A In memoriam Dirk van der Steenhoven We leven in een tijd waarin het belang van techniek- en wetenschapsgeschie denis meer en meer wordt erkend. Als naar is te verwachten - deze trend doorzet, zou in de toekomst waar schijnlijk worden betreurd dat de unieke gelegenheid om de universitai re geodetische vakbeoefening te huis vesten in het geodetisch historische pand aan de Kanaalweg, niet werd aangegrepen. Stichting De Hollandse Cirkel pleit er daarom voor de hierboven opgevoerde argumenten van geschiedkundige aard bij de besluitvorming over de herhuis vesting te betrekken". Het Actueel Hoogtebestand Neder land (AHN), een gezamenlijk initia tief van Rijkswaterstaat, provincies en waterschappen voor de bouw van een nieuw, landsdekkend, digitaal hoogte bestand, heeft een nieuwe site. De Meetkundige Dienst van de Rijkswa terstaat heeft de site opnieuw vormge geven en de structuur aangepast. Te vens zijn enkele onderwerpen toege voegd. Zo is onder meer informatie te vinden over de stand van zaken van het AHN, de nauwkeurigheid, en er worden antwoorden gegeven op veel gestelde vragen. Ook kunnen verschil lende plaatjes en filmpjes die met het AHN zijn gemaakt, worden gedown- load. Het bestand wordt met name ge bruikt voor toepassingen binnen het waterbeheer, maar krijgt ook steeds meer de belangstelling van gemeenten, telecommunicatiebedrijven en onder zoeksinstituten. De website is te vin den op: www.minvenw.nl/ahn. Ruim honderdvijfentwintig jaar ge leden, op 8 juli 1874, formeerde het ministerie van Marine een zelfstandige afdeling Hydrografie. Voortaan wer den de hydrografische werkzaamhe den in de Nederlandse kustwateren en de koloniën vanuit Den Haag ge coördineerd. Dit was het begin van systematisch hydrografisch werk on der Nederlandse vlag. Het Mariniersmuseum te Rotterdam richtte een expositie in onder de naam 'Tot op de bodem'. In de tentoonstel ling komen vooral de middelen die de hydrograaf en de kartograaf in de loop der eeuwen gebruikten aan bod. Tot ver in de negentiende eeuw waren dit eenvoudige nautische instrumenten. Dit wordt getoond in het eerste deel van de tentoonstelling in het paviljoen 'Uit particuliere handen'. Het tweede deel gaat in op de werkzaamheden van de hydrograaf en de Dienst der Hy drografie tot in de jaren '50 van de twintigste eeuw. In deze jaren wonnen mechanische instrumenten snel ter rein (paviljoen 'In dienst gesteld'). De laatste twee delen laten aan de hand van twee thema's - 'Onder water' en 'De hydrografische brug' - de ontwik keling van de elektronische en digitale revolutie van de afgelopen vijftig jaar zien. In de tentoonstelling staan ook drie vraagtekens. Zij geven een blik op hoe de hydrografie zich in de toe komst zou kunnen ontwikkelen op ba sis van reeds bestaande technieken. Het Mariniersmuseum is gevestigd aan Wijnhaven 7-9 te Rotterdam. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10-17 uur en zondag van 11-17 uur. De tentoonstelling duurt tot 4 maart 2001. Landmeetkundig Gezelschap Snellius wordt binnenkort zestig jaar. Dit zal worden ge vierd tijdens de lustrumweek van Snel lius van 27 november t/m 2 december 2000. In deze week zullen verschillen de activiteiten plaatsvinden. Het pro gramma ziet er als volgt uit: Op 22 augustus 2000 overleed te Goes collega Dirk van der Steenhoven, geboren op 22 oktober 1930 in Heus- den. Voor hij gebruikmaakte van de VUT was hij werk zaam als 'chef landmeten en bouwkunde' bij de gemeen te Goes. Op ons vakgebied heeft hij zich ook verdienstelijk ge maakt in het verenigingsleven. Tijdens mijn voorzitter schap van de VVL was hij penningmeester van 1968 t/m 1970, en daarna voorzitter t/m 1980. Tijdens zijn voor zitterschap maakte hij ook deel uit van het NGL- bestuur. Hij heeft zich in die tijd leren kennen als een zeer actieve en aimabele collega, die naast zijn functies in het bestuur nog namens de WL zitting had in de NGL- rayoncommissie Zeeland. Ook buiten het vakgebied was hij actief. In de kerkdienst die aan de teraardebestelling voorafging, wer den lovende woorden gesproken vanwege zijn werk als president kerkvoogd van de Nederlands Her vormde Gemeente. Wij denken met genoegen terug aan de uren die we samen met hem hebben doorgebracht. Zijn vrouw, kinderen, kleinkinderen en zijn moeder wensen we veel sterkte toe bij het verwerken van dit ver lies. Co van Weelden GEODESIA Vernieuwde website voor het AHN Hydrografische expositie 'Tot op de bodem' 2000-11 12e Lustrum Snellius 529

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 43