Een echt mens aan de telefoon 490 2000-II GEODESIA Ondanks de schijnbaar onbegrensde communicatiemoge lijkheden van de laatste jaren lijkt de echte verbinding tus sen mensen steeds moeilijker tot stand te komen. Het praatje met je chef die even kwam overleggen over de voortgang van een project werd vervangen door een 'mail- tje'. Een gezellig telefoongesprek met de mogelijkheid tot uitwisseling van gedachten werd ingeruild voor een kort bericht op de voicemail. Handgeschreven briefjes lijken aan het uitsterven. Een dito uitnodiging voor een vergadering wekte onlangs grote verwondering. Het is nog helemaal niet zo erg lang geleden dat één tele foon per zaal wel genoeg werd geacht. Zo kon je iedereen altijd bereiken, behalve hen die hun arbeid in de velddienst verrichtten; die bleven onvindbaar. Maar daarvoor bracht het mobieltje uitkomst. Hoewel ik in de trein of in een restaurant de indruk krijg dat iedereen altijd met iedereen in verbinding staat, leert de praktijk wat anders. Bel je iemand op kantoor, dan krijg je vaak te horen "meneer is in bespreking" en het mobieltje meldt dat u na de piep uw boodschap kunt inspreken. En daarna hoor je niets meer. Een nieuwe uitvinding is de nummerweergave: je kunt dan kijken of je de telefoon wel wilt opnemen, suggereert vader PTT. Met de toename van al dit technisch vernuft zijn ook de nadelen binnengeslopen. Verlies aan persoonlijk contact. In sommige bedrijven heeft men de nadelen ontdekt en ging men de ontstane communicatiearmoede met behulp van daartoe ingehuurde deskundigen te lijf met commu nicatiecursussen. De resultaten daarvan waren al gauw te merken. Er ontstond een hele cultuurverandering (alweer) met een geheel eigen taalgebruik. "Dat is nog niet naar mij gecommuniceerd", hoorde ik onlangs iemand opmerken, terwijl hij bedoelde dat hij ergens geen bericht van had ont vangen. Sommige bedrijven geven die omslag ook aan in hun naamgeving. Een reproductiebedrijf bij mij in de buurt heet nu 'Instituut voor communicatiesystemen' en drukkerij Veurne noemt zichzelf 'Cirkel Communicatie'. Voor de communicatie zelfheeft dat nog weinig geholpen. Dankzij de digitale snelweg sta je dagelijks over de hele wereld met elkaar in verbinding, beloven verkopers van huiscomputers. Op een familiefeestje vertelde een kennis laatst triomfantelijk: mijn kinderen zijn (ver weg) op va kantie, maar ik krijg elke dag een mailtje waar ze zitten. Dat is heel mooi, maar een paar maanden later sprak die zelfde kennis: mijn kinderen zie ik haast nooit, ze hebben het ook zo drukEn ken je het gevoel als je een mailtje wegstuurt en je krijgt maar geen antwoord? Toch maar even bellen in vergadering, bezet, voicemailpiepje, of (na een muziekje) verbonden worden met een ingeblikte stemvoor algemene informatie kies 1, voor tarieven kies 2, voor openingstijden kies 3. Heel onpersoonlijk, maar het heeft zijn voordelen. Je kunt op de meest onmogelijke tijden aan informatie ko men. Ik probeerde het op een late zaterdagavond. Na drie inge blikte keuzerondjes koos ik een 3, pen en papier klaar om de informatie snel te kunnen opschrijven. "Goedenavond, met Jacquelien", sprak een gezellige stem. "Wat kan ik voor u doen?". Even was ik sprakeloos: "Spreek ik met een echt mens?". "Jazeker", sprak Jacquelien opgewekt, en ik kreeg een hele uitleg over haar werkomstandigheden. We hebben een poosje gezellig zitten kletsen... voor 70 cent per mi nuut, dat wel, maar het was wel tweerichtingverkeer. Echte communicatie blijkt toch nog mogelijk te zijn. Je moet er alleen aan denken dat het twee richtingen op gaat en dat een deel ervan bestaat uit luisteren. En dat moet vast ook zonder cursus te leren zijn. Theo Scheele Redactie-adres Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn telefoon (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl Redactie Geodesia dr. ir. H. Quee, hoofdredacteur, Utrecht G. M. van Osch, plv. hoofdredacteur, Apeldoorn A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel ing. I. van Hunen, Rosmalen W. Kamphorst, Apeldoorn ir. F. Kenselaar, Delft ing. A. J. van der Meer, Diemen ing. K. A. M. Roebert, Utrecht M. J. Scheele, Middelburg Abonnementen/inlichtingen C. Scherpenzeel-v.d. Lei Postbus 10390 - 7301 gj Apeldoorn tel. (055) 576 14 40 (ma., wo. en do. 9-12 uur) fax (055) 576 14 41 e-mail: redactie@geodesia.nl adreswijzigingen s.v.p. schriftelijk) 2000. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen uit dit tijdschrift is slechts toegestaan na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. Inzenden kopij Indienen en publiceren van artikelen in overleg met de redactie. Berichten en mededelingen dienen uiterlijk voor het eind van de maand in het bezit van de hoofdredacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Abonnementsprijzen per jaar Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; persoonlijke abonnees binnenland 74,-; bedrijfs- abonnees binnenland 123,-; persoonlijke abonnees Europa 113,-; bedrijfsabonnees Europa 159,-; persoonlijke abonnees luchtpost 158,-; bedrijfsabonnees luchtpost 200,-. Losse nummers 20,-, inclusief verzendkosten, te bestellen bij mevr. C. Scherpenzeel-v.d. Lei. Opzegging vóór 1 december van het voorgaande jaar. Deelnemende verenigingen Bond voor Kadasterpersoneel (bvk) Vereniging van Landmeetkundigen (wl) Nederlandse Vereniging voor Geodesie (nvg) Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat (vmdr) Advertentie-exploitatie Westerum Publiciteit bv Wintereik 38 - 5682 hm Best telefoon (0499) 39 86 89 - fax 37 44 97 (mobiel 06 - 51 63 2117) e-mail: westbest@wxs.nl Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan alleen worden gegarandeerd, indien de reservering daarvoor uiterlijk de 25e van de voorafgaande maand in ons bezit is. Secretaris Stichting Geodesia ing. H. G. J. Bruins De Nachtpauw 9 - 7609 jj Almelo tel. (0546) 54 14 60/fax (0546) 63 28 89 privé (0546) 63 28 70 e-mail: h.bruins@geodesia.nl Penningmeester Stichting Geodesia ir. R. van Noord A. Thaerlaan 13 - 3571 eb Utrecht tel. (030) 235 84 21/fax (030) 235 76 41 privé (030) 271 87 29 e-mail: r.van_noord@gni.railinfrabeheer.nl Giro 223150; abn^mro 545716195, beide t.n.v. Stichting Geodesia. Geodesia is een uitgave van de Stichting Geodesia.

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 4