A Rijkswaterstaat herprofileert SERIE Serie Technisch Meten (3) Veiligheid als drijvende kracht voor nieuwe technologie bij herprofileringsmetingen Proces van herprofileren GEODESIA surveying, data capture, survey landmeetkunde, gegevensinwinning, overzicht KEYWORDS TREFWOORDEN Rijdend op de snelweg in het westen van Nederland kent u ongetwijfeld het zwevende gevoel als uw auto meedeint met de golven in het wegdek. Door verzakkin gen ontstaan oneffenheden in de langsrichting van de weg. In de dwarsrichting van de weg doet zich eenzelfde fenomeen voor. Dit voelen we echter niet in onze maag, maar kennen we vooral als spoorvorming op de rechter rijstrook. Door deze oneffenheden kan er ook water overlast bij regen ontstaan. Deze oneffenheden van het wegdek zijn voor de weggebruiker oncomfortabel en verminderen vooral ook de veiligheid op de weg. Rijkswaterstaat streeft er dan ook naar deze oneffenheden binnen bepaalde grenzen te houden en herprofileert daartoe regelmatig de snelwegen in Nederland. Het gaat hierbij om totaal drieduizend kilometer rijksweg die gemiddeld eens in de tien jaar moet worden hergeprofileerd. Waarschijn lijk hebt u allemaal weieens gezien hoe dat in zijn werk gaat: de hobbels wor den weggefreesd waarna een nieuwe asfaltlaag de weg bedekt. Met de nieu we asfaltlaag worden ook de kuilen en de rijsporen opgevuld, die na het fre zen nog aanwezig zijn. Omdat er grote sommen geld mee gemoeid zijn loont het de moeite om vooraf de kuilen en de hobbels op te meten zodat met spe ciale programmatuur een qua kosten optimale verhouding kan worden be paald tussen frezen en uitvullen. Deze metingen, waarbij een bestand met hoogtepunten van het wegdek wordt opgebouwd, worden herprofilerings metingen genoemd. ing. IJ. W. van der Bent, hoofd afdeling Maatwerk Topografische Geo-informatie van de Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat. Rijkswaterstaat is opgedeeld in Regionale Directies die elk een deel van het rijkswegennet in beheer hebben. Ze zijn verantwoordelijk voor een veilig wegdek en daarmee ook verantwoordelijk voor het (laten) uitvoeren van herprofile ringen. Het herprofileren kan in drie stappen worden be schreven in de meerjarenplanning van het verhardingsonderhoud van Rijkswaterstaat wordt bepaald welke delen van het rijkswegennet ieder jaar in aanmerking komen voor her profilering. Een eerste stap die dan wordt uitgevoerd, is het uitvoeren van herprofileringsmetingen op het wegdek. Op deze manier wordt het huidige langs- en dwarsprofiel van de weg in kaart gebracht; met behulp van de resultaten van de herprofileringsmetingen wordt het optimale profiel van het nieuwe wegdek ontworpen. Belangrijk is hierbij dat de dwarshelling van het nieuwe wegdek tenminste een per centage van 2% heeft. Hierdoor kan het regenwater zonder problemen wegstromen. Daarnaast wordt bij het ontwerpen van het nieuwe weg dek qua kosten geoptimaliseerd naar een optimale verhouding tussen fre zen en uitvullen; de ontwerpgegevens worden uitge zet in het terrein. Iedere tien meter wordt bijvoorbeeld per rijstrook aangegeven hoeveel centimeter ge freesd en uitgevuld dient te worden. Het frezen en uit vullen wordt altijd door een aannemer uitgevoerd. De aannemer gebruikt de uitgezette gegevens om de frees- of asfaltmachine in te stellen om een optimaal resultaat te verkrijgen (fig. 1). Co-auteurs: ir. W.H. van Ooijen, product groepsleider Basisgegevens en Metingen bij de Dienst Weg- en Waterbouw kunde Rijks waterstaat, en ir. M. C. P. van Hengstum, adviseur Topografische Geo-informatie van de Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat. 491

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 5