TU Delft modellen, maar 3D-modelleren is ze ker sterk in ontwikkeling. Opvallend was een sheet van een 3D-beeld- scherm dat er uitzag als de glazen bol van Ti-Ta Tovenaar. Op de beurs was vanzelfsprekend veel GIS-techniek te zien. De hoge-resolu- tie satellietbeelden van Ikonos met een oplossend vermogen van 1 m van on der andere Seoul waren aanwezig. Ook verschillende applicaties waarin deze beelden werden gebruikt, bij voorbeeld door eroverheen te 'vlie gen', werden getoond. Daarnaast wa ren applicaties te zien van de grote we reldwijde GIS-leveranciers, maar ook van kleine lokale bedrijven. Deze ap plicaties richten zich, naast de opbouw van bestanden, met name op het ge bruik en de distributie van de gegevens over internet. Een goede afstemming van gegevens van verschillende organi saties is nog een probleem, zowel in houdelijk als technisch tussen de ver schillende systemen. De ontwikkeling van OpenGIS door het Open GIS Consortium (OGC) is belangrijk om dit in de toekomst de optimaliseren, maar hier is nog veel onderzoek en ontwikkeling voor nodig. Het '29th International Geographical Congress' was een interessant en leuk congres. De locatie van Seoul, een fas cinerende stad met elf miljoen inwo ners in het welvarende Oost-Azië, heeft daar zeker aan bijgedragen. Het volgende International Geographical Congress wordt in 2004 gehouden in Glasgow. Marcel Schram Callidus Precision Systems GmbH presenteert met Callidus een nieuwe technologie voor het contactloos 3D opmeten van gebouwen en structuren. Een computergestuurde laserscanner vormt de kern van deze innovatieve oplossing. De infrarood-laser klasse 1 registreert complexe structuren die driedimensionaal en millimeternauw- keurig worden weergegeven. De hoge statistische nauwkeurigheid wordt ge garandeerd door het groot aantal ge meten waarden. Na jaren van ontwik keling en onderzoek is Callidus sinds 1999 actief op de Duitse markt, waar het zijn verdiensten reeds in de prak tijk bewezen heeft. Het gepatenteerde systeem is ISO 9001 en DIN gecertificeerd. Callidus is ook gekeurd volgens norm IP 52. De hoogwaardige kwaliteit blijkt niet alleen uit bovenstaande certificaten, maar zeker ook uit de gebruiksvrien delijkheid en het design. De laserscan ner is inzetbaar in alle facetten van het bouwwezen. In het bijzonder onder vinden geodeten, architecten, ingeni eurs en aannemers met deze nieuwe hightech-oplossing een vereenvoudig de manier van werken. Voor ingewik kelde opmetingen die met veel erva ring en vakkennis weken in beslag ne men, maakt Callidus het mogelijk in enkele dagen alle gegevens te registre ren. Een ruimte of gevel kan in enkele minuten worden gescand en onmid dellijk in 3D worden weergegeven. Tijdens het scannen draait de laserkop 360° in de horizontale richting en in de verticale richting tast de laser waaiervormig de ruimte af. Het on middellijke resultaat is een 3D-pun- tenwolk die een enorme hoeveelheid aan informatie bevat. Gelijktijdig met de laserscanner neemt de ingebouwde camera gedetailleerde of panorama foto's. Aangezien alle gegevens digitaal worden opgeslagen, heeft men op kan toor alles binnen handbereik. Een ver getelheid is verleden tijd. De meetgegevens worden op kantoor door middel van Callidus-software 3D-Extractor gegenereerd tot een ge detailleerd 2D- of 3D-model dat als 'dxf-file' compatibel is met alle CAD- systemen (Autocad, Minicad, Micro station, enz.). Belangrijk is dat de ar chitect, de ingenieur en de aannemer zich kunnen baseren op zeer nauwkeu rig samengestelde plannen, waardoor de bouwheer zijn project tot op de millimeter nauwkeurig kan beheren. Inlichtingen: Callidus Precision Sys tems GmbH, telefoon +49 (0) 345- 5 58 36 27, fitx +49 (0) 345-5 58 36 21 www.callidus.de; voor de Benelux: Hans Lauwerysen, telefoon +32 (0) 75-29 33 68, fax +32 (0) 14-63 37 56, hans@lauwerysen-driesen.be. De afstudeerscripties van de TU Delft, afdeling Geodesie, zijn te ver krijgen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, telefoon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publica ties zijn ook aan te vragen via: www. geo.tudelft.nl/bibliotheek. Thijs Ligteringen (Afstudeerdatum: 26-5-2000) Nederland wordt steeds voller. De noodzaak om ondergronds te gaan bouwen stijgt daardoor. Een recente ontwikkeling in het ondergronds bou wen in Nederland is het boren van tunnels. Als eerste geboorde verkeers- tunnel is in 1999 de Tweede Heinen- oordtunnel geopend. Deze tunnel is aangelegd als praktijkproject om on derzoek te doen naar de mogelijkheid voor het boren van tunnels in zachte bodem. De slappe bodem in Nederland zorgt ervoor dat de tunnel gemakkelijker kan vervormen. Door gronddruk kan ovale vervorming van de tunnelbuis ontstaan. Om te onderzoeken of er in de loop van de tijd veranderingen in de vorm van de tunnel optreden, zijn vervormingsmetingen gedaan: rich ting en afstand zijn bepaald naar stic kers die daartoe van tevoren op de tunnelwand zijn aangebracht. 532 2000-II GEODESIA TECHNIEK 3D-Laser Meet Systeem Callidus SCRIPTIES Vervormingsmetingen in ge boorde tunnels; toegepast op data van de Tweede Heinen- oordtunnel, de eerste geboorde tunnel in Nederland

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 46