Toch nog wat GIS Summary matie over de dienst en een duidelijke routebeschrijving door het gebouw uitgereikt. Op de verschillende afdelin gen waren medewerkers aan het werk en er werd uitgebreid met de belang stellenden gepraat over de werkzaam heden en de mogelijkheden om tot een kaart te komen. Alle onderdelen van inwinning (de luchtfoto) tot het eindproduct (een gedrukte kaart of een digitaal bestand) kwamen aan de beurt. Een groepje jongeren werd rondgeleid, vergezeld door een doven tolk. Na het bekijken van de diverse afdelin gen werd oolc de kantine druk bezocht en bij vertrek ontving elke bezoeker een tas met daarop een gedeelte van een topografische kaart en daarin on der andere een wegenkaart van Neder land, keurig voorzien van het logo van de Geodesie Promotie Commissie. Na mens de organisatoren toonde Karei Verbeek zich bijzonder verheugd over zoveel belangstelling, vooral van vol wassen publiek, maar was wel wat te leurgesteld over het geringe aantal schoolverlaters. In het bedrijfsblad Profiel van V&W lazen we dat bij de Adviesdienst Ver keer en Vervoer van de Rijkswaterstaat in Heerlen dertig havo-scholieren wa ren uitgenodigd bij deze dienst om een lesje GIS te ondergaan. Peter Mak, accountmanager Basisinformatie, gaf uitleg van het systeem dat hier onder andere wordt gebruikt voor registratie van ongevallen en het doorrekenen van vervoersstromen. Na dat stukje theorie mochten de leerlingen zelf aan de slag met een GIS-applicatie die ge bruikmaakt van het Nationaal Wegenbestand. En dat laat ste vonden ze het meest interessant. www.gisday.com meldt deelname van tweeduizend organisaties in eenentachtig landen, die 1,5 miljoen kinderen bereikten. Binnen bleek dat voor achtjarigen de computer absoluut geen ontzag meer inboezemt. Vaardig werd de muis gehan teerd. Op een digitale kaart van Delft was het oude centrum uitgewist, alleen de grachten lagen er nog. Taak was om in tweetallen een nieuwe inrichting van het centrum te ont werpen. De kans werd aangegrepen om Delft met tropische zwemparadijzen en kastelen te verrijken. Anderen dachten vooral in ringwegen en parkeerplaatsen. Net als volwasse nen blijken kinderen toch heel gevarieerde prioriteiten te hebben. Iedereen kreeg een afdruk mee naar huis en de winnaars van de ontwerpwedstrijd kregen een chocolade letter G en een opblaasbare wereldbol. Met deze opsomming mag dan ook de titel van het verslag duidelijk zijn, namelijk dat Geodesie toch meer is dan GIS alleen. Maar dat gaat scholieren vast nog boven de pet. Geodesy is more than GIS As a part of the promotional activities/or the surveying profession, some companies in the Netherlands organized an open day on 'international GIS-day' on November 15th. In general, the results were rather disappointing, though at some locations many inter ested people showed up. This article gives a impression of the (in)- activity at the different sites. KEYWORDS geo-information engineering, automation, profile Kinderen richten trefwoorden Delft opnieuw in. geo-informatievoorziening, automatisering, reportage Schatzoeken met GPS/RTK. De sectie GIS-technologie van de afde ling Geodesie van de TU Delft had op Wereld GIS-dag drie lagere scholen uit genodigd om een kijkje te komen ne men. Onder begeleiding van medewer kers en studenten werkten de acht- en negenjarigen aan twee opdrachten, ge huld in een speciaal ontworpen T- shirt. Buiten moest een schat worden gezocht. En hoewel de oude zeerovers- kaart was vervangen door hypermo derne GPS/RTK-apparatuur, leek het al lemaal net echt: tien passen vooruit, vijf passen naar rechts. Met grote stap pen, aangetrokken door de beloning, stapten ze door het natte gras. En hoe wel de omgeving van het Geodesie-ge- bouw op 15 november weinig leek op een tropisch eiland, laat een stoere schatzoeker zich niet door een beetje regen uit het veld slaan. "Ze zijn enthousiaster dan de vwo-scho- lieren die we voor de studie proberen te interesseren", liet een medewerker zich ontvallen. GEODESIA 2001-1

(NGT) Geodesia | 2001 | | pagina 11