt de dalende instroom bij Geodesie gedeeltelijk aan de geïsoleer de ligging. Hij twijfelt ook aan de uit voering van dit masterplan: "De nieuwbouw voor TA en Geodesie staat qua prioriteit achteraan de lijst. Het raakt al erg vol achter Civiel, want TNO Bouw komt daar ook en de TU is TNO graag terwille. Straks is het geld voor nieuwbouw op en dan moe ten we maar zien waar we worden weggefrummeld", vreest Bogaerts. (Uit: TUD-blad Delta, 7 september 2000) Brief van De Hollandse Cirkel inzake het gebouw Kanaalweg 4 Het bestuur van de Stichting De Hol landse Cirkel schreef een brief aan de voorzitter van de afdeling Geodesie, prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts: "Uw Afdeling is een van de initiatief nemers tot de oprichting van onze Stichting De Hollandse Cirkel. Zoals u weet, is de zorg voor het geodetisch erfgoed in ons land een speerpunt op het programma van de stichting. Wij hebben met belangstelling kennis ge nomen van de plannen tot herhuisves ting van de Afdeling Geodesie omdat hierbij ook de mogelijkheid van een verhuizing naar het in 1975 door de toenmalige Onderafdeling der Geo desie verlaten gebouw Kanaalweg 4 wordt beschouwd. Onze belangstelling komt voort uit de opvatting dat het 'oude gebouw' aan de Kanaalweg is te zien als behorende tot het Nederlands geodetisch erfgoed, waarvoor onze stichting zich mede ver antwoordelijk acht. Het gebouw is im mers ruim een eeuw geleden gesticht als huisvesting voor het onderwijs in landmeten, waterpassen en geodesie aan de Polytechnische School, en voor de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing, voorloper van de huidige Nederlandse Commissie voor Geodesie. Beide geodetische instellin gen hebben een toonaangevende rol Beeldje boven de hoofdingang van het oude Geodesiegebouw. gespeeld in de ontwikkeling van het vakgebied in ons land en het gebouw Kanaalweg 4 is in de loop der decennia getuige geweest van deze ontwikkelin gen. Afgezien van het onderwijs is hierbij te denken aan de Rijksdrie hoeksmeting en de landelijke Nauw keurigheidswaterpassing, die onder auspiciën van genoemde Rijkscom missie en met het gebouw als thuis basis werden uitgevoerd. Deze onder nemingen vormden - zoals u weet - de grondslag voor het geometrisch raam werk van Nederland, onmisbaar voor de grote infrastructurele ontwikkelin gen van die tijd. Het gebouw werd destijds mede op ontwikkelingen en ondernemingen als deze ontworpen. De sterrenkundige koepel, die - steu nend op een speciaal gefundeerde on derbouw - het gebouw bekroont, ge tuigt daar nog van; ook van het groot schalige en internationale karakter van deze ondernemingen. Het gebouw vormde de Nederlandse hoeksteen in zulke ondernemingen. Het is om re den van deze technisch-zakelijke ver bondenheid van het gebouw met de geodetische wetenschap, dat Stichting De Hollandse Cirkel het gebouw Ka naalweg 4 tot het nationaal geodetisch erfgoed rekent en zich inzet voor het welzijn ervan. De levende geodetische belangstelling voor het gebouw moge blijken uit enkele bijdragen recentelijk daarover in ons, u bekende, tijdschrift 'De Hollandse Cirkel' geschreven. De band van de geodetische gemeen schap met het 'oude gebouw' mocht in 1975 niet verhinderen om het te verla ten. Het gebouw kon toen immers geen ruimte bieden aan de ontwikke lingen die de Onderafdeling door maakte of voorzag, en uitbreidingsmo gelijkheden ter plaatse ontbraken. Nu voor de omgeving van het gebouw plannen tot herinrichting worden ge maakt en zich ter plaatse mogelijk heden tot uitbouw schijnen voor te doen, meent onze stichting dat her huisvesting van de Afdeling Geodesie aan de Kanaalweg 4 ernstige overwe ging verdient. Uit historisch en cultu reel oogpunt zijn voor zo'n herhuis vesting de volgende samenhangende zakelijke argumenten aan te voeren: het gebouw Kanaalweg 4 behoort tot het nationaal geodetisch erfgoed; deze component van het geodetisch erfgoed verdient als zodanig be scherming; geodetisch gebruik van het gebouw biedt goede, zo niet de beste, kansen op deze bescherming; in een staat van geodetisch gebruik zal het monumentale gebouw in al gemeen cultureel opzicht het beste tot zijn recht komen. Stichting De Hollandse Cirkel be perkt zich hierbij tot historische aspec ten en onthoudt zich nadrukkelijk van overwegingen van nostalgische aard. Zij meent dat laatstbedoelde overwe gingen slechts in een twijfelgeval de doorslag zouden moeten kunnen ge ven. Zij stelt met nadruk dat kosten en functionaliteit behoren te prevaleren: de toekomst mag niet worden opge offerd aan het verleden. 528

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 42