A Deze metingen zijn uitgevoerd en ge presenteerd door een ingenieursbu reau. Hierbij worden de coördinaten van verschillende epochen op elkaar gelegd. Een probleem met deze me thode schuilt in de constructie van de tunnelboormachine: een tunnelboor machine is opgebouwd uit een snijrad, daarachter een beschermend schild voor alle apparatuur die voor het boor- proces van belang is en de volgtrein met daarop onder andere de segmen ten voor de opbouw van de tunnel. De eerste meting kan pas worden gedaan nadat deze volgtrein is gepasseerd; dit komt neer op enkele weken na plaat sing van de segmenten. In die weken is het grout (cement) om de tunnelwand uitgehard en heeft de tunnel zich al ge zet. Met de methode van het inge nieursbureau kunnen wel verschillen in vorm van de tunnel tussen verschil lende epochen worden bepaald, maar de vorm zelf kan niet uit de metingen worden afgeleid. Een oplossing biedt het in de afstu deerscriptie beschreven tunnelmodel/ cirkelmodel. Dit model schat uit de cartesische coördinaten van de punten (de stickers) op de tunnelwand het middelpunt van de tunnel, de hel- lingshoek van de tunnel en de oriënte ring van het instrument in de tunnel. Voor de beschrijving van de vorm wordt een Fourierreeks gebruikt. Het verdient aanbeveling een proef uit te voeren met een reflectorloze meting en met het tunnelmodel om te kijken of het in de praktijk ook echt werkt. Uit deze samenvatting en uit het com plete verslag blijkt dat de vooruitzich ten gunstig zijn. Francois Verschueren (Afstudeerdatum: 26-5-2000) De Noorderboulevard in het Oude Noorden in Rotterdam is een gezellige winkelstraat, met een grote verschei denheid aan winkels. Veel ruimten boven de winkels staan echter leeg, iets wat vooral 's avonds een gevoel van so ciale onveiligheid teweegbrengt. Om deze onveiligheid weg te nemen wil de deelgemeente Noord de leegstand bo ven de winkels aanpakken. Hierbij wordt ervan uitgegaan dat het realise ren van woningen boven de winkels een goed middel is om het uiteindelij ke doel, het verhogen van de leefbaar heid, te verwezenlijken. In dit afstu deeronderzoek is getracht om, op basis van theoretische achtergrond en prak tijkervaringen, een effectieve wijze van aanpak te vinden voor het realiseren van woningen boven winkels in de N oorderboulevard Bij het realiseren van woningen boven winkels zijn in principe twee partijen betrokken: één partij die wil dat er bo ven de winkel wordt gewoond, en één partij die over het gebruik van de ruimte boven de winkel beslist. In het algemeen is de gemeente de partij die bewoning boven winkels nastreeft, maar vaak heeft zij de bovenruimten niet in eigendom. De gemeente heeft bij het stimuleren van wonen boven winkels dan ook bijna altijd te maken met een eigenaar, met eigen ideeën over het gebruik van de bovenruimte. Voor de gemeente als uitvoerende par tij is het nu van belang om het gedrag van de eigenaren positief te beïnvloe den. Er staan een gemeente verschil lende strategieën ter beschikking om het gewenste resultaat te realiseren. Onderscheid kan worden gemaakt in het stimuleren van eigenaren (door overtuiging, financiële prikkels en dwangmiddelen), een actieve aanpak door de gemeente zelf (het verwerven van het beschikkingsrecht door de ge meente middels minnelijke verwer ving of onteigening), en het inschake len van een derde partij. Uit de resultaten van het onderzoek lijkt minnelijke verwerving de meest effectieve strategie bij wonen boven winkels. Uit de praktijk blijkt dat twee strategieën, minnelijke verwerving en beïnvloeding van eigenaren door fi nanciële prikkels, het meest worden ge bruikt. Waar minnelijke verwerving wordt ingezet, is een PPS in de vorm van een aparte rechtspersoon de uit voerende partij, in plaats van de ge meente bij de andere strategie. Ook voor de Noorderboulevard lijkt minne lijke verwerving een kansrijke strategie. Michiel van Lonkhuyzen (Afstudeerdatum: 15-6-2000) De GOCE-satellitemission meet ge durende twee keer zes maanden ver schillende tweede afgeleiden van het aardse zwaartekrachtsveld. Dat levert vele miljoenen waarnemingen op, waaruit de coëfficiënten van het aardse zwaartekrachtsveld tot maximale graad 300 moeten worden berekend. Hier door vraagt de oplossing van het gra- diometrische normaalstelsel veel re kentijd. Door gebruik van snelle op lossingsalgoritmen kan de benodigde rekentijd worden teruggebracht. On derzoek is gedaan naar twee snelle ite ratieve oplossingsalgoritmen. Het gradiometrische normaalstelsel is bovendien instabiel. Hierdoor kunnen kleine fouten (ruis) in de waarnemin gen accumuleren tot grote fouten in de berekende coëfficiënten. Eén van de methoden om deze instabiliteit te om zeilen is het gebruik van Tikhonov- Phillips regularisatie. Hierbij wordt de normaalmatrix aangepast, zodat een stabiele oplossing wordt verkregen. Echter, de normaalmatrix wordt aan gepast op basis van een vrij kiesbare re- gularisatieparameter. Om de optimale waarde van deze parameter te vinden moeten in de praktijk voor een reeks van waarden geregulariseerde oplossin gen worden berekend. Op basis van el ke oplossing wordt de gekozen waarde van regularisatieparameter beoordeeld. Als de eerste waarde van de regularisa tieparameter de optimale waarde bena dert, hoeven dus slechts enkele geregu lariseerde oplossingen worden bere kend, met het rekentijdvoordeel van dien. Daarom is onderzoek gedaan op welke manier de optimale regularisa tieparameter zo snel mogelijk kan wor den gekozen. Hiertoe is gebruikge maakt van gradiometrische blokdiago- nale normaalstelsels. 533 GEODESIA Wonen boven winkels in de Noorderboulevard 2000-11 Snelle bepaling van de regulari- satieparameter voor de analyse van GOCE-waarnemingen

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 47