A 2000-II Clear Cone-systeem Het Laser Hoogte Meet Systeem kon in de jaren negentig vervangen worden door het Clear Cone-systeem. In deze tijd kwamen reflectorloze tachymeters commercieel be schikbaar. Hierdoor was het niet meer noodzakelijk om, zoals bij traditionele tachymetrie, het wegdek te betreden. Het systeem bestaat uit een meetbus waarop een draai- De rol van de DWW en de MD Elders in dit artikel is de rol van de MD beschreven in relatie tot de gebruikers van herprofileringsmetingen binnen Rijks waterstaat. Als aanvulling daarop nog enkele woorden over de nieuwe rol van de MD en de DWW in relatie tot private partijen en de Regionale Directies van Rijkswaterstaat. Een nieuwe rol, die enerzijds te maken heeft met de nieuwe tech nologie van de ARAN en anderzijds samenhangt met de op stelling van Rijkswaterstaat naar particuliere bedrijven toe. De MD en de DWW zien het als hun taak Rijkswaterstaat op een zo effectief en efficiënt mogelijke wijze te ondersteunen met (geo-) informatie bij het uitvoeren van hun werk. Deze taak gaat verder en breder dan alleen het leveren van die (geo-)informatie. De ARAN van de DWW is een voorbeeld van het ontwikke len van een inwinsysteem, een activiteit die voorafgaat aan het GEODESIA koepel is gemonteerd (fig. 4). Een operator draait met de draaikoepel mee rondom een relatief hoog statief dat hydraulisch door de bodem van de auto heen op de grond kan worden ge zet. Na het aanmeten van vaste punten om de vrije standplaats in X, Y en Z bekend te maken kunnen dwarsprofie len van het wegdek worden gemeten. De hoge standplaats is vereist om een goede verhouding te krijgen tussen zichtbaarheid naar de te meten pun ten, hoek van insnijding en meet- precisie. Met een lage standplaats (en daarmee een scherpe insnijdingshoek) wordt het meetpunt wel goed in hoog te bepaald, maar daarentegen is de po sitiebepaling van het punt onbetrouw baar. Vermeldenswaard is verder de wijze waarop de grondslag wordt ge meten met behulp van schuin staande jalons en de wijze waarop gekalibreerd wordt voor het niet samenvallen van de vizierlijn van afstandmeter en theodoliet. In [2] is over het Clear Cone-systeem gepubliceerd. Het systeem is ontwikkeld en tot vol wassenheid gebracht door een Engels bedrijf. Vanuit Engeland zijn er twee Fig. 4. exemplaren in Nederland geïmpor- Clear Cone- teerd, één door de MD en één door systeem. een particulier bureau. Met deze twee en die door het Engelse bedrijf worden geëxploiteerd, kunnen alle herprofi leringsmetingen worden uitgevoerd. Vanuit technisch oogpunt zijn de re sultaten zeer bevredigend. Wel is de kostprijs per kilometer iets hoger dan traditionele tachymetrie. Belangrijker nadeel is dat door de stringenter wor- inwinnen van informatie. Ook na het leveren van informatie is er een taak weggelegd voor de MD en de DWW. De aard van het product dat met de ARAN wordt ingewonnen, is anders dan het traditionele herprofileringsproduct. Het feit dat slechts kortgolvige effecten zichtbaar worden gemaakt, vraagt aanpassingen van de Regionale Directie die met stap twee, het ontwerpen van een nieuw wegdek, aan het werk gaat. De MD en de DWW zien het dan ook als hun taak de Regionale Directie hierin te begeleiden en te adviseren. Zoals eerder vermeld hebben de meetgegevens van de ARAN ook een functie in de sturing en planning van het beheer en onderhoud van de rijkswegen in Nederland. De MD en de DWW proberen met hun dienstverlening bij te dragen aan een verbetering van de kwaliteit van deze planning en sturing. 494

(NGT) Geodesia | 2000 | | pagina 8