A Rol van de Meetkundige Dienst Eisen die gesteld worden aan de metingen 2000-II GEODESIA Het ontwerpen van de nieuwe situatie wordt soms door een Regionale Direc tie zelf uitgevoerd en soms aan een particulier bureau overgelaten. Voor herprofileringsmetingen roept de Re gionale Directie vaak de hulp in van de Meetkundige Dienst (MD). Op haar beurt voert de MD de herprofi leringsmetingen zelf uit of laat deze door een particulier bureau uitvoeren. In dat laatste geval fungeert de MD als deskundig opdrachtgever. Zelfs afzettingen van de vluchtstrook die tot voor kort relatief eenvoudig verkregen konden worden, zijn om re denen van veiligheid steeds meer ta boe. De manier van meten wordt niet bepaald door de eisen die aan het land meetkundig product worden gesteld, maar door de organisatorische om standigheden waarin het project moet worden uitgevoerd. De MD zoekt dan ook continu naar innovatieve technie ken die verkeershinder zoveel mogelijk De moeilijkheid van de meting zit hem in de veiligheids eisen die worden gesteld aan de uitvoering van dergelijke metingen. Het wegverkeer mag zo weinig mogelijk worden gehinderd. Vroeger was het mogelijk om een (gedeeltelijke) wegafzetting te krijgen, zodat met waterpassing en tachy- metrie goede resultaten konden worden verkregen. Om redenen van doorstroming en veiligheid worden de moge lijkheden van wegafzetting steeds meer beperkt. Dit be perkt zich tot de rustige uren tussen 10:00 en 15:00 uur, en tot de nacht. In toenemende mate wordt het moeilijker om afzettingen te krijgen voor het uitvoeren van metingen. Fig. 1. Aanbrengen van asfalt na het frezen. Veiligheid en doorstroming Iedere ingreep aan de weg gaat gepaard met risico's voor men sen die gebruikmaken van de weg of mensen die werken aan de weg. Bij veiligheid op de weg wordt onderscheid gemaakt in veiligheid van de weggebruiker, en veiligheid van het per soneel dat op of aan de weg aan het werk is. Pilonen of actie wagens zijn obstakels op de weg die een risico vormen voor de weggebruiker. Het plaatsen en verwijderen van deze objecten is een risico voor de wegwerker. Zelfs als geen gebruik wordt gemaakt van wegafzettingen bij het werken aan de weg, ontstaan er risico's voor veiligheid en doorstroming. Een auto met pech aan de kant van de weg is reden genoeg voor het ontstaan van een file. Verder kent iedereen het begrip 'kijkfile', een file die ontstaat doordat op de andere rijbaan iets bijzonders aan de hand is. Het klinkt heel cru, maar veiligheid is altijd een afweging tussen besparing van mensenlevens en geld. Immers, de meest veilige wijze van herprofileringsmetingen is het afzetten van een weggedeelte en het in alle rust tachymetrisch opmeten van de weg. Toch is deze wijze van werken maatschappelijk niet (altijd) meer geaccepteerd; doorstroming wint het hier van veiligheid. Overigens is het voorstelbaar dat afsluiting van een snelweg op andere plekken tot veiligheidsproblemen leidt, omdat mensen die niet meer van de snelweg gebruik kunnen maken, andere wegen naar hun reisdoel zoeken. Met het Laser Hoogte Meet Systeem dacht Rijkswaterstaat een meetsysteem in huis te hebben, dat een oplossing bood voor deze problemen. De bemande opstellingen met lasers langs de weg en de colonne meetvoertuigen voorafgegaan door politie leverden echter veiligheidsproblemen op. Vooral omdat de colonne met 'slechts' 60 km/uur voortbewoog en ettelijke malen over hetzelfde stuk weg moest rijden om tot een goed beeld van de weg te kunnen komen. Het Clear Cone-systeem leek een goed alternatief. Voor het meten hoef de slechts de vluchtstrook te worden betreden. Wel moest een vluchtstrook-afzetting worden neergezet. Dergelijke afzettin gen worden niet alleen gebruikt voor metingen, maar bijvoor beeld ook bij het maaien van bermen en het vervangen van geleiderails. Een aantal ongelukken met dergelijke afzettingen heeft geleid tot een verscherping van de veiligheidsvoor schriften. Tussen de streep die de vluchtstrook scheidt van de rijbaan en het meetvoertuig dient een minimale afstand van 60 cm te bestaan. Als aan de bermzijde van de vluchtstrook een geleiderail is gemonteerd, een zeer gebruikelijke situatie in het westen van Nederland, dan biedt de vluchtstrook on voldoende ruimte voor het plaatsen van een Clear Cone-auto. Dat de eis van 60 cm geen overbodige is, kunt u zelf constate ren als u achter een vrachtwagen rijdt. Al te vaak komt het voor dat een vrachtwagen de streep tussen rijbaan en vlucht strook overschrijdt, uit nonchalance of omdat de oplegger uit het rijspoor is geraakt en lastig weer terug te manoeuvreren is. 492

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 6