ONS WERKTERREIN Iwmtg nÉfi (ïtewmty vrijblijvend oriënterend gesprek. Geo Meetdienst, bureau voor landmeetkunde, begeeft zich al sinds 1966 op de meest uiteenlopende werkterreinen. Met ruim 80 gespecialiseerde medewerkers bieden we u de landmeetkundige dienstverlening waar u om vraagt: maatwerk in de letterlijke zin van het woord. Uw werkterrein kent voor ons weinig geheimen. Uw werkterrein is immers ons werkterrein. GEODESIA 2000-11 men dat trouwens gewoon aardrijks kunde, belicht. In het algemeen kan worden gesteld dat geografen alle ruimtelijke verschijnselen aan het aardoppervlak bestuderen. De mens oefent een belangrijke invloed uit op die omgeving, denk maar aan indus trialisatie, intensieve landbouw, ruim telijke ordening, landschapszorg en milieubeheer. De geografie probeert de ruimtelijke variatie van onze leef wereld te modelleren en te begrijpen. Belangrijke instrumenten daarbij zijn metingen van allerlei verschillende aard, luchtfoto's, satellietbeelden, ge avanceerde wiskundige modellen, kaarten en geografische informatiesys temen (GIS). Daarnaast onderscheidt men een aantal soorten geografie. En kele worden hieronder genoemd. fysische geografie bestudeert onder andere het reliëf, de klimaten, het oppervlaktewater, de verschillende bodems, en de verspreiding van plant en dier. Enkele disciplines zijn geomorfologie, hydrogeografie, kli matologie, bodemkunde, biogeogra- fie en ecologie; sociale en economische geografie be studeren de verspreiding van de mensen op aarde en de manier waar op zij deze gebruiken. In verschillende presentaties kwamen de Azië-crisis van 1998/1999 en het opvallende herstel hiervan aan de or de. Deze economische crisis werd ver oorzaakt door een depressie op de fi nanciële markten. De gevolgen waren echter in vele sectoren merkbaar. In Korea bijvoorbeeld gingen de prijzen op de huizenmarkt scherp omlaag, waardoor de bouw van huizen stag neerde en verschillende bouwonder nemingen failliet gingen. Tijdens het (snelle) herstel van de crisis stegen de huizenprijzen vervolgens weer. Uit de cijfers werd onder andere geconclu deerd dat stedelijke gebieden gevoeli ger zijn voor deze prijsvariatie dan lan delijke gebieden. ea§o3 rat ob 'Main Congress in fOEXSeouh Een ander onderwerp dat regelmatig terugkwam, was de 'globalisering' van de wereld. Allerlei processen tussen landen en gebieden op aarde worden steeds meer (wereldwijd) afhankelijk van elkaar, bijvoorbeeld leefmilieu, cultuur, economie en politiek. De ver schillende processen dienen dan ook wereldwijd gemodelleerd en geanaly seerd te worden. Dit is vaak zeer com plex. Hierin dient de komende jaren veel onderzoek te worden verricht. De rijke landen hebben bijvoorbeeld de afgelopen decennia een zeer hoge economische groei doorgemaakt. De natuur heeft hier lokaal, maar ook wereldwijd enorm onder geleden. Er ligt zeker een taak voor de geografie om de natuur te beschermen en te her stellen. De keuze van een realistisch en juist model van de werkelijkheid is zeer be langrijk voor de analyse en de conclu sie. Een analyse tijdens het congres van de armoedebestrijding in Zuid- Azie was hiervan een sprekend voor beeld. Tussen 1990 en 1998 daalde de armoede van 44% naar 40%. Gecon cludeerd kan dus worden dat het lang zaam de goede kant opgaat. Het aantal mensen onder de armoedegrens in dit gebied steeg echter over deze periode van 495 miljoen naar 522 miljoen door de groei van de bevolking. Dus is de daarnet getrokken conclusie wel correct? Meerdere sprekers adviseer den om de verschillende keuzemoge lijkheden van het model en de invloed hiervan op het (eind)resultaat te on derzoeken en te begrijpen. Zodoende kan men het beste model kiezen en het beste resultaat bereiken. In de praktijk maakt het bijvoorbeeld reeds uit of de gegevens eerst worden bewerkt en daarna geaggregeerd, of andersom. Op dit moment wordt in verschillende landen een transformatie doorgemaakt van een centraal geplande economie naar een (meer) markteconomie. Dit geschiedt in Midden- en Oost-Euro pa, maar ook bijvoorbeeld in China. De ontwikkeling van een vrije markt in onroerend goed is hierin essentieel. Verschillende sprekers noemden dat zelfs een voorwaarde voor economi sche groei. Meerdere presentaties be handelden de situatie in een land. Vele problemen en kenmerken werden ge presenteerd, bijvoorbeeld de grote ste den in deze landen ontwikkelen zich steeds meer op dezelfde wijze als ste den in West-Europa en Noord-Ameri- ka: veel kantoren en winkels in de bin nenstad, en verplaatsing van de sociaal en economisch zwakkere inwoners naar de periferie van de stad. De geo grafen uit de 'westerse' wereld kunnen hier zeker kennis overdragen aan hun collega's. Tijdens het congres kreeg bovendien het 3D-modelleren en -presenteren veel aandacht. Nog steeds worden veel 3D-objecten 'plat geslagen' in 2D- BUREAUVOOR LANDMEETKUNDE Hoofdkantoor Bunschoten Celsiusweg 7 Bunschoten Postbus 13 3750 GA Spakenburg Tel. (033) 298 42 84 Fax(033)298 66 85 Bijkantoor Assen Geulstraat 71 9406 RR Assen Tel. (0592) 31 34 00

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 45